İcralık Araba Nasıl Alınır?

Zamanın lüks ihtiyaçları iken şimdilerde her hanede bulunan hatta bazı hanelerde birden fazla bulunan araçlar gelişen bilgisayar teknolojisi ile daha konforlu hale gelirken aynı zamanda aracın donanımı ile artan fiyatlara teslim olmuştur. Elbette konumuz bu değil fakat gerçek ve tüzel kişiler yüksek meblağlarda satılan araçların alımı için çoğu kez taşıt kredisi kullanma yoluna giderler. Zamanla taksitler ödenir, aracın gerçek sahibi haline geliniyor olsa da bu durum herkes için geçerli değildir. Hayatın getirdikleri insana ödeme zorluğu çıkarabilir ve taksitlerini ödeyemediği aracına alacaklı kurumlar icra yoluna giderler. Tamda bu noktadan sonra normal fiyatlarından çok daha düşük tutarlarda satılan bu tür icralık araba alımı taşıt alımında alternatif yol olarak kullanılabiliyor.

Nerelerden İcralık Araç Alabilirim?

Ülkemizde ödenmeyen borcundan dolayı el konulan ve normal fiyatının altında satılan icralık araba satışları farklı kurum ve kuruluşlarca gerçekleştirilirken her türlü aracı bulabilmeniz mümkün. İcralık araba alabileceğiniz yerleri kısaca sıralarsak;

* Finans kuruluşları (Bankalar)
* Adliye Binalarında bulunan İcra Müdürlükleri
* Maliye (Defterdarlık veya Vergi Müdürlükleri)
* Sınır Kapıları ve Gümrükler
* İnternet Siteleri olarak beş kalemde sıralayabiliriz.

Sıraladığımız bu icralık araba satan yerler satış işlemleri için ayrı bir mevzuat uygulamaya koymuş. Bu nedenle her kurumdan alacağınız araç için farklı prosedürler ile karşılaşıyorsunuz. Bankalar aynı sektörde faaliyet göstermelerine rağmen her biri farklı bir hacizli araç satışı gerçekleştiriyor. Henüz kaleme almasak ta bir Gümrük Müdürlüğünden alacağınız Gümrükten Satılık Araçlar için ihale işlemleri bitmiş olsa dahi aracı teslim aldıktan sonra bu araca proje çizdiriyor olmanız icralık araç satışları konusunda ilginç olarak yaklaşacağınız bir konu.

İnternetten Hacizli Araç Sahibi Olun

Günümüzün her mecrasına ulaşabileceğiniz en kısa yol internet. Her faaliyete elini uzatan dijital dünya hacizli araç satışı yapan firmalar da dahil olmak üzere alıcı ya da araştırıcı olan herkese uzanabiliyor. Bu nedenle hacizli araç alımı yapmak isteyen kişiler aradığı uygun fiyatlı araçları internet üzerinden bularak, yine burada yapılan dijital e-ihaleler ile fiyat teklifinde bulunarak hatta aracın alımındaki finans kaynağını bankalar üzerinden dijital krediler çekerek alabilmeniz mümkün. Piyasada icralık araç satışlarının ilanını yapan ve bu ilanlar ile duyurular için üyelik ücreti alan internet siteleri mevcut.

En Fazla Satışı İcra Müdürlükleri Yapıyor

İcralık araç satış işlemini Türkiye’de en fazla yapan kurum İcra Müdürlükleri olarak biliniyor. İcralık alımı yapabileceğiniz bir çok yol bulunurken bu işlemin hemen hemen tek adresi diyebileceğimiz İcra Müdürlükleri de dijital ortamlara ayak uydurmuş durumda. https://esatis.uyap.gov.tr/esatis/index.html adresine giriş yaparak buradan satışa çıkarılan ya da çıkarılacak olan araç listelerini ve özelliklerini görebilirken ihale tarihlerinde ihaleye katılabiliyorsunuz.

İcralık Araç Satışı yapan kurumlar ile bu kurumların satış sırasındaki prosedürlerine ilerleyen dönemde otomotiv sektöründen siz okuyucularımız ile paylaşacağız. Böylelikle belki de aradığınız aracı çok daha uygun fiyatla alabilirsiniz.

Piyasada hacizli her türlü malın alımı için bir ön  yargı mevcuttur. Yani satılan mal sahibini güldürmemiş, sizi mi güldürecek gibi sorular soranlardan olabilirsiniz. Fakat burada aracın  satışı ile borçlu olan  kişinin işini kolaylaştıracak bir adım atabilirsiniz. Erken ödeme sonrası borçlu olan kişi daha fazla faiz ödemekten kurtulabilir. Burada sizde borçluya yardımcı olmuş olursunuz. Yani birde pencerenin bu tarafından bakılmalı diye düşünüyorum.

Eğer sizde icralık bir araç almak istiyorsanız bunun için iyi bir araştırma yaparak icralık araç ihaleleri takibinizde olmalıdır. İnternet ile gazete ilanları bu satış ilanları için en çok kullanılan  mecralar durumunda.

İnternet Üzerinden Üyelikler Ücretli

İnternet Üzerinden icralık araç ilanlarını boy boy yayınlayan siteler üyeliklerini ücretsiz yaparken hacizli araç paylaşımları için ücret talebinde  bulunmaktadırlar. Yani size verilecek hacizli araç bilgisi için sizlerde ücret ödemek zorunda kalacaksınız. Bunu da hatırlatalım.

Webkredi.org adresi olarak sizlerle paylaştığımız ve paylaşacağımız her türlü hacizli araç satışları hakkında gerekli ayrıntılara ileri ki dönemlerde yer vereceğiz

“İcralık Araba Nasıl Alınır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Krediler