Halkbank’tan Satılık İkinci El Araçlar

Gerçek ve tüzel kişilikler genelde nakit alabile imkanları da olsalar dahi avantajlı olacağından hareketle almak istedikleri taşıtları finans kuruluşlarından sağladıkları Taşıt Kredileri ile sağlarlar.Taşıt kredisinin adreslerinden birisi olan Halk Bankası isteyenlere sıfır ve ikinci el araçlar için kredi tahsisi yapıyor. Tahsis ettiği kredilerin geri ödemesinin yapılmaması halinde de bu araçları satışa konu ederek vermiş olduğu krediyi tahsil etme yoluna gidiyor. Halkbank’tan satılık ikinci el araçlar bu yüzden satılıyor.

Taşıt Kredisi kullanılarak alınan araçlar sahibinin kullanımına verilirken verilen kredinin geri ödemesinin bitmesine kadar ipotek altına konulur. Burada banka borcu teminat altına alır.

Taşıtı kredi karşılığı alan gerçek ve tüzel kişilikler zamanla planladıkları ödeme koşullarının dışına çıkabilir ve ödeyemez hale gelebilirler. Bu noktadan sonra vadesi gelen kredi ödemelerinin gerçekleşmemesi nedeniyle banka bu araçlara el koyar ve kredinin karşılığının alabilmek için satılığa çıkarır. Bu işlemi yapanlardan birisi olan  Halkbank çekme belgeli araç satışı yapmaktadır.

Halkbank Çekme Belgeli Araç Satışları

Banka satışa çıkarmış olduğu çekme belgeli araçların modelini, cinsi, markası, fotoğrafları ve muhammen bedelini gösterir araçların satışını internet üzerinden çıkarmaktadır. Satışa çıkan araçları herkes alabildiği gibi inceleme ve görme hakkına sahip.

Halkbank 2. El Araç Almak İçin

Banka sattığı araçların hepsini çekme belgeli olarak satıyor ve aracın muayene ve noter gibi masraflarını alıcıların ödemesini istiyor. Alıcı satışla ilgili aracın fiziki durumu, hukuki oluşan hasar ve eksikliklerini kabul etmiş sayılıyor. Bu tür eksiklikleri bankadan talep etmeyeceğine dair imzaladığı şartnameyi bankaya teslim ederek her türlü koşulu kabullenmiş oluyor.

İnternet ilanlarında araçların muhammen bedellerinin yazılı olduğunu daha önce belirtmiştik. Alıcı bu bedelin yüzde 3’ü kadar teminat yatırmak zorunda. Yatırılan bu teminat ihale sonucu ihale başka birisinde kalır ve alamazsanız iade edilebiliyor.

Yatırılan teminat sonrası imzalayacağınız şartname teminatın yatırıldığına dair dekont, kimlik fotokopinizi mail yoluyla bankanın yetkili mercilerine gönderiyorsunuz.

KDV Öder miyim?

Bankalar Türkiye’de Vergi Usul Kanununa göre fatura mükellefi değildirler. Bu yüzden bu satışlar için KDV’den muaf olarak yapılacağından ayrıcı bir vergi ödeyemeyeceksiniz.

İhale işlemi sonrası aracın alım işi ihalesi üzerinde kalan kişi aracın parasını peşin olarak yatırmak zorunda. Sonrasında ise muayene ve noter devri işlemlerine geçiliyor.

Halkbank’tan satılık ikinci el araç almak isteyenlerden banka kişiye 32 maddelik bir şartname imzalatıyor ki, hukuken kendini her şartta koruma altına alıyor. Alıcı kişilerin bu şartnameyi iyi incelemesinde fayda görecektir.

Manen Doğru mu?

Türkiye’de vatandaşlar olaya duygusal olarak yaklaştıklarından böyle borcu ödenmediğinden satılan her türlü mal için “ağlayanın mal’ı kimseye yaramaz” mantığıyla uzak durmaktadır. Bu kişiden kişiye değişiyor olsa da, belki de böyle bir aracın alımını yaparak borcunu ödemeyen kişileri faydanız dokunabilir. Sonuçta bu kişi aracı alırken her türlü ihtimali göz önüne alarak almaktadır. Kaldı ki aracın satışının geciktiği her dönem için ayrıca faiz olarak borçlanacağından nasıl bir tavır takınılacağı siz tüketicilerin tercihine kalmaktadır.

“Halkbank’tan Satılık İkinci El Araçlar” üzerine 8 yorum

  1. Geçen ay Facebook’tan tesadüfen okudum yazınızı. Çok uygun fiyata modelli araç aldım. Webkredi ailesine teşekkürler

    Yanıtla

Yorum yapın

Krediler