Hasar İkame Teminatı Nedir?

Hasar ikame teminatı, kasko sigortası kapsamında zorunlu olmayan isteğe göre poliçeye eklenen bir güvence teminatıdır. Hasar ikame teminatının yer aldığı kaskolar da ilerde karşılaşılan bir durumda ek prim ödeme durumu ortadan kalkıyor. Kasko poliçesi yaptırırken hasar ikame teminatını da ilave ettirseniz iyi olacaktır.

Hasar İkame Teminatı Talebinde Bulunmazsanız Ne Olur?

Hasar ikame teminatı talebinde bulunmadıysanız; herhangi bir kısmi hasar oluşumunda ek prim ödemek zorunda kalıyorsunuz. Hasar anında kasko sigortası şirketi tarafınca ödenen hasarın bir kısmı, sigorta bedeli tarafından karşılanırken diğer bir kısmı geriye kalmış olan sigortalı dönemde eksik sigorta bedeli ile devam ediyor. Bu sürecin sonunda aracınızın çalınması veya çok büyük bir hasara uğraması durumlarında geriye kalan sigorta üzerinden ödeme gerçekleşiyor. Bu sebeple kaybınız tam olarak ödenmemiş oluyor.

Bu durum aslında hasarınızın karşılığı kadar tazminat ödenmesinin ardından sigorta şirketi ile görüşme sağlayıp düşülen sigorta bedelini eski haline getirmek amacıyla ek prim ödemeniz gerekiyor. Ancak hasar ikame teminatı talebinde bulunmuş ve poliçeye bu teminatı eklettirmişseniz durum değişiyor. Herhangi bir hasar sonrasında sigorta bedeliniz üzerinden bir düşme gerçekleşmiyor ve yaşamış olduğunuz her hasar sonrasında en başta yaptırmış olduğunuz sigorta bedeli üzerinden kaskonuz devam ediyor.

Hasar İkame Teminatını Poliçeye Eklettirmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasko sigortası yaptırırken seçenekleri çok iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Hasar ikame teminatını poliçeye eklettirmek istiyorsanız ilave sonucunda primde ne kadar artış olacağını sormanız gerekiyor. Kasko sigortası yaptırırken ödeyeceğiniz küçük bir fazladan ödemeyle birçok olası riski güvence teminatı altına almış oluyorsunuz. Olası bir hasar sebebiyle sigorta şirketinize fazladan ek primler ödememek için kasko poliçesi yaptırırken hasar ikame teminatını ilave ettirmeye özen göstermeniz gerekiyor. Bunun yanında kasko poliçesi yaptırırken içeriği okuyabilir ve ihtiyacınız olan teminatları kendiniz seçebilirsiniz.

Hasar Sonrası Kesintiler

Poliçenin özelliklerine göre hasar sonrasında bazı kesintiler yapılabiliyor. Bunlar içerisinde muafiyet, kıymet kazanma tenzili dediğimiz eskime payı, KDV tenzili uygulaması, indirimin geri alınamaması, hasar ikame zayili gibi unsurlar yer alıyor.

Sonuç olarak, herhangi bir hasar sonucunda sigorta şirketine ek prim ödemek zorunda kalmak istemiyorsanız hasar ikame teminatını poliçeye dahil ettirmeniz gerekiyor.

Yorum yapın

Krediler