İhtiyaç Kredisi mi, Yoksa Kredi Kartından Nakit Avans mı?

Acil paraya ihtiyacınız var. Bu ihtiyacınızı kredi kartı avansı ile mi karşılamak istersiniz yoksa ihtiyaç kredisi çekmek mi? Hangisi Avantajlı?

BİLGİ: Şurası kesin ki kredi kartı nakit avasnları her ne kadar düşük faizli ve uzun süre ödenmeyince hemen icra takibine girişilen kredi türü değilse de limit açısından düşük olması ve kredi notuna olumsuz etki etmesi nedeniyle dezavantajlıdır. Bu bilgiyi maalesef her yerde size söylemezler. Birçok banka müşterisi bu sebepten ötürü adeta  kendi bankası tarafından “tuzağa düşürülüyor“.

EK BİLGİ: İhtiyaç kredileri eğer ki düzgün şekilde ödenirse sizin kredi notunuzu arttıracağından ve hakkınızda pozitif sinyallerin oluşmasına vesile olacağından ötürü daha caziptir. Ancak maalesef ek vergi, hizmet bedeli, faiz ve masraf nedeniyle bir tık pahalıya mal olabilecektir. Lakin eğer ki krediyi kampanyalı dönemde alırsanız bu masrafları banka bizzat kendisi üstlenip size sadece faiz yansıtabiliyor. Yine de detaylı karşılaştırma için aşağıya göz atınız.

Gerçek hayatta maddi olarak değeri olan ihtiyaçlarınızın karşılığı sadece nakit para olarak değerlendirilebilir. Alacağınız ürünün değerine göre finansal desteğe ihtiyaç duyulması halinde yine başvuracağınız kanallar bankalar oluyor. Elinizdeki alternatifleri değerlendirmek istiyorsunuz fakat nasıl bir adım atacağınızı araştırıyorsunuz. Bu anlamda en yakın soru sorduklarımız dostlar olurken dijital dünya da en yakın arkadaşımız. Almak istediğinizin finansını ihtiyaç kredisi mi yoksa kredi kartı ile ödemek mi avantajlı. İkilemde kaldığınızı düşünüyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

İhtiyaç Kredisi Çekmek mi, Kredi Kartı mı?

Almak istediğinizin aciliyeti ne kadar? Bu aslında sizin finansı sağlamak için ne kadar bir vaktiniz olduğunuz sorusudur. Burada alacağınız tutar ile, faiz oranı, geri ödeme vadesi, ödemek zorunda kalacağınız masraflar, bankanın size tahsis edebileceği limit ve sizlerin kredi notu gibi hususlarınız size yön verecek.

Kredi Kartının Avantajı ve Dezavantajları

En pratik ödeme aracımız kredi kartı bizlere artık limitleri doğrultusunda nakit avans tarzında kredi kartı faizinin altında olsa da, normal bir ihtiyaç kredisi faizinin üstünde oranlarla nakit avans imkanı veriyor. Bankanızın ATM’sinden yapacağınız bir kaç başvuru adımı ile 3 ile 12 ay vadeler arasında kredi kartınızda bulunan limit kadar nakit avansınızı alıp anında kullanıma başlayabiliyorsunuz. Fakat yüksek limitli kartlardan alınan nakit avansları aynı gün içerisinde bankamatikten çekmek isterseniz limit üstü çekim yaşayacağınız için ayrıca bir masrafla karşılaşmak zorunda kalabilirsiniz. Bunu da ayrıca belirtelim.

Kredi kartı nakit avans işlemi için kullanıyorsanız internet bankacılığı ya da cep telefonu uygulamaları üzerinden de yapabiliyorsunuz ki, yine bu avans hizmetini hesabınıza bağlı ek hesap üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Faizleri Yüksek

Kredi kartlarından sağlanan nakit avans tutarlarının faiz oranları bankalar arasında değişiklik gösteriyor ki, bu oran yüzde 1,49 ile yüzde 1,84 arasında değişiklik gösteriyor. Bu oranların da yüksek olduğu kanısındayım. Fakat en çok tercih sebeplerinden birisi olmasının nedeni kullanım esnasında ayrıca bir protokol yapılmaması ya da sözleşme imzalanmaması diyebiliriz.

Kulanmış olduğunuz kredi kartının tahsisinde şirket kartı, bayilik kartı, öğrenci kartı ya da özelliğine göre ek kart olması halinde nakit avans hizmetinden faydalanmanız da mümkün değil.

İhtiyaç Kredisinin Avantajı ve Dezavantajları

İhtiyaç kredisi kullanımında aslında kredi kartında olduğu gibi başvurunuzu ATM, İnternet Bankacılığı ve Cep uygulamaları üzerinden anında gerçekleştirerek paranızın hesaba geçmesini sağlayabiliyorsunuz. Fakat bunun için bu bankacılık hizmetlerini kullanıyor olmanız ve banka tarafından size sağlanan limitlerin bulunması gerekir.

Fakat bu hizmetlerden faydalanamıyorsanız banka şubesine gitmeniz, başvuru yapmanız, başvurunuzun kredi notunuza göre değerlendirilmesi ve sonrasında onaylanırsa imzalayacağınız sözleşmeler neticesinde ihtiyaç kredinizi alabilmeniz mümkün hale geliyor.

İhtiyaç Kredisinin Faiz Oranları ve Vadesi Daha İyi

Karşılayacağınız finans desteğinin ihtiyaç kredisi ile alınması halinde en büyük avantajınız kredi faizinin düşük olması, geri ödeme vadesinin 3 ile 48 ay arasında uzun vadelerde olması, kredi kartınızın limitinden daha yüksek miktarlarda alınabilmesi ve geri ödeme tutarlarının düşük olması olarak sıralanabilir. Nitekim ihtiyaç kredisi faiz oranları yüzde 1,09 ile 1,50 arasında değişiklik gösteriyor.

Yorum yapın

Krediler