Hesaba Gelen Bilinmeyen Paralar Ne Olur?

Benim gibi hesabını çok iyi takip etmeyen biri değilseniz hesabınıza giren ve çıkan bütün tutarları yakından inceliyorsunuz demektir. Bu inceleme sırasında hesabınıza normalinden fazla para olduğunu fark ederseniz bu paranın kaynağını da merak etmiş olursunuz ve araştırma içine girersiniz. Milyonlarca banka hesabı bulunduğuna göre bu hesaplardan biri şaşırmış ve başka birine gönderilen paranın sizin hesabınıza yattığını gördünüz. İnsanlar bu duruma şaşırıyorlar elbet ama size ait olmayan bir paradan bahsediyoruz. Çünkü hesaba gelen bilinmeyen para yanlışlıkla gelmiştir.

Hesaba Gelen Bilinmeyen Para yı Çekmeyin, Başka Hesaba Almayın

Hesaba gelen bilinmeyen para hemen çekip kullanabilirsiniz. Buraya kadar tamam. Fakat yanlışlıkla gönderilen para ileriki dönemde, hatta çok geçmeden sizden geri talep edilebilir. Para miktarı ne olursa olsun, sonuçta yanlış gönderilen parayı geri talep eden kişiler siz vermeseniz dahi hukuki yollara başvurarak geri almaları pek mümkün. Bu durumda başınız ağrıyacaktır ve istenmeyen bir süreç başlayacaktır.

Yanlış gönderilen paralar kayıtlara geçer. Buradan kaybolma silinme gibi bir husus söz konusu değil. Parayı gönderen kişi banka ile görüşerek size ulaşabilir ve paranın iadesini ister. Aslında burada banka hesap numarasının kime ait olduğunu ve bu hesabın sahibinin telefon numarasını yada iletişim bilgilerini verme gibi hukuki bir dayanakları yok. Böyle bir işlem yaparlarsa bankanızdan şikayetçi olabilir dava açabilirsiniz.

Telefonla Ulaşanlara Güven Duymayın

Size yanlışlıkla hesabınıza para gönderdim gibi bir telefonla iletişim sağlayabilirler. Belki de doğrudur fakat bu arayan kişinin size yanlışlıkla gönderdiğini nereden bileceksiniz. Kim olduğunu, gerçekten yanlışlıkla gönderenin o olup olmadığını bilemezsiniz. Bunun için bu tipte arayan kişilere güven duymayın ve asla hesap numarası verseler dahi göndermeyin. Bunu yasal yollardan ve bankanız aracılığıyla yapın ki sonradan sizin adınıza mağduriyet olmasın.

Bankanızla İletişime Geçin

Hesaba Gelen Bilinmeyen Para olduğunu fark etmeniz halinde bu durumu bankanızı bildirmelisiniz. Bankanın bilgisi dahilinde yapılan işlemlerden sorumlu tutulmadığınız gibi mağduriyet te yaşamazsınız. Banka görevlileri hesaba gelen paranın kaynağına ulaşır durum hakkında bir tahkikat başlatır. Bu tahkikat neticesinde size bilgi verilir ve sizde parayı iade edebilirsiniz. Paranın iadesi sırasında gerekli açıklamanızı da sehven yatırılan paranın iadesi olarak belirtin ki kayıtlara bu şekilde geçsin.

Yorum yapın

Krediler