Garanti Bankası (BBVA) Kimin, Sahibi Kim?

Garanti Bankası 1857 yılında kurulmasının ardından 7362 şubeye ulaşan, 21 bin 566 bankamatiği olan, 31 ülkede toplam 51 milyon müşteri potansiyelini yakalamış İspanyanın ikinci, Meksikanın ise üçüncü büyük bankası konumundaki BBVA finansal hizmetler grubunundur. Hisse payı olarak en çok hisseye sahip olan BBVA’nın (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria) payı % 49,85 dir. Aynı zamanda Borsa İstanbul üzerinde dolaşım oranı % 50,06 dır.

31 Ülkede Faaliyette Bulunuyor.

Yaklaşık 109 bin çalışan ile önemli bir potansiyel yakalayan banka Türkiye’de Garanti Bankası aslında 1949 yılında Ankara’da kurulmuş. Konsolide aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin ikinci büyük özel bankası konumunda olması kurumsal, ticari, bireysel, KOBİ ve özel yatırım bankacılığında faaliyet gösteriyor. Hollanda ve Romanya da iştirakları bulunurken aynı zamanda emeklilik, hayat sigortası, faktoring gibi hizmetlerde de bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl itibarıyla yurt içinde 922 şubesi, Kıbrıs’ta yedi, Malta’da bir şubesi olan bankanın Londra, Düsseldorf ve Şangayda da temsilcilik bazında şubesi bulunuyor. Türkiye’de yaklaşık 19 bin çalışana sahip bankanın aynı zamanda yaklaşık 16 milyon müşterisi bulunuyor.

Genel Merkezi İstanbul’da.

Ticari olarak merkezi İstanbulda olan bankanın genel merkez adresi ise şu şekilde; Levent, Nispetiye Mahallesi, Aytar Caddesi, No2, Beşiktaş 34340 İstanbul. 1970’li yıllar itibariyle hisselerin çoğunluğuna Sabancı ve Koç Grubu sahipti. Fakat bu gruplar paylarının hepsini Doğuş Grubuna 1983 yılında sattı. Türkiye’de bir çok kuruluşa sahip Doğuş Grubu NTV ve Star gibi medyaya sahip iken turizmden, otomotive bir çok guruba ortak. Aynı zamanda Wolkswagen’in Türkiye Genel Distribütörü. Doğuş grubu Garanti Bankasını 2005 yılında General Elektric’e satmış, GE yaşadığı finansal krizler neticesinde bankayı elinde tutamayarak 2011 yılında İspanyol BBVA grubuna devretti. Paylarını satın almalar ile artıran BBVA 2017 yılında bankanın % 49,85 oranına sahip oldu.

Garanti BBVA

Onlarca başarı hikayesinin ardından aldığı ödüllerden birisi de igaranti ile mobil bankacılık uygulaması ile ön plana çıkan bankanın en büyük güvencesi ise arkasındaki BBVA grubu. ABD başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde faaliyet gösteren banka dünya çapında faaliyetleri ile dijital bir kurum olma yolunda ilerliyor. Büyük bir marka olması bu marka gücünü iyi kullanıyor olması Garanti Markasının yanına logosunu koymak için gün sayıyor. Oluşan yasal süreçlerin tamamlanmasının ardından Garanti BBVA ismini alması beklenen Garanti Bankası Türkiye ekonomisine katkı vermeye devam edecek.

Yorum yapın

Krediler