Güncel Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Müslüman bir ülke olan ülkemizde aslında faizin haram olması birçok müşterinin faizsiz kredi türlerine başvuru yapmasına neden olmaktadır. 2018 yılı içerisinde faizsiz bir şekilde kredi veren bankaların hangileri olduğu konusunda bilgi verelim.

Bankalar ile alışverişi bulunmayan kişilerin kredi talepleri sonrasında meydana gelen soru işaretlerinin başında önemli terimler faiz, faizsiz kredi ve kar payı olarak ortaya çıkıyor.

Finans kuruluşlarınca talep eden kişilere verilen borç paralar karşılığı yasalara uygun olarak alınan faiz hesaplanmasındaki orana göre değişiklik gösteriyor. Kar payı ise meydana getirilen tesisteki gelir gider dengesi sonrası elde edilen kâr ile hissedarlara yapılan payı gösteriyor. Faizsiz kredi  de kişinin özel şartları ile durumlarına binaen belli süreler dahilinde verilen borç paralardır. Bu paralar için bir hesaplama yapılmaz ve alınan tutarın geri ödemesi sağlanır.

Hangi Bankalar Faizsiz Kredi Veriyor

Dinimiz kurallarına uygun olarak faaliyet gösteren, Katılım bankası olarak hizmet veren bu bankaların kar ve zarar yapısına göre hizmet verdiğini belirtelim.

Çalışma prensibi olarak müşterilerinden topladıkları paraları reel sektör içerisinde kullanan bu katılım bankalara aynı zamanda buradan elde ettikleri kar ile birlikte müşterilerine kredi imkânları sağlamaktadır. Hatta müşterilerinden aldıkları paraları aynı zamanda reel sektör içerisinde kredi kullandırarak hizmet veren katılım bankaları kar ortağı yaptığı müşterilerine bu şekilde hizmet ulaştırmaktadır. Katılım bankalarının İslami kurallara göre uygun hareket etmesini sağlayan en önemli detayın yatırımlarını şirketlere değil de projelere göre şekillendirmesinden kaynaklanmaktadır.

Bu bankalarında diğer bankalarda olduğu gibi bağlı olduğu kuruluşun Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından sık sık denetlendiğini ve her şeyin aslında stabil bir şekilde yapıldığını belirtmek istiyoruz.  Aynı zamanda katılım bankası olmalarının yanı sıra bankaların kurallarının oluşmasında İslami kurumlarında etkisi bulunmaktadır. İslami kurumlar üzerinden alınan bilgilere göre bu konuda bankalar sizlere hizmetler sunmaktadır. Bu yüzden faizsiz kredi çekmek istiyorsanız sizlere bu alanda hizmet veren bu bankaları tercih ederek sorunsuz bir şekilde hizmet alabilirsiniz.

Faizsiz bir şekilde çalışan bankalar hangileri?

Ziraat Katılım Bankası

Vakıf Katılım Bankası

Kuveyt Türk

Türkiye Finans

Albaraka Türk bankaları müşterilerine 0 faizli bir şekilde kredi imkanı sunan bankalar arasında yer almaktadır. Sizlerde bu bankalar üzerinden kredi çekim işlemi yaparak 0 faizli bir şekilde kredi çekme şansını yakalamış olursunuz.

Ziraat Katılım Bankası

Faizsiz kredi veren bankalar arasında sizlerde Ziraat Katılım Bankasının söyleyebiliriz. Konut kredisi, taşıt kredisi veya ihtiyaç kredisi türlerinden istediğinizde kullanabilirsiniz. Bankanın müşterilerine faizsiz bir şekilde kredi vermesinde ki prensip aslında çalışma prensibinden kaynaklanmaktadır. Faizsiz verilen kredi türlerinde bankalar sizlere kar ortaklığı üzerinden kredi imkanı sunarak İslami kurallara uygun bir şekilde hareket etme fırsatını sunmaktadır.

Katılım bankalarının sunduğu hizmetler nelerdir?

İslami kurallara göre hizmet veren bu bankaların sunduğu hizmetler içerisinde konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi gibi finansman hizmetlerinin yanı sıra birçok farklı hizmet daha bulunmaktadır. Bunlar arasında yer alan diğer hizmetlerin ise kredi kartı hizmetleri, bankamatik hizmetleri, altın hesapları hizmetleri gibi hesaplar olduğunu sizlere belirtmek istiyoruz.

Sizlere en uygun şekilde bir ödeme planı çıkartacak olan bu bankalar üzerinden 0 faiz kredi desteği ile birlikte sizlerde kredi alma şansını bulmuş olacaksınız. Özellikle bankaların internet bankacılığı hizmetlerini kullanarak bu konuda aklınıza takılan bütün soruların cevaplarını detaylı bir şekilde öğrenme şansınız bulunmaktadır.

Emekliler Faizsiz Kredi Desteği

Nakit ihtiyacı bulunan emeklilere yapılan yeni yasal düzenleme sonrasında üç aylık faizsiz avans çekebilme olanağı getirildi. Emeklilik dilekçesini verip maaş bağlanmasını bekleyen kişilerde dahil olmak üzere artık maaşının üç katına kadar faizsiz avans kullanma şansını yakaladılar. SGK tarafından belirlenecek bu avans miktarlarına göre yeni emekli olmuş birisinin alacağı avans tutarı 4 bin 200 TL civarlarında olabilecek. Özellikle emekliliğe ayrılmış ancak maaşı bağlanmayan kişilere yönelik olarak yapılan düzenleme ile avans alan emekliler aldıkları paraları maaşlarından kesintiyle ödeyecek. Geri ödeme vadesi ise 12,24 ve 36 ay üzerinden yapılacak.

Sıfır Faizli Taşıt Kredisi

Faiz ödemeden alabileceğiniz en önemli ürün piyasada satılan kullanılmamış araçlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Bunun nedeni ise otomotiv markalarının araçlarını satabilmesi için yapmış olduğu kampanyalardır. Bu kampanyalar dahilinde belirtilen tutarlar üzerinden belirtilen vadelerde faizsiz kredi alabiliyorsunuz. Bankalar taşıt kredisi verirken anlaşmalı daha doğrusu ortağı olduğu taşıtların satışlarında sizlere daha cazip kredi teklifleri sunabilmektedir. Bu da kendi araçlarını satıyor olmalarından kaynaklanır.

Akbank ortağı olduğu Toyota için faizsiz kredi seçenekleri sunarken, Yapı Kredi Bankası da Ford marka araçlar için cazip teklifler oluşturabiliyor.

Çiftçilere Faizsiz Kredi

Devletin desteklediği sektörlerden birisi olan Çiftçilik mesleğinin geliştirilmesi ekonomiye yapacağı katkının artırılması amacıyla özellikle genç çiftçilere faizsiz kredi imkanı veriliyor. Gerekli şartları taşımaları halinde 100 bin liraya kadar alacakları sıfır faizli kredi ile teçhizat, ekipman, demirbaş alımlarının gerçekleştirmeleri sağlanıyor.

Faizsiz Krediye Rekor Başvuru Geldi

2018 yılına girilmesinin ardından peş peşe yapılan düzenlemeler ile finansman desteğinin sağlanacağının duyurulması faizsiz krediye başvuru talebini artırdı. Yapılan açıklamalar ile 780 bin işletmenin faizsiz kredi desteği alabilmek için başvurduğu belirtiliyor Bu rakam Türkiye için rekor bir sayı. Başvuran bu işletmelerden 275 bin’i de mevcut kredilerden faydalandığı belirtiliyor.

Yorum yapın

Krediler