Hesap İşletim Ücretleri Hala Alınıyor Mu?

Herkesin endişe ile banka hesaplarını kapatma çabasına girmesi ve bu hesaplarını kapatması artık boşa çıktı diyebiliriz. Nitekim bankalar ürün ve hizmet ücretleri içerisinde hesap işletim ücretlerini gösteriyor olsa da; yasal olarak kesilmesinin önüne geçildi.

Hesap İşletim Ücretleri Yasal mı?

Birçok banka, müşterileri için açtıkları banka hesaplarına belirli tutarlarda hesap işletim ücreti kesintisi yapar. Bu durumda banka müşterileri bankadan vadeli ya da vadesiz olarak açtırdıkları hesapları için banka tarafından belirlenen tutarda ücreti ödemek durumunda kalmaktadır. Hesap işletim ücretleriyle ilgili olarak özellikle son yıllarda birçok konu gündeme geliyor. Bu konulardan bir tanesi de bankalar tarafından kesilen hesap işletim ücretlerinin müşterilere geri verilmesiyle ilgilidir. Bankaların hesap işletim ücretleri hala alınıyor mu sorusuna verebileceğimiz cevap genel olarak evettir. Yani birçok banka halen günümüzde müşterileri için açtıkları vadeli ve vadesiz hesaplardan hesap işletim ücreti almaktadır. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi kendilerinden yapılan bu kesintileri kabul etmeyen ve ödemek istemeyen kişiler bankanın müşteri temsilcileriyle iletişime geçerek ödemiş oldukları hesap işletim ücretlerinin geri iade edilmesini sağlayabilir.

Hesap İşletim Ücretleri geri Alınır mı?

Bu konuda bankaların yaklaşımı da bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Bazı bankalar müşterilerinden gelen hesap işletim ücreti iade taleplerini anında karşılayarak müşterilerine tahsil ettikleri ücretleri geri iade ederler. Ancak bazı bankalar bu konuda müşterilerine çeşitli şartlar sunarlar. Örneğin ilgili banka hesabına birkaç tane otomatik fatura ödeme talimatı verilmesi gibi taleplerde bulunabilmektedirler. Banka müşterileri eğer bu şartları yerine getirmeyi kabul ederlerse kısa sürede kendilerinden alınan hesap işletim ücretlerinin yeniden kendi hesaplarına aktarılmasını sağlayabilirler.

Ancak banka tarafından verilen şartları gerçekleştirmek istemeyen kişiler ise daha farklı yollarlar bu ücretlerin iadesini gerçekleştirebilirler. Bu konuda ülkemizde kaymakamlıklara bağlı olan Tüketici Hakem Heyetleri banka müşterilerine yardımcı olmaktadır. Hesap işletim ücretini geri almak için bankaya başvurmuş ve bankadan olumsuz cevap alan müşteriler bağlı bulundukları Tüketici Hakem Heyetlerine durumu anlatan kısa bir dilekçe ve işlem makbuzları ile başvurarak ödemiş oldukları hesap işletim ücretlerini geri alabilirler.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan düzenlemeye göre artık bankalar müşterilerinden Hesap İşletim Ücreti adı altında tahsil ettikleri ücretleri almayacaklar. Önceden alınan ücretler içinde Tüketici Hakem Heyetlerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler