İmar Barışı Kredisi Ziraat Bankası’nda

İmar Barışı ile ilgili yasal düzenleme sonrası başvuru yapılabilmek için adresiniz e-devlet. Mevcut yasal olmayan bir yapınız bulunuyorsa bu yapınızın kayıt altına alınabilmesi için imar barışından faydalanarak başvuru yapanların sayısı oldukça fazla. Fakat beklenen başvuruların gerçekleşmemesi ve vatandaşların mağduriyetlerinin önüne geçilmesi adına bu başvuru süresi uzatıldı. Vatandaşların başvurmasına rağmen henüz bu barış için yatıracakları masraf tutarını yatıramaması ise ayrı bir konu. Bu anlamda İmar Barışı Kredisi Ziraat Bankası ürünleri arasında bulunuyor.

NOT: Beyler bu imar barışını kaçırdıysanız geçmiş olsun. Uzun süre sonra ancak tekrardan böyle bir fırsat gelir. Ancak memlekette ne olacağı belli olmuyor. Bir anda para ihtiyacından dolayı yeniden bir imar barışı da gelebilir. İşte o vakit gerekiyorsa kredi çekip bundan faydalanmanızda fayda var.

Ziraat Bankasından İmar Barışı Kredisi

Henüz kayıt altına alınmamış bir yapınız bulunuyorsa bu yapının kayıt altına alınabilmesi için belli bir tutar paranın yatırılması gerekir. Bu paranın hesaplanması yapının durumu, metre karesi ve yerleşim yerindeki m2 bedeli ile orantılı olarak yapılıyor. Bu durumda kişilere farklı rakamlar ödemek düşüyor. Fakat vatandaşın bu rakamları ödeyebilme gücüde bulunmayabilir. Bu durumdaki vatandaşları yapı kayıt belgesi alabilmeleri için yatıracaklar ı tutarlar uygun faiz ve ödeme koşulları ile Ziraat Bankasından veriliyor. Yani bu işlem için Ziraat Bankası İmar Barışı Kredisi kullanabilirisiniz.

Süresi içinde Ödeme Yapmalısınız

31.12.2017 tarihi ve öncesinde yapılmış ancak ruhsatı bulunmayan kentsel alanlardaki yapılar için yapılan yasal düzenleme ile 7143 sayılı yasa gereği imar barışı yapılıyor. Ekim ay’ı sonu itibariyle son bulacak düzenleme gerekli duyulan ihtiyaçlar doğrultusunda 31 Aralık tarihine kadar uzatıldı. Bu uzama ile vatandaşlar rahat nefes alırken bu işlem için ödenecek ücreti olmayan kişilerin kredi alabilmeleri de mümkün hale geldi. Bankalar bu anlamda tüketicilerin istekleri doğrultusunda hareket ediyor.

İmar Barışı Kredisi Vadeleri

İmar Barışı Kredisi Ziraat Bankası tarafından verilen bir ürün. Bu kredinin en önemli başlıkları kredi vadesinin 60 ay’a kadar veriliyor olması. Şu an yasal olarak tüketici kredisi vadesi 36 ay ile sınırlı iken İmar Barışı için alacağınız kredinin en uzun vadesi 5 yıla çıkarılmış durumda. Ayrıca bu hizmetten faydalanmak istiyorsanız normal krediler üzerinden kesilen kredi tahsis ücreti masrafını ödemek zorunda değilsiniz. Fakat kredi için hayat sigortası yaptırmanız gereken poliçeler arasında.

İmar Barışı Kredisi Hesaplama

İmar Barışı Kredisinden faydalanma talebiniz bulunuyorsa bu işlem için ayrıntılı bilgileri banka şubelerinden ve Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Temsilcilerinden öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası İmar Barışı Kredisi olarak 20 bin lira almanız halinde bu kredi için 12 aylık ödemeniz 1.844,58 TL. Sigorta tutarı 43,48 TL iken yıllık maliyetiniz % 31,35. Faiz oranınız ise % 1,33 üzerinden hesaplanıyor. Toplam ödeyeceğiniz tutar ise 22,134 TL.

Yorum yapın

Krediler