İcraya Mal Beyanında Bulunulmazsa Ne Olur?

Alacaklarını normal şartlar içerisinde tahsil edemeyen kişiler İcra Müdürlüğü aracılığı ile alacaklarını tahsil etme yoluna gitmektedir. Günümüzde en çok bankalar talepte bulunmaktadır. Ödenmeyen kredi türü ya da Kredi Kartları ile birlikte yasal dayanağı olarak yer alan diğer senet ve benzeri ödenmeyen alacakların taksili icra işlemi ile yapılır.

Mal Beyanında Bulunma

Mal beyanlarında bulunmak için dilerseniz bizzat icra müdürlüğüne başvurarak veya yazılı oluşturulacak bir metini posta yolunu kullanarak yapabilirsiniz. Mal beyanı içeriklerinde ise; varsa net maaşınız, eviniz ya da arsanız bulunuyorsa onları bankada bulunan nakit paranız ile beraber ziynet eşyalarınızı yazabilirsiniz.

Mal Beyanında Bulunmazsam Ne Olur?

Peki, icraya mal beyanında bulunulmazsa ne olur? Mal beyanı genel olarak günümüzde anlamını yetirmiş durumdadır. Anacak kanun halen yürürlüktedir. Günümüzde icra müdürlükleri ve vekilleri size ait olan tapu kayıtları, araç bilgileri, dava konusu olması halinde banka hesaplarınıza ulaşmaları mümkündür.

Genel işleyişe bakıldığı zaman mal beyanında bulunmayan insanların borcu karşılayacak maaş, arsa ev gibi malları bulunuyorsa mal beyanında bulunulmaması konusu çok dikkate alınmaması gerekir. Fakat borçlu kişinin maaş ve hiç bir malı yer almaması, alacaklıların borçlu kişiye ulaşamaması gibi konularda ise avukatlar mal beyanında bulunmayan insanlara ulaşmak ya da açıkça süründürmek istediklerinde, mal bilgisinde bulunmadığı zaman icra müdürlüğü içerisinde kararla çıkartır ve kolluk kuvveti zoru ile mal beyanını açıklaması hususunda karar aldırır.

Zaman içerisinde yeni yönetmelikler ile mal beyanları hakkında da değişikliğe gidilebilir. Henüz bu değişiklik için bilgi belge yok. Fakat borçlardan dolayı icra gelmesi durumunda mal beyanında bulunmanız sizin adınıza doğru bir adım olacaktır.

Krediler