İhtiyaç Kredisi Ara Ödemelerinde İndirim Ne Kadar?

İhtiyaç Kredisi Ara Ödemelerinde İndirim Ne Kadar? Finans kuruluşları olan bankalardan alınan ihtiyaç kredisi diğer adıyla tüketici kredisi ödemeleri kredi kullanım aşamasında düzenlenen ödeme planı çerçevesinde yapılıyor. Azami ödeme bu taksit tutarları çerçevesinde olurken, krediyi alan kişilerin haklarından birisi olan ihtiyaç kredisi ara ödemesi yasal yükümlülükler dahilinde gerçekleştiriliyor.

Son yıllarda bankalardan kredi alımları artarak devam ediyor. Aynı kişi kredi kullanımı yapmasına rağmen ikinci bir kredi başvurusu yaparken aynı zamanda mevcut kredilerinin ödemesinin tamamını gerçekleştirebiliyor. Her türlü kredi çeşidinde erken ödeme, ara ödeme yada tamamını kapatma hakkı bulunan kullanıcılar kredilerin çeşidine göre erken kapama ücreti de ödemek zorunda kalabiliyor.

UFAK TÜYO: Her ne kadar bankanız size kredi verirken imzalattığı sözleşmelerde kredinin erken kapatılması halinde belirli bir faiz indirimi kararlaştırdı ise de siz bankanızla tekrardan konuşup bu indirimi arttırabilirsiniz. Bankalar bu konuda fazla katı değiller. Size cazip teklifler sunabilirler. Ayrıca sözleşmedeki indirim oranı ile bağlı kalmak zorunda değiller. Arkadaşlar şunu asla unutmayın: “bu hayatta her zaman ve her şartta bir çıkar yol vardır.” Ayrıca yazımızın sonundaki tavsiyemize de göz atmanızı öneririz.

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme Cezası Var mı?

Alınan kredi çeşitlerinden birisi olan ihtiyaç kredilerinin ara ödemesi ya da erken kapaması yapılması sırasında bir ceza ödeme yükümlülüğünüz bulunmuyor. Aksine avantajlı konumuna geliyorsunuz ki burada oluşan avantajınız ödeyeceğiniz faiz tutarlarının düşmesi olarak size yansıyor. Burada ödeyeceğiniz ara ödeme tutarının miktarı, ödeyeceğiniz kredinin miktarı ve vadesi ile farklılık gösteriyor. İndirilen faiz tutarı ile birlikte kredi taksitlerinizde de düşüş yaşanıyor ki daha az taksitler ödemeye başlıyorsunuz.

Kredi sözleşmeleri, kredi tahsisleri ve bu tahsisler neticesinde oluşan masraflar, vergiler ve diğer işlemlerin hepsi düzenlenmiş olan bir yönetmelik çerçevesinde yapılabiliyor. Yani yapılan bütün işlemler yasal olmak zorunda. Bu yönetmelik ile kişilerin almış oldukları kredilerin sınırları çizilirken aynı zamanda hem verene hem alıcıya bazı haklar tanımış durumda. Bu haklardan birisi de ihtiyaç kredisi ara ödemesi olarak tüketicilere verilmiş.

Bu haklardan dolayı ara ödeme durumunda ceza falan yoktur. Böylesi durumla karşılaşırsanız derhal avukatınızla telefonlaşın ve bir dilekçe ibraz edin. Banka yetkilileri hemen geri adım atacaktır. Kimse size cezai ödeme diretemez.

Kredi Ara Ödemesi Yapmak Mantıklı mı?

Ödemenizin devam ettiği tüketici kredilerinde kişilerin ara ödeme yapması mantıklı bir adım. Çünkü oluşan faiz tutarları ile cebinizden fazla para çıkmasının önüne geçerken daha düşük tutarlarda taksitler yansıtılması daha rahat ödeme imkanı veren bir işlem. Kredi yapılandırmadan farklı olarak aynı faiz oranı üzerinden hesaplanmasına rağmen ana para tutarının erken ödenmesi ile önemli bir tutarın cebinizde kalmasına neden oluyor.

İhtiyaç Kredisi Ara Ödeme Koşulları

Bankalar vermiş oldukları kredilerin erken ödenmesini istemezler. Bunda sebep daha çok kazanç sağlamak istemeleridir. Erken ödeme ile kazanacakları faizlerden olacakları için de ihtiyaç kredisi ara ödemesi yapılmasını doğru bulmazlar. Tamamen tüketicinin lehine olan bu işlemi bankalar yapmakla yükümlüdür. Yapılmama gibi bir alternatifi yoktur. Fakat bunu yapmaktan kaçınılması halinde başvuru yapabileceğiniz birim Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) her türlü yaptırımı uygular.

Dijital yollardan anında kredi tahsisi yapan bankalar bu kredilerin ödenmesi için aylık olarak en fazla bir taksitin erken ödenmesine müsaade etmekte. Tamamen kapatılması için ise internet bankacılığından izin verilmemektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için banka şubesine gitmeniz gerekiyor ki, ara ödemenizi yapabilesiniz.

Tüketici açısında dezavantajı bulunmayan ihtiyaç kredisi ara ödemesi neticesinde taksit sayınızda düşüş yaşanmaz sadece ödediğiniz tutar değişir.

İhtiyaç Ara Ödeme İndirimi Ne Kadar?

Burada sizlere net bir rakam söylemek yanlış olacaktır. Çünkü yapacağınız ara ödeme neticesinde belirlenecek taksit tutarı ile faiz indiriminiz almış olduğunuz kredinin faizi, vadesine göre hesaplanmaktadır. Bunun için miktarlarda değişiklik yaşanır. Bu miktarın net olarak kaç lira veya yüzde kaçlık dilime tekabül ettiğini yazamayız. Telefonla aradığınzda da muhtemelen net bilgi alamayacaksınız.

SON TÜYO: Ara ödemelerde indirim almak isityorsanız faiz oranlarının düştüğü dönemlerde bu talebi yapın. Mesela özel ve önemli günlerin üzerinden zaman geçtiken sonra. Sevgililer günü bittikten sonra harika bir zaman olabilir. Banka bol miktarda kredi sattıktan sonra daha cazip teklifleri kabul etmek isteyecektir. Kasasında bir an evvel sıcak para talep edecektir. Çünkü bol kredi dağıttığı dönemlerin akabinde nakit paraya ihtiyaç duyacaktır. Bu rezervi de sadece devletten ve diğer büyük bankalardan, merkez bankasından değil halktan da talep etmek zorundadır.

 

Yorum yapın

Krediler