İnternet Parolam Bloke Oldu Ne Yapmalıyım?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygın olarak kullanılmaya başlanmasıyla birlikte artık genç yaşlı birçok kişi işlemlerinin büyük kısmını internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Özellikle akıllı cep telefonu kullanımı, insanların sürekli olarak her an internet kullanabilmesine olanak tanıyor. İnternet kullanıcılarının interneti kullanma amaçları arasında yaygın olan nedenlerden bir tanesi de internet bankacılığıdır. İnternet bankacılığı sayesinde banka müşterileri para transferi ve fatura ödeme gibi onlarca işlemi şubelere oranla çok daha kolay ve zahmetsiz bir şekilde yapabiliyor. Bu yüzden günümüzde çalıştıkları ve işlem yaptıkları bankanın internet şubesini kullanan kişi sayısı oldukça fazladır. Sadece şahsi olarak değil, kurumsal olarak internet bankacılığını kullanan firma sayısı da çok fazladır.

UYARI: İnternet parolanızı hızlıca geri almak için nüfus bilgiler ve gizli soru ile beraber sms onayı yeterli olabilmektedir. Bu durum bankakdan bankaya değişmekte olup İş Bankası’nın bu hususuta daha alternatifli olduğunu söylemek gerek. Ancak böylesibir durumda çoğu bankanın muhakkak şubeye gelinmesini ve kimlik ibraz edilmesini talep ettiği de doğrudur.

İnternet Parolam Bloke Oldu Ne Yapmalıyım?

İnternet bankacılığı kullanan kişiler sisteme girerken, banka müşteri numaraları, kimlik numaraları ve cep telefonlarına gelen mesajları kullanmak durumundadır. Bu bilgilerden herhangi bir tanesinde bir eksik olduğunda internet bankacılığına giriş yapılamaz. İnternet bankacılığı kullanan kişiler bazen internet bankacılığında kullandıkları şifrelerini unutabilirler. Bu durumda yanlış şifre girildiği için birkaç deneme sonrasında internet bankacılığı şifresi bloke olur. Sizlerde internet parolam bloke olduğunda nasıl yol izlemeliyim diye bir soru soruyorsanız yazının devamını takip edebilirsiniz.

İnternet parolası bloke olduğunda zaman kaybetmeden internet bankacılığı üzerinden blokenin kaldırılması gerekir. Aksi halde internet bankacılığına giriş yapılamaz. İnternet bankacılığı blokesinin kaldırılması için birkaç yol izlenebilir. Bu yollardan ilki ilgili bankanın müşteri temsilcisi ile iletişime geçmektir. Telefondaki banka görevlisi müşterilerden birkaç kişisel bilgi teyidi aldıktan sonra kısa sürede internet şifresi blokesini kaldırarak kullanıcılara yeni bir şifre verir. Aynı zamanda bankanın web sitesi üzerinden internet şifresi blokesi kaldırma alanını kullanarak da, kart numarası, isim ve doğum tarihi gibi bilgilerle internet parolası blokesi kaldırılabilir. Bu bilgilere ek olarak anne kızlık soy adı, gizli soru ve nüfus cüzdanı seri nosu gibi her yere ibraz etmediğiniz özel nitelikte kişisel bilgiler de istenebilir.

SON NOT: Arkadaşlar bazı bankalar internet bankacılığı şifresi ile “mobil imza şifresi” diye iki ayrı şifre tayin ediyor. Bu iki şifre birbirinden farklıdır. Birincisi daha komplike ve detaylıdır. Diğeri ise daha basittir. Özellikle Vakıfbank bunu yapmaktadır. Bu ince ayrıntıya dikkat edin. Çünkü aksi halde hatalı denemeden dolayı sonradan saatlerce uğraşılmasına ve hesabınıza blokeler konulmasına yol açabilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler