Gayrimenkul Sertifikası Nedir?

Gayrimenkul sertifikası ülkemizde 2017 yılının mart ayı başlarında yürürlüğe yasal olarak girmiştir. Çoğunlukla konut olarak inşa edilen ve sertifika sistemi hızlıca geliştirilerek devam etmektedir. Türkiye’de inşaat ve ev sistemi hızlı bir ilerleme kat etmiştir. Fakat bazı eksiklikler bulunmuş ve finansman sistemi ile bankacılık yapılmıştır.

Gayrimenkul Sertifikası İle Ev Alımı

Gayrimenkul sertifikası ile inşaat sektörünün çok fazla finansallaşması finansal olarak gayrimenkul ihtiyaçları getirmektedir. Bu nedenle gayrimenkul sertifikası ismi altında bir çalışma yapılmıştır. Türkiye’de çoğunlukla büyük merkezlerde herkesi alamayacağı konumda olabilir. Bu sebeple elinde az miktarda parası olan bazı yatırımcının bile gayrimenkule hemen yatırım yapabilme imkanını sağlayan sistem küçük ve çok orta ölçekli yatırımcıların pay alma imkanı veren bir sistemdir. Gayrimenkul sertifikası nedir sorusuna yanıt olarak bu yazıda az çok cevap verilmiştir. Gayrimenkul küçük paylar ile satılabilmektedir. Az parası olan kişilere emlak yatırım imkanı sağlar.

 İşlemler 29-31 Mart 2017 arasında halk talebi ile ya da borsadan alınabilir. Gerekli sertifika ile toplayan projeden hemen daire alınabilir. Projelerin %50 si halka arz edilebiliyor fakat arzdan önce hangi katın ve dairenin kaç pay olduğu hesaplanıp ona göre izah namede yayınlanır. Aynı binadaki daireler aynı pay sayısına sahip olmaya bilir. Bu sorunu açıklamak gerekirse girişteki 1000 pay almanız gerekirken 2 kat için 1200 almanız gerekebilir. Gayrimenkul sertifikası taşıyan konutları veya rezidansların sertifikalarını hemen alabileceğiniz yerler aracı kurumlar, vakıf yatırım konsorsiyum ile 26 tane aracı kurumdan hemen temin edebilirsiniz.

Sertifikalar 3 sene borsa pay piyasasında satış yani işlem görecektir. Borsa pay piyasası ile para kazandıkça alabileceğiniz evi almayı kafanıza koyduysanız tamamlamaya ve almaya hemen çalışacaksınız. Eğer vazgeçerseniz borsada satarak, paranızı o günkü kuruna göre alacaksınız. Eğer evinizi almayı planlıyorsanız sonuna kadar paylarınızı tamamlıyorsunuz ve konsorsiyuma gidip evinizi alıyorsunuz.

Eğer istenen daireye iki kişi almak isterse ihale ile yapılıp ona göre verilmektedir. Projede esas garantör TOKİ olmaktadır. Tabi finansal düzenlemede SPK’nın uygulamaları hukuki bir ana koruma sağlıyor. Buda borsada olması gereken nakde döndürülmesi ile son derece verimli olarak uygulama verir. Gayrimenkul sertifikası nedir denildiğinde finansal emlak piyasası akla gelmektedir.

Yorum yapın

Krediler