Genç Çiftçiye Hibe Kredi Desteği

Arkadaşlar bu kredi işiyle eskisi gibi bir yere varamazsınız. Kredi yerine “kitlesel fonlama” sistemlerini deneyin. Yani birden fazla kişinin bir araya gelerek ortaklaşa kurduğu kooperatif gibi oluşumlardan bahsediyorum. Eskiden atalarımız faizlerin yüksek olduğu ve kredi çekmenin haram olduğuna inandığı dönemlerde bu şekilde ortaklaşa hareket ederek büyük işler başarmışlar. Bizim de başaramamızın önünde hiçbir engel yok. Hele şu iletişim çağında internet nimetini kullanıp eskisinden bile hızlı şekilde bu ortaklıkları sağlayabilirsiniz. Ancak yine de hala kredide ısrarcıysanız yazının kalan kısmındaki tüyolarımıza göz atınız:

***

Azalan çiftçiliğe cazibeyi artırmak, hayvansal ürünlerin ekonomideki yerini canlandırmak amacıyla devlet genç çifçilere hibe kredi desteği imkanları veriyor. Artık devlet çiftçilik işinde istihdam alanı yaratmak istemektedir. Artık çiftçilik mesleğinin de gençler tarafından yapılması istenmektedir. Daha verimli ve daha güzel çalışmaların ortaya çıkacağı düşünülmektedir.

Genç Çiftçi Kredisine Başvuru Koşulları

 • Kırsal alanda yaşamak
 • 18 ila 40 yaş aralığında olmak
 • Bu alanda faaliyet göstermek istemek ve ya daha önceden de bu alanda faaliyet gösteriyor olmak
 • Nüfus olarak 20,000 den az yerleşim yerlerinde yaşayan çiftçiler
 • Başvuru yapacak olan kişinin okur ve yazar olması
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Özellikle yaş sınırında yukarıda belirtmiş olduğumuz yaş aralığının devletin bu ilanı yayımlamış olduğu tarihten itibaren belirlenmesi gerekir.
 • Başvuru yapıldığı tarihten itibaren artık ücretli olarak çalışıyor olmamak gerekir
 • Bu ilana başvuru yapılan tarihten itibaren artık örgün öğretimde okumuyor olmak
 • Başvuru yapılan itibar ile KDV ve vergi mükellefi olmamak koşulu da vardır.
 • Buna benzer bir proje kapsamında bakanlığın açmış olduğu hibe programlarından yararlanmamış olmak.

Süreci ve Süresi

Bu belirtilen başvuru koşulları sağlandığı vakit genç çiftçiye hibe desteği programına başvuru yapılabilecektir. Genç çiftçi hibe desteğinin uygulanma süresi yaklaşık olarak 3 yıl olmaktadır. Bu durumda hibeden yararlanacak olan çiftçinin 1 Ocak 2016 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında kırsal kesimde yaşamış olması ve halen daha da yaşıyor olması gereklidir.

Hibe Kredilerden Faydalananlar Yeniden Alamıyor

Bu verilen hibe desteğinin ödemeleri yılın bütçesinden karşılanacaktır. Dolayısı ile bu yılda olmak kaydıyla geçtiğimiz yıllar 2016 – 2017 yıllarında da başvurular alınmıştır. Hibe desteği alacak olan genç çiftçilere destek verilecektir. Yani kısacası herkese bu destek verilmeyecektir. Bu hibe desteğinden genç çiftçiler sadece bir kez faydalanabilecektir. Diğer bir başvuru durumunda hibe kredisine yazık ki bir kez daha verilemez. Eğer ki aynı proje kapsamında olmayan bakanlığın açmış olduğu farklı alanlarda hibeden yararlanan kişilere de hibe desteği verilemez.

Kırsal Kesimde Yaşayan Genç Çiftçiler Başvuracak

Bu ilana olan başvuruların en önemli olanı yukarıda belirtilen tarihler arasında kırsal kesimde yaşıyor olmalarıdır. Kırsal kesimde yaşamayan ve bölgeyi bilmeyen genç çiftçilere ne yazık ki kredi verilemez. Öncelikle bu durumun kanıtı için ikamet edilen yerleşim biriminin bağlı olmuş olduğu il ya da ilçe müdürlüklerine belgenin alınması için başvuru yapılması gerekir. Bu başvuruların belirtilen tarihler arasında Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığına yapılması gerekmektedir. Eğer ki belirtilen tarihler arasında başvurular yapılamaz ise genç çiftçilerin umutları başka hibe programlarına kalacaktır.

Yukarıda saymış olduğumu bütün bu özellikleri tamamlayan ve hibe kredisi alımına şartları uyan genç girişimcilerin çoğunluğuna hibe desteği devlet tarafından verilir. Bu durum çiftçilik mesleğinin tekrar canlanmasına katkıda bulunmaktadır.

Yorum yapın

Krediler