Hisse Senedi Almak İçin Kredi Veren Bankalara Başvurmak Saçma Mı?

İnsanların alışılmışın dışında para kazanma yöntemleri aramaya başladığı bu yıllarda çok çeşitli yöntemler ortaya çıkmıştır. Bunlardan birisi de bu yazımızda ele alacağımız hisse senedi almak olacak.

Bu konu saçma mı değil mi bunu ele alacağız ancak bu konuya bu sefer farklı bir yöntemle girince nasıl olacağını irdeleyeceğiz. Başlığımızdan da anlaşılacağı üzere yatırım aracı olan hisse senedi almak için bankalardan kredi kullanmak mantıklı mı yoksa saçma mı?

Kredi konusunda henüz iktisatçılar bile ortak bir noktada buluşamamıştır. Kimi iktisatçılara göre kredi çekmek yatırımcının risk alarak hiç toplu parası olmadan yüksek değerli yatırıma yaradığı için oldukça yararlı bir hamledir. Kimilerine göre de hiç toplu para olmadan borçlanarak aslında altından kalkılmayacak borcun altına girerek sıfırdan eksilere düşmesine ve ekonomik olarak çöküntüye girmesine neden olduğudur.

Biz Webkredi ekibi olarak bu yazıda kredi veren bankalara başvurarak hisse senedi almanın mantıklı mı sorusuna cevap aramak için konuya farklı yönlerden bakmaya çalışıp sizlere bu konuda yolunuza ışık olmaya çalışacağız.

  1. Kredi çekerek girmeden önce özellikle belirtmek istediğim konu hisse senedine kredi ile girecekseniz öncelikle hisse senedinin ne kadar vadeli ( uzun-orta-kısa) olduğunu mutlaka ama mutlaka hesap edin. Çünkü kredi çekerek zaten bankaya ekstradan anapara ödemesinin yanında faiz ödemeside yapacaksınız. Bu sebeptende hisse senedinin ne kadar zamanda size kar sağlayacağını çok iyi hesap etmeniz ve kredi yapılandırmasınıda buna göre ayarlamanız gerekecektir.
  2. Kredi çekerek hisse senedi almak kimine göre mantıklı kimine göre mantıksızdır. Bu durumda belirleyici olan hangi hisselere yatırım yapıldığı ve işlerin biraz kötü gitmesi durumunda kredinin altında kalıp ödeyememek değil başka bir kaynak bulup kredi borcuna finanse edilmesi durumudur. Hisse senedinin getiri garantisi asla yüzde yüz değildir. Çeşitli istatistiki çalışmalara göre bu getiri oranı çok farklı değişkene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sebepten kredi çekip hisse senedi almayı düşünüyorsanız öncelikle kendinize başka getiri işlerde ayarlayıp kendinizi maksimum seviyede garantide hissedin.
  3. İlk başta bu hayalinizi ve kredi çekerek hisse senedine sahip olmaya çalışmanızı birilerine anlattığınızda muhtemelen gülecektir. İşin gerçeği karşınızdakinin düşündüğü gibi asla değildri. Dünya ekonomik dağılımına, düzenine ve hatta dünyanın yazısız ekonomik kurallarına göre sermaye bellir bir kesimde ve belli bir ailelerde toplanmıştır. Bu bahsettiklerimizin dışında kimse öyle büyük sermayeye asla sahip olamaz. Bunu bilen kişilerde ancak yarataıcılık ve sermaye kazanma isteği ile de beraber sadece kredi çekerek bu hayalini gerçekleştirebilir. Kredi çekmeden büyük sermaye sahiplerinin maaşlı personeli olmaktan kurtulmanın başka yolu yoktur.

Nakit Paranız Var Ancak Yinede Kredi İle Mi Girmek İstiyorsunuz?

Bize gelen bir başka sorulardan en çok sorulanı da nakit parası olmasına rağmen yinede kredi çekerek hisse senedi almak olmuştur. Bu soruya da bildiğimiz kadarıyla ve araştırmalarımızın sonucuna göre açıklama yapmaya çalışalım. Nakit paranız olmasına rağmen kredi çekmek te kendi şartlarınıza göre değişiklik gösterir. Var olan naktinizin miktarı bu durumda oldukça belirli olacaktır. Nakit varlığınız miktar anlamında fazla ise (1.000.000,00-TL ve Üzeri) kredi çekmek pekte mantıklı olmayacaktır. Çünkü meblağ olarak çeşitli varyasyonlara paylaştırmaya yeterlidir. Kısım kısım çeşitli sektörlere, çeşitli hisselere yatırım yapabilmeniz bu miktar üzerinde varlığınız bulunduğunda kolay olacaktır. Bu miktardan azaldıkça kredi çekmeniz yine mantıksız olmayacaktır. Çünkü yatırım yapmanın temel prensiplerinden biri riskli paylaştırmaktadır. Riski paylaştırmak için yeterli miktarda naktinizin ya da kredi ile de olsa para temini sağlamış olmanız gerekecektir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise kredi çekmek mantıklı olacaktır. Kredi için çeşitli bankaların yapacağınız işin büyüklüğüne göre çeşitli kampanyaları bulunmaktadır. Hatta bankalar hisse senedi yatırımları için ayrı bir fon hatta bankalara alt bir kuruluşu olarak yatırım bankaları kurmuşlardır.

Yazımızın sonuna gelecek olursak elinizden geldiğince riskli bölmeye çalışın. Bu kural hangi sektörde olursa olsun geçerlidir. Eğer nakit paranız da yoksa kredi çekmekten çekinmeyin. Kredisiz bu nakit paranıı-n piyasada neredeyse en az olduğu dönemde tek çare gibi gözükmektedir. Kredi bir atom gibidir. Bunu yararlı şekilde, iş büyütmek ve belkide milyonlarca tl kazanmanın ilk adımına da dönüştürebilirsiniz. Ya da bunu batışınızı hızlandıran bankanın kölesi olmaya giriş anahtarı olarak kullanabilirsiniz. Bu tamamen sizi bunu nasıl kullandığınızla alakalı ve ne kadar planlı gittiğinizle alakalıdır.

Bu konuda tereddütte olan tek kişi siz değilsiniz. Mail kutumuza bu tür soruya cevap arayan binlerce mail gelmektedir. Bu sebepten bu yazıyı yazma durumu hasıl olmuştur. Kredi ve yatırımla ilgili aklınıza takılan diğer sorular için bize mesaj atabilirsiniz. Sitemizde bulunan diğer yazılarımıza da göz atarak aklınızda bulunan bir çok soruya cevap bulabilirsiniz.

 

 

Yorum yapın

Krediler