Geliri asgari ücret üzerinden gösterilen müşteriler daha fazla kredi çekebilir mi?

Geliri asgari ücret üzerinden gösterilen müşteriler daha fazla kredi çekebilir mi? Ülkemizde aslında en büyük sorunlar arasında gelen işler arasında geliri asgari ücretten yüksek olan kişilerin, asgari ücretli çalışıyor olarak gösterilmesidir. Bu yüzden de Geliri asgari ücret üzerinden gösterilen müşteriler daha fazla kredi çekebilir mi? Sorusu hakkında merak edilen detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Firmaların bazıları çalıştırdıkları kişilerin maaşlarını resmi olarak asgari ücret üzerinden göstermektedir. Bu durumda hem çalışanları için daha az vergi ödemektedir, hem de şirketlerinin bu sayede haksız bir kazanç elde etmesini sağlamaktadır. Ancak bu durum karşısında mağdur olan tarafın hem devlet olduğunu hem de zaman zaman çalışanlar olduğunu belirtelim.

Asgari ücret üzerinden çalıştırıldığı gösterilen bu kişilerin kredi çekim işlemleri sırasında büyük sıkıntılar çektiğini ve diledikleri kadar kredi çekemediklerini biliyoruz. Bu yüzden de bu konuda nasıl bir yol izlemeniz gerekmektedir, bilgi verelim.

Bankalar yeni düzenleme getirdi

Bankaların müşterilerinin kredi çekim talepleri sırasında daha önceleri kabul ettiği bazı belgeler üzerinde düzenlemeye gitmesi birçok kişinin mağdur olmasını sağladı. Özellikle iş yerinden alınan resmi maaş belgesinin uzun yıllar geçerli olması aslında bu tarz bir konuda mağduriyet yaşanmasının önüne geçilmesini sağlıyordu, ancak son yapılan düzenlemeden sonra yatan ücret bankalar tarafından esas alınmaya başladı. Bu yüzden de Geliri asgari ücret üzerinden gösterilen müşteriler daha fazla kredi çekebilir mi? Sorusunun cevabı son düzenlemeden sonra olumsuz olarak karşımıza çıktı.

İş yerinden almış olduğunuz resmi maaş belgesi ile bankaya başvuruda bulunsanız bile eğer iş yeri devlete maaş ödemesi konusunda asgari ücret üzerinden ödeme yapıyorsa, sizlerin asgari ücretli bir çalışan olduğunuzu banka kabul etmektedir. Bu yüzden de bu durum karşısında mağdur olan kişinin siz olacağını ve dilediğiniz kredi başvurusunu yapamayacağınızı belirtmek istiyoruz.

Ancak maaşınız dışında ekstra bir ek geliriniz varsa ve bunu belgeleme şansınız varsa bu sefer kredi çekim işlemlerinde daha yüksek oranlar çekme şansını bulacaksınız. Bunun içinde ek olarak bir ek gelir belgenizin bulunması gerekmektedir. Aksi durumda kredi çekim işlemlerinde maaşınız asgari ücret üzeriden hesaplanmaktadır.

Ek Gelir Gösterin

Asgari ücretli olarak çalışıyorsanız ve bankanın vermiş olduğu krediden daha fazlasına ihtiyacınız bulunuyorsa bunun için bankaya ek gelir gösterip, ek gelirlerinizi beyan edebilirsiniz. Ek gelirden kasıt kira geliri, ortaklık geliri, ikamet edilen hanede çalışan başka birisinin gelirleri ve kefilliği ile istenilen düzeylerde kredi alınabilir.

Yorum yapın

Krediler