Hesabımdan, Bankamatik Kartımdan Para Çekilmiş

Banka hesabı olan kişilere bankalar dışarıda bulunan bankamatikler aracılığıyla işlem yapabilme imkanı verirken burada kartınızın şifresi ile giriş yapmanız gerekiyor. Aslında şifre ile giriş sizin güvenliğiniz açısından önem arz ederken bazı durumlarda kişilerin kartları ve bu kartların kopyalanması ile hesabımdan bankamatik kartımdan para çekilmiş ne yapmalıyım sorusunu soranlar mutlaka oluyor.

Hesabınızdan Habersiz Çekilen Paralar

Tüketicinin hesabından para çekilmesi neticesinde kişi bunu hesabına girmeden fark edemiyor. Hesaba giriş yaptığında yada hesap hareketlerini incelediğinde kendisinden habersiz, bilgisi dışında bankamatik kartımdan para çekilmiş diyenler maalesef çıkabiliyor. Bu durumda sorular ard arda gelebiliyor. Nedeni alışveriş yapmadım, para çekmedim, kartımı kaybetmedim gibi. Farklı dolandırıcılık türleri maalesef bankacılık hizmeti içinde geçerli. Sizler kartınız ile işlem yaparken bazı kişilerde bu kartınızın kopyasını çıkartabiliyor. Aynı zamanda şifrenin temini ile para çekilmeler söz konusu. Bu nedenle bankalar güvenlik adımları arasında mutlaka işlem yapılan bankamatik ya da ödeme yapılan pos cihazlarına dikkat edilmesi, şifrelerin paylaşılmaması, kartların üzerine şifrelerin yazılmaması gibi ikazları yapıyor. Buna rağmen kartlarından para çekilen sayısı da az değil.

Bilginiz Dışında Para Çekilmişse Bunları Yapın

Sonraki dönemde hesabınızdan bilginiz dışında para çekildiğini anladığınız zaman tüketici olarak yapmanız gerekenler bulunuyor. Kartınızın kopyalanması ile hesabınızdaki tüm paralar çekilebilir. Yada bu kopya işlemi ile internetten ödeme yapılabilir. Ödeme yapılmasında 3d güvenlik söz konusu olsa da bu durum bankaların ortaklıkları nedeniyle küçük tutarlar için istenmeyebiliyor. İnternette kredi kartı kullanmak güvenli mi sorusu sizlere de takılabilir. Aslında oldukça güvenli bir işlem. Siz tüketici olarak nasıl hareket etmeniz gerektiğini bilirseniz sizinde karşınıza bir engel çıkmayacaktır.

Bankanıza Başvurun

Kartınızdan habersiz para çekilirse yapmanız gereken adımlar bulunuyor. Bu adımlardan ilki bankanıza başvurmak olacaktır. Bankanıza yazılı olarak yani dilekçe ile başvurmanız sizin sonraki adımlarda dayanağınız olacaktır. Sözlü başvuru ya da e-mail başvuru gibi hususların dışında bizzat yapılan bir başvuru en mantıklısı olur. Çünkü kartınızın iptali gerekir. İptalin muhatabı banka bu kartı iptal etmeli ki sonraki para çekimlerine engel olabilsin.

Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunun

Yapılan işlem dolandırıcılık suçu olduğu için en doğru yollardan birisi Cumhuriyet Savcılığına giderek başvuru yapmaktır. Dışarıda hazırladığınız bir dilekçe ile Nöbetçi Cumhuriyet Savcılığına vereceğiniz dilekçe ile sonra sizlerin ifadesi alınır ve tekrar bir yazılı imzalı bir dayanak oluşturur. Bu aşamadan sonra savcılık kartınız ile ilgili şüpheli işlemleri araştırma yoluna gidecektir. Şikayetinizde şikayetçi olduğunuzu, uzlaşma istemediğinizi, oluşan olayların detaylarını gibi hususların belirtilmesi doğru olacaktır.

Emniyet Müdürlüğüne, Karakola Bildirin

Kartınızdan şüpheli para çekimleri için ilgili Emniyet Müdürlüğüne yada ikametinizin olduğu polis karakoluna gidebilirsiniz. Emniyet sizleri bilişim suçlarına, kaçakçılık bürosuna yönlendirebilir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken şikayetinizi yaptıktan sonra takibini de yapmanızdır. Bu tür olaylarda takipsizlik kararı çıkabilir ve işlemlerinizin araştırması son bulabilir. Bu nedenle Cumhuriyet Savcılığına ve emniyete yapacağınız şikayetlerin takibini sağlayın.

Yorum yapın

Krediler