Garanti Bankası EFT İptali Nasıl Olur?

Garanti Bankası EFT İptali Nasıl Olur? Para gönderme işlemi için EFT yolunu seçmeniz çok doğal. Bunun için bütün bankalarda olduğu gibi Garanti Bankasının dijital yollarını da kullanabiliyorsunuz. Peki gönderim sonrası EFT iptali hakkında merakı bulunan, iptal etmek isteyen müşteriler ne yapabilir? Gönderimi çok kolay, fakat iptal edilmesi neredeyse imkansız olan Garanti Bankası EFT iptali için atmanız gereken adımlar elbette bulunuyor.

NOT: Artık iş saatleri içerinde eft’ler daha hızlı icra edilmektedirler. Bu sebepten ötürü iptali de maalesef daha zor olmaktadır. Ancak eğer ki yanlış ve gerçekte var olmayan ibana para gönderimi söz konusu olduysa bu durumda iptal prosedürü daha hızlı olmaktadır. Her şey bir yanan eğer yanlış ve gerçekte var olmayan ibana transfer yaptıysanız siz hiç müdahele etmeseniz bile o para kendiliğinden hesabınıza 1-2 gün içerisinde geri dönecektir. Ancak gerçekten var olan fakat istemediğiniz bir kişiye yanlışlıkla transfer gerçekleşirse bu takdirde ilgili kişiyi tanımıyorsanız sebepsiz zenginleşme davası ile almak durumunda kalırsınız (ancak ilgili kişi anlayışlı ise bu davalara hiç gerek kalmadan iade yapabilir)

EFT İptali İçin Yapmanız Gerekenler

Garanti Bankasının bankacılık hizmetlerinden birisi olan EFT işlemini Garanti Bankası İnternet Bankacılığı, İgaranti, Alo Garanti Telefon Bankacılığı gibi kanallar da dahil olmak üzere bir banka şubesi üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Evinizin konforunda gayet hızlı bir şekilde ve kolay para gönderimi gerçekleştirme haklarına sahip iken, uzun numaralardan oluşan ve yanlış yazımı ile yanlış hesaplara gönderilen paralar da olabilir. Kişi gönderimi sağladıktan sonra bu işlemin farkına varmışsa Garanti Bankası EFT iptali için öncelikle Alo Garanti 444 0 333 numaralı telefonu aramalıdır.

Bir  banka şubesine başvurarak yapmış olduğunuz EFT iptalini talep edebilirsiniz. Fakat şubeye gitmek, müşteri temsilcisi ile görüşmeyi beklemek gibi nedenlerden dolayı 10 – 15 dakika bazen daha kısa süren para gönderim işlerinden dolayı iptalin sağlanması için geç kalmış olabilirsiniz. Bu nedenle en kısa ve hızlı yol telefon bankacılığı ya da müşteri hizmetleri ile ulaşabilmeniz mümkün olur. Yani bir banka şubesi aramak, gitmek ile vakit kaybetmenin bin manası bulunmuyor.

Tatil Günlerindeki EFT’lerin İptali Daha Kolay

Göndermiş olduğunuz para sizin hesabınızdan çıktıktan sonra Merkez Bankası onayına gönderilmektedir. Buradan aldığı onay ile karşı banka ortak havuz hesaplarına geçer. Burada gönderdiğiniz saatte önem arz eder. Çünkü merkez bankası mesai saatleri çerçevesinde onay vermekte, tatil günleri ve mesai saatleri dışında bu işleme olanak kılınamamaktadır. Merkez Bankası onayında bekler vaziyette yakalanan Garanti Bankası EFT iptali sağlanabilir. Bu durumda şanslı olabilirsiniz.

İleri Tarihlere Verilen EFT Talimatı İptali

Garanti Bankası kanalları vasıtasıyla ileriki tarihlere EFT talimatı verilebilmesi mümkün. Bu talimatların iptali ise en kolay olanları arasında. İgaranti ya da mobil bankacılık girişi sonrası EFT menüsüne girerek, vermiş olduğunuz talimatı bir kaç işlem ile iptal edebiliyorsunuz.

Yorum yapın

Krediler