İcra Dosyası Sorgulama, Telefonla İcra

e-Devlet ile birlikte devletin bütün kapılarını www.turkiye.gov.tr adresi ile açan internet sitesi bütün hizmetleri vatandaşın ayağına getirmeye devam ediyor. Özellikle bankalara olan borçlu sayısının artış göstermesinin ardından borcunu ödeyemeyen vatandaşların korkularından birisi haline gelen icra bir noktada kaçınılamaz bir hal alıyor. Bankalarda alacağını tahsil etmek zorunda. Banka ve diğer borçları için vatandaşların muhtemel icra dosyasının olup olmadığını sorgulaması internet üzerine taşındı. Vatandaşlar artık icra dosyası sorgulama işlemeni e-devlet’e giriş ile yapabiliyor.

Hızlı ve etkili bir hizmet anlayışı içerisinde vatandaşa hizmet etme çabası içerisinde kurulan e-devlet birçok hizmeti ile takdir toplamaya devam ediyor.  Vatandaş için üzücü bir haber olabilir. Yine de kendisine gelecek olan icra dosyası ya da önceden gelmiş olan icra dosyalarını sorguluma yapma ve inceleme imkanı da bu hizmetlerin içerisinde yer alıyor.  İcra dosyası sorgulama yapmak için e-devlet giriş şifreniz olması gerekiyor. Aksi takdirde sistemden yararlanamıyorsunuz.

Adalet Bakanlığı bünyesinde oluşturulan icra dosyası sorgulama sayfası ile icra dosyalarınızı, dosya numaralarını öğrenebiliyor ve hangi müdürlük kanalında olduğunu da öğrenebiliyorsunuz. İkametinizde bulunmama, adres yanlışlığı gibi size tebliğ edilemeyen icra dosyalarını buradan incelemeniz halinde çok daha fazla zaman kaybetmeden, daha fazla faiz ödemesi yapmadan ödeyebiliyorsunuz.

E-devlete giriş için TC kimlik numaranız ile şifreniz yeterli oluyor. Bunların olmaması halinde giriş yapabilmeniz için mobil imzanız, e-imza, TC kimlik kartı ve internet bankacılığı üzerinden de girilebiliyor. Tüketicilerin genelinin bilmediği bu özellik çok kolay. Sürekli giriş yapmış olduğunuz bankacılık işlemleri için kullandığınız İnternet Bankacılığına giriş sonrasında bankanın kendi sayfasında bulunan e-devlete giriş ile Adalet Bakanlığının icra dosyası sorgulama uygulamasına da gerekli sorgulamayı yaptırabiliyorsunuz.

Giriş Sayfası Görseli

Telefon İle İcra Dosyası Sorgulaması

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) ortak havuz oluşturarak kişilere dava ve icra dosyaları hakkında bilgiler ve hizmet sunuyor. Bu sistem sayesinde de cep telefonlarınızın SMS kanalıyla sorgulama yapabilmeniz mümkün. Sorgulama için Turk Telekom, Vodafone ve Turkcell hattı kullanıyor olmalısınız. Bunun için sisteme öncelikle abone olmalısınız. Abonelik için TC No boşluk ABONE yazarak 4060’a mesaj gönderiyorsunuz. Bu aboneliği kişiselleştirmek isterseniz yani sadece sizinle ilgili bilgileri ulaşmak isterseniz TC NO boşluk KİSİSELABONE yazarak 4060’a gönderiyorsunuz. Abonelik ücreti de abone olan kişiye faturalandırılıyor. Güncel mesaj ücreti 1 TL olarak hesaplanıyor.

Yorum yapın

Krediler