Gram Altın Alım Satımında En İyi Banka Hangisi?

Gram Altın Alım Satımında En İyi Banka Hangisi? Bankalar ve devletçe ekonomiye kazandırılması amacıyla yapılan bir çok projeye rağmen vatandaşların en çok yatırımını yaptığı altının tonlarcası hâlâ yastık altında bekletiliyor. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi mevcut altının yastık altında beklemektense Türkiye Ekonomisine katkı vermesi amacıyla piyasaya kazandırılması fikrindeyim. Bu anlamda evinde güvensiz bir şekilde tuttuğu altınını banka altın hesaplarına yatıranlar ya da yatırımlarını teknolojiye ayak uydurarak açtıkları hesaplara yatıranlar dalgalanmalar eşliğinde oynak bir tavır sergileyen altınları alıp satarak daha çok kazanç sağlamaya çalışıyorlar. Bankaların gram altın alım satımında ise bir makas farkı bulunuyor. Bu makas farkı da bankadan bankaya değişiklik gösterirken, aradaki fark ile daha çok kazanç sağlanabilmesi için yatırımcıların en çok merak ettiği konu ise gram altın alım satımında en iyi banka hangisi olduğu yönünde. Mantıken böyle bir sorunun cevabı olmasa da, bankalar ve diğer finans kuruluşlarının dövizde olduğu gibi altın alım satımlarında da avantajları ve dezavantajları bulunuyor.

Binlerce yıldır tüm insanlığın en çok sevdiği, maddi olmasının yanında manevi değerleri ile de ön plana çıkan altın tüm dünyada en önemli yatırım aracı olma özelliğini korumaya devam ediyor. Nitekim öylede devam edecek. Çünkü hiç bir yatırım onun yerini alabilecek kadar yaygın ve değerli olamadı.

Hangisinin Altın Hesabı İyi

Gram altın altım satımında en iyi banka aslında 7/24 saat işlem yapmanıza imkan veren, mesai saati dışında yapacağınız alımlarda normal piyasa fiyatlarının üstünde fiyatlara çıkmayan, hesabınızdaki altını yine mesai saati dışında satarken ucuza almayan altın hesaplarına sahip bankalardır. Fakat Bankalar bu işlemi yaparken ticari kazançlarını ön planda tutuyorlar. Mesela an itibari ile Akbank Altın Alım satım arasında 0,50 kuruşluk bir fark bulunuyor. Buna keza diğer bankalar alım ve satım fiyatlarını vermekten de kaçınabiliyor.

İnternet üzerinde bir çok site gram altında dahil olmak üzere diğer çeyrek ve ata altın gibi alım ve satım fiyatlarını veriyor. Bu sitelerin çoğu bizler gibi bilgilendirme amaçlı oluyor. Yani gerçekten alıma geçilmesi halinde fiyatlar değişiyor ve tüketicinin alımı zararlara neden olabiliyor.

Kısacası gram altın alım ve satımında en iyi banka, yada tüketici açısından daha kazançlı bir satış işlemini yapabileceğiniz bir finans kuruluşunun olduğunu söylemek neredeyse imkansız. Bu iyi banka olayı kişiden kişiye göre değişiyor olsa da, iyi olarak tanımlayabileceğimiz bankanın anlık olarak yapacağınız işleme bağlı değişebileceğini de hatırlatalım.

Yastık Altı Altın Hâlâ Yastık Altında

Türkiye’de 100 milyar doları geçen altının hâlâ yastık altında tutulduğu belirtiliyor olsa da benim şahsi fikrim bu rakamdan çok daha fazlası. Çünkü kayda girmeyen tonlarca altının varlığını kabul etmek zorunda olduğumuz bir gerçek. Dünya genelinde ons fiyatı ile değer biçilen altının son günlerde meydana gelen olaylar nedeniyle Türkiye’deki fiyatını artış geldi. Çok kısa süre içerisinde ciddi artışlara sahne olurken ne kadar önemli bir yatırım aracı olduğunu da bir kez daha göstermiş oldu.

Yaşanan ABD ekonomik siyasi baskısı sonucu tüm halk olarak gerekli cevabı verme çabası içerisindeyiz. Bizim için birliktelik her daim önemli oldu ve bu birlikteliği sağlamanın sevincini yine hep birlikte yaşıyoruz. Bu siyasi baskı neticesinde meydana gelen altın fiyatlarındaki dalgalanmalar neticesinde bankalarında alım satım arasındaki makas farkları değişiklik gösterdi. Yani bankalar alım ile satım arasında ciddi farklar ortaya koymak zorunda kaldılar denilebilir. Arada 75 kuruş gibi bir fark ile işlem gören banka hesapları oldu ki, vatandaşlarında kafası karıştı.

Bir çok banka mesai bitimi sonrasındaki makas farkını normalde biraz yüksek tutar. Fakat bu dalgalanmalar eşliğinde bütün bankalar çok ciddi farklar ile müşterilerine hizmet verdi. Ve hâlâ da bu farklar eşliğinde hizmet görüyoruz.

Yorum yapın

Krediler