Halkbank İnternet Bankacılığı Güvenli mi?

Bankacılık ürünlerini internet üzerinden ve mobil bankacılıktan alan kişilerin endişeleri güvenliktir. Bu güvenlik endişesi mevcut maddi varlıklarının çalınması, krediler gibi ürünler sayesinde mağdur edilme korkusudur. Bu anlamda Halkbank müşterilerinin merakı da bu yöndedir. Yani Halkbank İnternet Bankacılığı güvenli mi sorusu kişilerin bu hizmeti alırken nelerle karşılaşacağı yönünde.

İnternet Bankacılığı Güvenli mi?

Bankalar güvenliği sağlamak adına önde gelen güvenlik şirketleri ile beraber hareket etmektedir. Bu hareketi sağlayan bankalardan birisi olan Halk Bankası ülke içi ve dünya da önemli aşamalar kaydetmiş teknoloji şirketlerinden yardım alır ve ortak çözümler üretirler. Oluşan olaylar neticesinde gerekli tedbirleri alırlar ve gelişen teknolojiye ayak uydurmak için de yeni güncel teknolojiler kullanılmaya başlanır ve devam edilir.

Halkbank İnternet Bankacılığı güvenli mi sorusunun en büyük cevabı 128 bit şifreleme teknolojisinin kullanılıyor olması. Bu sayede kişinin bilgileri de şifrelenerek korunuyor ve çözülmesi söz konusu değil. Ya da en azından banka tarafında bu şekilde lanse ediliyor dersek daha doğru olur.

Bankacılığa Giriş Parolası Tüketici Tarafında Belirleniyor

Halkbank internet bankacılığına giriş için kişi parolasını kendisi belirliyor. Burada banka görevlileri bu parolaları göremiyor. Ayrıca şifre alımı için kartla giriş yada 0 850 222 0 400 numaralı müşteri hizmetlerini aramanız gerekiyor. Burada kullanıcı olarak güvenlik açısından da sizin dikkat etmeniz gereken hususlar bulunuyor. Bunların başında müşteri numarası, parola gibi önemli hususları kimseler ile paylaşmamanız. Süresi içinde size verilen parolanın güncellenmesi, şifrebaz kullanılarak en güvenli yöntemi kullanmanız, bu yöntemle gelecek şifrenin kimseyle paylaşılmaması, bankacılık hizmetini kullandıktan sonra güvenli çıkış seçeneğinden çıkılması gerekir.

İşlem Yapılmayan İnternet Bankacılığı Kapatılıyor

Birer birey olarak bizler bazı hususları atlayabiliyoruz. Bu hususlardan birisi de internet bankacılığına girdikten sonra açık bırakmamız ve unutmamız. Bu durumda 10 dakikayı dolan süre içinde bir işlem yapılmaması halinde internet bankacılığı kendi kendini kapatıyor ve hesabınızı güvene alıyor. Bu durumda tekrar tüm şifre işlemleri ile giriş yapmanız gerekir.

Halkbank internet bankacılığına girişte cep telefonunuza gelen şifrebaz ve şifrebaz mobil şifresi kişiye özel olarak ve tek kullanımlık olarak üretiliyor. Bu sayede güvenlik tedbiri alınmış oluyor. Yani birden fazla kullanılıyor olsaydı başka kişilerin eline geçmesi halinde mağdur edilmeniz söz konusu olabilirdi.

Halkbank İnternet Bankacılığı Riskli mi?

Tüketici olarak herkesin belli oranlarda bankacılık hizmetlerinden dolayısıyla Halkbank Mobil Bankacılıktan şikayetleri olabilir. Zira sizler baktığınız zaman sadece bankayı karşınızda görürsünüz. Fakat banka baktığı zaman milyonlarca müşteriyi aynı anda görmek, dileklerini ve taleplerini yerine getirmek zorundadır. Bu nedenle zorlu bir aşama içerisindedir. Bu yoğun ve tempolu çalışma düzeni içerisinde sizin de mağdur olmanız söz konusu olabiliyor. Nitekim bununla ilgili şikayetleri internet üzerinde bulabilirsiniz. Fakat Halkbank internet bankacılığı kullanımında güvenlik son aşamada ve sizin için gerekti tedbirler banka tarafından alınmış durumda.

Yorum yapın

Krediler