İnternet Bankacılığı İle Yurt Dışına Para Gönderme

Bankaların kendi bünyesinde ve bankalar arası olarak para gönderimini havale ve EFT yolu ile yapılabiliyor olması tüketicilerin yurt dışına para gönderimi için nasıl olduğu sorusunu da gerektiğinde karşımıza çıkabiliyor. Gelişen ve yaygınlaşan internet bankacılığı ülke genelinde en çok sevilen bankacılık işlemleri arasında ilk sıradaki yerini aldı. Peki yurt dışında akrabası, çocuğu  yada öğrencisi olan kişilerin internet bankacılığı ile yurt dışına para gönderme işlemini nasıl yapacağı da ayrı bir konu.

İnternetten Yurt Dışına Para Aktarımı

Yurt dışına para gönderimine konu başlığı Swift, Western Union gibi hususlar başı çekiyor. Burada gönderim için bankanın yurt dışında kendi şubesi olsa bile biraz zaman alan ve masraflı bir işlem olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte çok daha uygun fiyatlara para gönderimleri de ecüzdan, ön ödemeli kartlar ve PayPall ile yapılabiliyor. Türkiye de bankalarında verdiği hizmet olan ön ödemeli kartlar yakın gelecekte çok kullanılacak hususlar arasında. Tüketici gönderim ihtiyacı oluştuğu zaman karşısına çıkan para gönderme terimleri arasında ilk sorusu yurt dışına en ucuz para gönderme nasıl olur? Bu durumun ana nedeni ise kişinin fazla masraf ödemekten kaçınıyor olmasıdır.

İnternet Bankacılığından Swift İle Para Gönderimi

Yurt dışına para gönderiminde ilk husus zaman. Gönderdiğiniz para yurt içindeki havale yada eft kadar hızlı olmuyor. Burada geçirilmiş zaman kayıp ve bunun üzerine ödenen masraflarda cabası oluyor. İnternet bankacılığı ile yurt dışına para gönderiminde ilk alternatif yolunuz Swift ile gerçekleştiriliyor. Bu işlemi yurt genelinde Akbank direkt, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası başta olmak üzere devlet bankaları olan Ziraat ve Halk Bankası da gerçekleştiriyor. Buradan yapacağınız işlemler için elbette bankanızın hesıbınıza bağlı olarak bir internet bankacılığını kullanıyor olmanız gerekir. Yurt dışına para gönderirken bankaların karşısına ayrı prosedürler ile bankalar arasındaki anlaşmalar ile doğan hususlar çıkıyor. Bu durum ise para alımını geciktiriyor. Genellikle aracı banka kullanan bankaların bu durum nedeniyle kişiye para gönderimi gecikebiliyor. Fakat bir banka şubesinden gönderime oranla internet bankacılığı ile yurt dışına para gönderme daha uygun fiyatlı oluyor.

İnternetten Yurt Dışına Para Gönderme Masrafları

Para gönderiminin adresi yurt dışı olması halinde karşımıza aynı gün ve 1-2 gün valörlü olarak iki farklı yöntem çıkıyor. Burada hemen ulaşmasını istiyorsanız paranızı aynı gün valörlü gönderimi yapmanız gerekir. Bunun için en az 50 dolar gönderim söz konusu iken azami tutarlarda bankalar arasında değişse de 250 dolar civarları. Bunu Akbank örneği ile verirsek; unu 1-2 gün valörlü olarak göndermeniz ise paranın tesliminin 1-2 gün süreceği anlamına geliyor. Bunun için ise 45 dolar asgarisi bulunuyor ve gönderilen tutarın her iki türlü de azami oranı % 0,6 olarak kesiliyor. Örneğin göndereceğiniz tutar üzerinden komisyon oranı ile hesaplandığında masraf 400 dolar çıkabilir. Bu durumda azami komisyon tutarı geçer. Bu nedenle ilan edilmiş olan 250 dolar masraf ödemesi yapılıyor.

Yorum yapın

Krediler