Halkbank Vadeli Dolar Hesabı Faiz Getirisi Hesaplama

Artan faizler sonrası bu durum dolar gibi döviz hesaplarına da yansıdı. Faiz rakamlarında düşüş yaşanmasına ve daha çok düşme beklentisi olması döviz yatırımcılarının yatırımlarını mevduata bekletme çabası hızlandı. Çünkü ilerleyen dönemde düşen faizler ile getirileri de düşecektir. Bu nedenle faizler daha çok düşmeden vadeli hesaba bağlamak biraz daha kazançlı olabilir. Mevcut dövizini Halkbank Vadeli Dolar hesabında tutmak isteyenler için faiz getirisi hesaplamaları yapmak istedik.

Halkbank Dolar Hesabı Nasıl Açılır?

Halkbank mevduat hesaplarına dolar yatırmanız halinde kazanacağınız faiz oranları yatıracağınız miktar ve vadesi ile bağlantılı olarak değişiklik gösteriyor. Dolar mevduat faizleri % 3,25 ile 3,50 arasında değişiklik gösteriyor (güncelleme: bu rakamlar çok eski tarihtedir güncel rakamı yansıtmamaktadır). Farklı kampanyalara konu olsa da, genel olarak yıllık bazda 3,50 faizi ile dolar mevduat hesabı açabilirsiniz.

Halkbank müşterilerine vadeli ve vadesiz dolar hesabı olarak iki farklı ürün sunuyor. Dolar kurundaki artışın yanında faiz getirisi isteyen kişiler de vadeli doları hesabını seçiyorlar. Yatırım amaçlı olarak iki hesabı da internet bankacılığı kullanıcıları hemen açabiliyor ve alımını yapabiliyorlar. Bunun dışında henüz Halkbank müşterisi olmayan kişiler banka şubelerine giderek hesap açmak zorunda. Böylelikle yatırım yapmaya ilk adımı atmış oluyorlar.

1000 Doların 365  Faiz Getirisi (DİKKAT: RAKAMLAR GÜNCEL OLMAYABİLİR)

Halkbank Vadeli Dolar Hesabı üzerinden 1000 dolar ile 365 gün sürede hesap açtırmanız halinde faiz oranı % 3,30. 1033 Dolar olan yatırdığınız paranın kesinti sonrası cebinize giren tutar ise ana para dahil 1028 dolar oluyor. Yani 28 dolar kazanmış oluyorsunuz ve bunun güncel TL karşılığı 92 TL oluyor. Fakat dolar kurundaki artış ile bu oran daha yüksek olur ve ana paranızda daha çok artmış olacaktır.

10 Bin Doların 365 Günlük Faiz Getirisi

365 gün süre ile bankaya 10 bin dolar yatırmanız halinde getiriniz 280 dolar net kazancınız olur. Bunun getirisi de TL olarak 920 TL civarlarında olacaktır. Sağlamcı diye tabir edebileceğimiz küçük yatırımcılar yatırdıkları doların yanında yüksek getiri olmasa da kaybım olmasın çabası içerisindedir. bu nedenle Halkbank Vadeli Dolar hesabı bu tür yatırımcıların alternatifi olabilir.

10 Bin  Doların 6 aylık Faiz Getirisi

Dolarınızı 6 ay yanı 180 gün süre ile yatırmak isterseniz 3,30 faiz ile 139 dolar getirisi olur. Aylık 23 dolar kazancınız olur. Bu rakamın TL karşılığı ise 458 TL civarlarında oluyor.

1000 Bin Doların  Aylık Faiz Getirisi

10 bin dolarınızı altı ay yani 180 gün süre ile yatırmanız da mümkün. Bu durumda faiziniz yine 3,30 ve altı ayın sonunda 13 dolar kazanmış olursunuz.

Yani yatırımınızdan beklentiniz ne durumda bilinmez fakat Dolar vadeli hesabı getirisi çok yüksek oranlarda değil. Yine de harcamıyorum fakat bankada dursun, bana da biraz kazandırsın diyorsanız Halkbank vadeli dolar hesabı seçiminiz olumlu olabilir.

Yorum yapın

Krediler