Gram Altın İle Altın Fonu Arasındaki Farklar

Altın, geçmişten günümüze en çok tercih edilen yatırım araçları arasında yer alır. Özellikle kadınların altın merakı büyüktür. Fakat altını evde saklamak, çeşitli tehlikeler yaratır. Yoğun yaşanan hırsızlık olayları, kenardaki altınları garanti altına almayı zorunlu kılar. Kiralık kasalarda altın saklamak, fazladan kira ödemeyi gerektirir. Kenara attığınız altını, cebinizden fazla para çıkmadan saklamak için en avantajlı yöntem, bankadan altın fonu almak veya gram altın hesabı açtırmaktır. Genellikle bu iki hesap bir biri ile karıştırılır. Fakat isim olarak bir birine benzese de aynı şey değildir. Her iki hesabın özellikleri şu şekilde açıklanabilir;

Gram Altın Hesabı

Gram altın hesabı; gram altın hesabında, cebinizde bulunan para oranı kadar altın almak mümkündür. Üstelik daima çalışılan bankada açılan gram altın hesabı için, fazladan hesap kullanım ücreti kesilmez. Yalnızca, altın alım-satımı esnasında %1 oranında komisyon kesilir. Fakat gram altın hesabına, faiz uygulanmaz. Uzun süre aynı seviyede seyreden altın fiyatları, paranın durduk yerde erimesine neden olur. Zaten altının uzun vadede kazandıran yatırım aracı olduğu düşünüldüğünde, gram altın hesabının yüksek oranda kazandırması pek olası değildir.

Altın Fonu Hesabı

Altın fonu hesabı; altın fonu hesabının ise değişik çeşitleri mevcuttur. Anapara korumalı altın fonu hesabı ve altın yatırım fonlarıdır. Anapara korumalı altın fonunda, yatırdığınız para garanti kapsamındadır. Altının değer kazanması durumunda altın fonundan kâr elde etmek mümkündür. Altın düşüş seviyesine geldiğinde, anaparayı olduğu gibi çekmek mümkündür.

Altın fonu hesabının vadeleri belirlidir. Bankadan bankaya değişmekle beraber, genellikle 6 ve 12 ay vade ile altın fonu hesabı açtırmak mümkündür. Vadesinden erken çekilmesi durumunda ise yaklaşık %1-3 oranında para kesilir. Erken çıkış nedeni ile kesilen bu para, anapara korumalı altın fonu hesabının, dikkate alınması gereken dezavantajıdır.

Altın yatırım fonlarında, vade şartı bulunmaz. Hesabı açtıran ve bir süre sonra nakit paraya ihtiyaç duyan birey, istediği anda parasını geri çekebilir. Altın yatırım fonlarının en büyük dezavantajı ise anapara korumasının bulunmamasıdır. Altının değer kaybetmesi halinde, altın yatırım fonuna yatırılan paradan bir miktar kesilebilir.

Kısaca altın yatırımı yaparken bir çok yol bulunmakla birlikte en iyi yatırımın bildiğiniz yol olduğunda belirtelim.

Yorum yapın

Krediler