Halkbank Vadeli Altın Hesabı Faizleri ve Limitleri

Bankalar altın hesabı açılışında limit talebinde bulunmazlar. Fakat bu durum Vadeli Altın hesabı olduğu zaman vadeye yatırmanız için limit belirlemiş durumdalar. Bazı bankalar bu durumu 500 gram olayına çıkarmış olsa da, Halkbank Vadeli Altın Hesabı Faizleri ve Limitleri vatandaşın istediği doğrultularında diyebiliriz.

Öncelikle Halkbank Vadeli Altın Hesabı açılışı ve buraya yatırım sağlanması için belirlemiş olduğu altın miktarının 10 gram olduğunu belirtmek istiyorum. Yani bu kadar altını olan herkes Halkbank bünyesinde yatırımını yapabiliyor. Belki yatırımcı adına büyük bir gelir olmasa da banka nezdinde açılan hesaplar küçük tutarlarda da olsa faiz getirisi almak kısa günün kısa kârı diyebiliriz. Bu anlamda Vadeli Altın Hesabı Faiz Kazanç Oranları başlıklı yazımız sizlere yardımcı olabilir.

Açacağınız 10 gram ve üzeri altın hesaplarınızı Halkbank Vadeli Altın Hesabında 30 gün ile 400 gün arasındaki vadelere kadar yatırmanız mümkün. Böylelikle uzun vadelerde daha çok kazanma olanağınız da bulunuyor.  Halk Bankasının bu anlamda diğer bankalardan ayıran bir özelliği de bu yatırımınızı hem yurt içinde hem Kıbrısta bulunan Halkbank şubeleri nezdinde yapabiliyor olmanız. Bu da ayrı bir avantaj olarak sayılabilir.

Halkbank Vadeli Altın Hesabı Faizleri

Küçük büyük tüm altın yatırımcılarının en büyük merakı ne kadar faiz kazanacaklarıdır. Bu kazancın ana formülü ise faiz oranı. Faiz oranı ne kadar yüksek olursa o kadar çok kazanıyorsunuz. Faizin yüksekliği ise yatırdığınız altının vade süresine göre ve altının miktarına göre değişiyor. Bu belirttiğimiz hususların çokluğu sizlerinde daha çok kazanmasına neden oluyor. Halkbank Vadeli Altın Hesabı Faizleri güncel olarak şu şekilde  sunuluyor.

* 1 Aylık vade için % 0,55

* 3 Aylık vade için % 0,80

* 6 Aylık Vade için % 0,85

* 1 Yıl Vade için % 0,85

Ne Kadar Kazanırım?

Kazancınızı belirlemedeki problem formülünün altın miktarı, faiz oranı ve vade üzerinden yapıldığını belirtmiştik. Bu durumda size bu üç rakamın tutarları gerekiyor. Örneğin 100 gram altınınız var. Bunu vadeli olarak değerlendirmek istiyorsunuz. Burada bu altınınızı 6 ay vade ile yatırmak istiyorsunuz. Altı ay sonrasında sizin kazancınız 5,1 gram altına ulaşıyor. Elbette bu kazanç oranının üzerinden % 15 vergi kesintisi yapılması gerekiyor ki bu da sizden kesiliyor.

Vadeli ve Vadesiz olmak üzere iki türlü altın hesabı açabildiğiniz Halkbank devlet bankası olması münasebetiyle de daha güvenli. Fakat Türkiye’de zaten 100 bin liraya kadar olan bütün mevduatlar sigorta kapsamın dahilinde.

Yüzyılların en iyi yatırımı olarak anılan altın değerlendirilmesinde en büyük etken artık bankalar üzerinde. Geçmişte yastık altına saklanmasına karşın artık ekonomiye bankalar tarafından kazandırılması, değerlendirilmesi önemli bir süreç.

Yorum yapın

Krediler