Güncel Kredi Kartı İptal Ettirme Yolları

Güncel Kredi Kartı İptal Ettirme Yolları Kredi kartı hepimizin hayatında oldukça fazla yer edinen bir konumda şu an. Hayatımızda gerçekleşen ödemeleri bunun üzerinden yapmak hepimiz için bir alternatif haline gelmiş durumda. Özellikle de nakit ihtiyacınız var ise kredi kartlarının sunduğu imkanlar tam olarak sizler için. Pek çok insan bu artılardan yararlanırken aynı zamanda kredi kartlarının kullanımı ile birlikte gelen bazı olumsuzluklara da katlanmak zorundadır. Yani bir nevi hayatımıza bu denli kolaylık sağlayan bu kartlar aynı zamanda bizim için bir çıkış yolu da değildir. Elbette burada da ödenmesi gereken bir miktar bulunmaktadır. Bunu göze alarak kredi kartı kullanmak size daha sağlıklı sonuçlar getirecektir. Kredi kartları hepimizin hayatında fazlası ile yer edindiği için olsa gerek oldukça önem arz ediyor hepimiz için. Özellikle de nakit ihtiyacını giderdiği için de pek çok insan kredi kartlarından sıklıkla yararlanmaktadır.

Kredi kartlarının bu kadar yaygın olması elbette ki her şeyin kusursuz olması manasına gelmemektedir. Özellikle de gençler bu kartları bilinçsiz bir şekilde kullanıp sonrasında asgarisini bile ödeyemez hale gelmektedir. Böyle olmaması için de yapmanız gereken bir nebze de olsa kendi tüketiminiz açısından dikkat etmektir. Özellikle de bu durumu aksatmak gibi bir durum ile karşılarsanız da yapmanız gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Kredi kartları size o anki nakit ihtiyacını karşılasa da aynı zamanda sonrası için size bir ödeme yükü de bırakmaktadır. Bundan ötürü olsa gerek tüketimlerinize dikkat etmeniz bu nedenden ötürü önem arz etmektedir. Bundan ötürü olsa gerek kredi kartını kullanan kadar kullanmaktan çekinen de bulunmaktadır. Gelelim asıl konumuza kredi kartlarının iptali için ne yapmanız gerektiğine. Genel olarak karıştırılan bir konu var ortada. Kartı iptal etmek ile kullanıma kapatmak arasında bazı farklar mevcut. İki durum adına da izlenmesi gereken bazı yollar mevcuttur. Biz de bu konu ile ilgili bilgi sağlamak isteyenler adına bu yazıyı ele aldık. Umarım size yarar sağlar. Başlayalım isterseniz.

Kredi kartını iptal işlemi ve kullanıma kapatma konusuna giriş yapmadan evvel bazı konulara değinmenin gerekli olduğunu düşündük. Eğer ki kredi kartınızı bir süre boyunca kullanıma kapatma niyeti içersindeyseniz bilmeniz gereken bir husus var.

-Kredi Kartını Kullanıma Kapatma

Kartınızın çalınma, düşürülme, kaybetme veya bu olaylar neticesinde bulamama ihtimali neticesinde önlem almanız gerekmektedir. Bu durumlar başınıza gelmiş ise kapatmanız sizin adınıza daha yararlı olacaktır. Diğer işleme nazaran bu daha kolaylık içermektedir. Yapmanız gereken işlem ise bankanın çağrı merkezini aramak olmalıdır. Bu olaylardan birini müşteri temsilcisine anlatmanız halinde müşteri temsilcisi size güvenlik adına birkaç soru sorması halinde işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bu sayede kart kullanıma kapatılacak ve bütün bilgilerinizin sıfırlanmış olması gerekecektir. Bankanızın şubesi, internet şubesi ve mobil uygulama üzerinden aynı işleme yapma hakkınız mevcuttur. Eğer ki isterseniz yeni kredi kartı alma hakkınız bulunmaktadır. Eğer ki kartınızı bir daha hiç kullanmama niyeti içersindeyseniz iptal etmeniz de yarar vardır. Özellikle de aidat gibi masraflara maruz kalmamak için bu gereken bir işlemdir.

-Kredi Kartını Tamamen İptal Ettirme

Böyle bir amacınız var ise eğer çağrı merkezinden yararlanma hakkınız bulunmaktadır. Bu kartın iptalini talep etmeniz halindeyse 7 gün içinde iptal edilmesi gerekmektedir. Bu süreç boyunca kartı kapatmak yerine size farklı teklifler ile gelme ihtimalleri de mevcuttur. Hal böyle olunca avantajlardan yararlanma hakkınızın olduğunu da eklemek gerekli olacaktır. Bunun yerine kapatma konusunda olan ısrarınızdan da bahsedebilirsiniz. Kredi kartı kullanan her birey adına tek taraflı olmak koşuluyla 5464 sayılı Banka Kartları Ve Kredi Kartları Kanunun 25. inci maddesinin 2.ci paragrafında yer aldığı üzere kredi kartı sözleşmesini feshetme hakkı bulunmaktadır.

-Şubeden Dilekçe İle Kart İptali

Bu işlemi kullandığınız banka internet üzerinden yapmıyor ise eğer bir şubesine gitmeniz gerekli olacaktır. Orada vereceğiniz bir dilekçe ile bu işlemi şu şekilde gerçekleştirme hakkınız bulunmaktadır. Aşağıda yer alan dilekçe size bu manada yol gösterici olacaktır. Dilekçe ise aşağıda yer aldığı gibidir:

-Banka Kredi Kartımı İptal Etmiyor!

Bankanın bu konuda böyle bir hakkı olmadığını eklemek gerekli olacaktır. Banka Kartları Ve Kredi Kartları Yönetmeliği’ne göre iptal işlemi neticesinde 7 gün içerisinde bunun gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Aksi bir durum gerçekleşir ise eğer iptal işlemini yaptığınıza dair elinizde kanıtlayıcı bir belge olması gerekmektedir. BBDK’ya dilekçe yazarak size bu işlemi gerçekleştirmeyen banka ile ilgili şikayette bulunmak hakkınız mevcuttur.

Böyle bir durumda sadece BDDK’ya değil Tüketici Hakem Heyeti’ne de başvurabilirsiniz. Hatta başvurmanız elzem diyebilirim. Çünkü sizin maddi zararınıza ilişkin tazmin sağlayacak kurum oradan başkası değil. Ayrıca ilgili memuru savcılığa görevi savsaklamaktan dolayı ilgili suçlardan şikayet etme hakkınız var. Savcılık makamları bir ihtimal dava açmaya gerek görebilir. Her ne kadar insiyatif onlarda olsa da kanunun apaçık emrettiği şeyleri yerine getirmeyen memurlar hakkında yasal işlem başlatmak zorundalar.

-Ödenmemiş Borcum Varken Kartımı İptal Edebilir Miyim?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) nezdince düzenlenmiş olan yönetmeliğe göre konu ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Eğer ki kartınız kapatılır ise kalan taksitleri ödeme hakkınız da bulunmaktadır. Güncel borcunuzun bitmesine değin bankanızın size hesap özeti yollama zorunluluğu vardır.

Yorum yapın

Krediler