Hedge Fon Nedir Hedge Fon Riskleri

Yüksek tutarlarda yatırım yapmak isteyen kişilere özel olarak sunulan, SPK tarafından serbest yatırımlar arasında bulunan fonlara hedge fonu denilmektedir.  

Yatırım her insan için önemli bir yer tutmaktadır. Geleceğe güvenle bakmak ve finansal olarak daha da güçlenmek adına yatırım yapmak birçok kişinin izlediği bir yoldur. Yatırımcılar tarafından sıkça tercih edilen ve kazandırma oranı oldukça yüksek olan Hedge Fonu da bu araçlardan birsidir.

Hedge Fonu nedir sorusu yatırım yapmak isteyen birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Özellikle çok detaylı bilgi sahibi olmayan kişiler riski düşük olan ve kazanma oranı yüksek olan yatırım araçlarına yönelmektedir. Ülke ekonomisinin kötü olduğu zamanlarda bile kazanç getiren bu fonların değerinin tüm dünyada yaklaşık 2 trilyon dolar olduğu düşünülmektedir. Bu kadar büyük bir hacme sahip olması fonun ne kadar tercih edildiğini de gözler önüne sermektedir.

Hedge Fonu Nedir?

Fazla kazancın olduğu yerde bilindiği üzere yüksek risk de mevcuttur. Hedge fonları genel olarak yüklü miktarda yatırım yapmak isteyenlere özel olarak sunulmaktadır. Büyük bir teminata gerek duyulmakta ve bu fonlar yüksek risk unsuru taşımaktadır. Kaybetme riski fazla olduğundan kazanç durumunda kazanç oranı da doğru orantılı olarak yüksek olmaktadır.

Gelişmiş ülkelerde hedge fonları büyük bir öneme sahiptir. Zenginlerin yatırım fonu olarak da bilinen bu fonu satın alabilmek için belli bir teminata sahip olmak gerekir. Ülkelere göre bu teminat miktarları değişiklik gösterebilmektedir.

Bu fonları diğer fonlardan ayıran en önemli özelliklerinden birisi fonu yöneten kişilerin fonun ortağı konumunda olmasıdır. Ayrıca popüler fon yöneticileri tarafından yönetilmesi de izlenen stratejinin başarı oranını arttıran bir etkendir. Finansal kaldıraca dayalı olan hedge fonları minimum 1 yıl süresince satın alınabilmektedir. Yatırımcılar en az 1 yıl boyunca fonun vadesini beklemek zorundadır. Piyasalara göre şekillenen fon yönetiminde arbitraj ve çeşitli yatırım teknikleri de yer alıyor. Hedge fonunun yönetimi karın yaklaşık yüzde 20’sini almakta ve kalan yüzde 80 yatırımcılara ödenmektedir.

Hedge Fonlarının Avantajları ve Dezavantajları

Zenginlerin yatırım fonu olarak bilinen hedge yatırım fonunun avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Bu fon türünün en kötü yanı yüksek risk içermesi ve yatırımın kısa bir süre içerisinde eriyebilmesidir. Yani yüklü miktarda yatırılan para bir anda fonun değer kaybetmesiyle birlikte yok olabilir. Profesyonel ve kendini kanıtlamış finansal yöneticiler tarafından yönetilen fonlarda risk azalsa da kötü yöneticilerle fon değer kaybetmeye başlayabilir. Bu nedenle hedge fonlarının yöneticileri de fonun gidişatına doğrudan etki etmektedir.

Yüklü miktarda ve uzun vadeli yatırım yapacak olan kişiler hedge fonlarını tercih etmektedir. Riskin yüksek olması diğer yandan getirinin de fazla olmasına zemin hazırlamaktadır. Diğer fonlara ve yatırım araçlarına yönelmek yerine zenginler hedge fonuna yönelmekte ve servetlerine servet katmaktadırlar. Ayrıca profesyonel finansal yöneticiler riski en aza indirerek hedge fonuna yatırım yapan kişilerin yüksek gelir elde etmelerine yardımcı olmaktadırlar.

Tüm dünyada büyük öneme sahip olan hedge fonlarına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların büyük bir servete sahip olması gerekiyor. Bu fonlar ne yazık ki orta düzey yatırımcıların tercih edebileceği bir yatırım aracı değildir.

Ekonomi ve finansal piyasa ellerinde bulundurduğu bir çok fonksiyona sahip. Bu fonksiyonların sayılması neredeyse imkansız hale gelmiş durumda. Yine de etkin bir sermayenin dağılımından söz etmek gerekiyor. Sermaye en önemli özelliklerden birisi. Sağlanan likidite, doğru fiyatlar ve risk transferleri finansal piyasanın fonksiyonları arasında bulunuyor. Bu durumlar itibariyle son yıllarda varlıkları, yönetilen varlık tutarları ile hedge fonları ciddi bir artış sağladı. Bunun nedeni ise hedge fonların sermaye ile riskin dağıtımına katkı yapması ve ekonomi ile piyasalarda oluşacak finansal likiditenin artmasını sağlamasıdır.

Hedge fonlarını olumlu bulanların yanında eleştirenlerde yok değil. Bunun için son 20 yılda ortaya çıkan krizler eşliğinde tartışılan konulardan birisi de bu fonlardı. Her ne kadar tartışılıyor olsa da en çok tartışılan tarafı oluşturdukları riskler.

Yorum yapın

Krediler