İnternet Üzerinden E-Devlet Şifresi Almak Mümkün Mü?

İnternet Üzerinden E-Devlet Şifresi Almak Mümkün Mü? İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte pek çok işlemin bu mecradan yapılıyor olması da oldukça rahatlık sağlamaktadır. Bundan ötürü olsa gerek insanlarımız internetin neredeyse her imkanını günlük hayatta sıklıkla kullanmaktadır.

TÜYO: Eğer mobil imza veya elektronik imza ya da yeni çipli kimlik kartı sahibi iseniz bununla da e devlete girebilmeniz mümkündür. Ancak bu servislerin ücretli olduğunu belirtmek isteriz. Eğer elektronik ortamda yoğun sözleşme, dilekçe alıp vermiyorsanız bunlara para vermenin anlamsız olduğu da aşikar.

Özellikle de pek çok alanda oluşan yenilikler sayesinde internet artık hepimizin hayatında en fazla yer edinen araçlarda  biri haline gelmiştir. Bu getiriler bir yana aynı zamanda devletler de teknolojinin imkanlarından yararlanır hale gelmiştir. Hepimizin yakından bildiği üzere e-devlet hizmetleri sayesinde önceden pek çok işlemi bizzat gereken kuruma giderek halledebiliyor iken artık bu durum internet sayesinde bir değişim yaşamıştır. Özellikle de internetin bu denli yaygınlık kazanması sayesinde oldukça fazla hizmetin e-devlet platformu üzerinde sunulmasını sağlamıştır. Bu sayede bürokrasi dediğimiz olay bir nebze de olsa daha esnek bir hal almıştır. Biz de sizler için bugün e-devlet ile alakalı olarak sıklıkla gelen sorulardan biri olan internet üzerinden e-devlet şifresi alınıp alınmayacağı ile alakalı bilgi vereceğiz. Hadi bakalım nelere değinmişiz bir göz atalım?

Bu soru şu anda Türkiye’de oldukça merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Buna yönelik olarak yaptığımız araştırma neticesinde sizlere için bu yazıda sorularınıza yanıt vermeye çalıştık. Bu sebepten ötürü de e-devlet şifresini internet üzerinde  nasıl alacağınıza dair sizlere detaylı bilgi sağladık. Bu da demek oluyor ki e-devlet şifrenizi internet üzerinden alma gibi bir hakkınız da mevcut. Konu ile alakalı olarak merak ettiğiniz ne var ise kolay bir şekilde bu yazıda istediklerinize ulaşmış olacaksınız.

E-DEVLET ŞİFRESİ ALMA

E-devlet şifreniz hala yok ise eğer ilk yapmanız gereken bir PTT şubesi üzerinden T.C. Kimlik numarasının olduğu nüfus kağıdı, evlilik cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerden herhangi biri ile başvuru yapmaktır. Önemli olan bir detay ise burada bizzat sizin başvuru yapmanız halinde bunu bir PTT şubesinden edinecek olmanızdır. İlave olarak bu şifreyi almış iseniz de turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet kapısına girerek istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İlk başta giriş yapmak amacı ile T.C. Kimlik numarası ve size verilen şifreyi yazarak gönder tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Bu konuda sorulan bir diğer önemli soruda şifrenin unutulması halinde ortaya çıkmaktadır. Bundan ötürü ne yapılması gerektiğine dair sizler adına araştırma yaptık ve buyurun bir bakalım isterseniz.

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL YENİDEN ALINIR (şifremi unuttum)

Profilde yer alan iletişim bilgileri kısmında cep telefonu veya mail adresiniz doğrulanmış ise e-devlet şifrenizi unutsanız, kaybetseniz veya çaldırsanız bile yeniden edinme hakkınız bulunmaktadır. Eğer ki bu işlemlerden biri geçerli değil ise de bir PTT şubesine gitmeniz de size yarar sağlayacaktır. Bu sayede şifreye ulaşmış olacaksınız. Bundan ötürü de pek çok insanın oldukça sık kullandığı bir mecra olduğu için de konu ile alakalı olarak pek çok merak edilen husus bulunmaktadır. Gerek e-devlet hizmetleri gerekse de bu tür şifre ile alakalı olarak sizlere kolaylık sağlamak adına pek çok kolaylık mevcuttur. Bundan dolayı da birçok işlemi internet üzerinden yapmak size fazlası ise yarar sağlayacaktır. Özellikle de bürokrasi denilen kurumlarda oluşan tıkanıkları çözmek adına fazlası ile yarar sağlayacaktır. Bu sayede sizler de gerektiği vakitte pek çok işlemi bu adres üzerinden yapacak ve günlük hayatınızda olumsuzluk yaratacak beklemeleri de önlemiş olacaksınız. En önemli getirilerinden biri de elbette ki bu uygulamalar sayesinde pek çok insana aynı anda hizmet verilmesidir. Bu açıdan bakıldığında ise oldukça fayda sağlayacağı da muhtemel gözükmektedir. Öte taraftan kullanım şeklinin kolay olması nedeni ile de insanlara yarar sağlamaktadır. Bir başka ifade ile platforma yabancı olmak demek orada işlem yapılmasının zor olduğunu içermemektedir.

Bu denli gelişen teknolojik imkanlardan yararlanmanız sayesinde oldukça faydalı işleri kendiniz adına oturarak halletmeniz de sağlanmış olacaktır. Öyle ki pek çoğu adına bir getiri sayılan bu işlemler sayesinde kolay bir şekilde günlük telaşenin içinde gerekli işlemleri yapmış olacaksınız. İlave olarak bu gibi yararlar hem sizin hayatınıza etki etmeyecek hem de oldukça kolay kullanım seçenekleri sayesinde bu tür uygulamalar hepimizin hayatında fazlası ile yer edinecektir. Bunları ele almak ya da ifade etmek demek aynı zamanda pek çok anlamda e-devlet veya benzeri uygulamaların neler sağladığını anlamak adına da yararlı olacaktır. İçinde yer alan seçeneklerden dolayı da pek çok imkan sağlaması da sizler adına oldukça faydalı olacaktır. E-devlet neredeyse her alanda size sağladığı imkanlar sayesinde bugün hizmet vermektedir. Genel itibari ile yazımız bu şekilde idi. Umarız size yarar sağlamıştır. Sağlıcakla kalın. Görüşmek üzere.

Yorum yapın

Krediler