Faturalı Hatlara Kredi Kaç Taksit?

Faturalı hatta kredinin vadesi limit ile alakalı bir durum. 3 Bin liraya kadar olan telefonların vadesi altı ay ile sınırlı iken 3 bin liranın üzerinde satılan telefonlar için bu durum 12 ay vadeye kadar verilebiliyor. Dolayısıyla telefon satışı sonrası alacağınız bedel üzerinden taksitlendirmeler yapılabiliyor.

TAVSİYE: Eğer taksit sayısı artmasına rağmen ilave faiz miktarının çok fazla artmasını istemiyorsanız kredi miktarının artırılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için müşteri hizmetlerini arayarak ya da bizzat şubelere giderek faturalı hatta özel teklifler almayı deneyebilirsiniz. Eğer birazcık ısrarcı olursanız sırf size özel kampanyalı kredilerle dönüş yapabilirler.

İKİNCİ TAVSİYE: Faturalı hatlar sandığınız kadar masum değil. Son zamanlarda şikayet sitelerinde bu faturalı hatlardan çekilen kredilere gizli masraflar ve fahiş komisyonlar eklendiğine ve müşteri hizmetlerinin çok kötü olduğuna dair şikayetler artmaktadır. Bu tarz esas mesleği “finansal likidite sağlamak” olmayan telekominasyon firmalarına müracat etmeden önce iki kere düşünün.

GÜNCELLEME: Son zamanlarda faturalar birbiri ile daha iyi rekabet edeceğim diye bu kredi imkanının şartlarında bir nebze iyileşmeye gittiler. Ancak siz yine de temkinli olup bu “uyanıklarla” sözleşme yapmadan önce oturup saatlerce o sözleşmeleri okuyun. Siz okuyamıyorsanız ya da bir şey anlamıyorsanız anlayana okutturun.

Özellikle kredi yasaklısı konumundakilerin başvurduğu borç para alımı işlemi olan fatura hatlara kredi GSM şebekeleri tarafından tahsisi yapılan bir husus. Fakat bu tahsisi vatandaşlar kredi olarak görüyorlar. Bu krediden ziyade telefon alım ve satım işlemine konu olan paranın verilmesinden ibarettir. Türkiye’de kredi vermeye yetkili kişiler BDDK dan izin almış onay almış finans kuruluşlarınca yapılıyor olsa da Faturalı Hatlara Kredi alımı söz konusu.

Faturalı hatta kredinin asıl amacı aslında tüketicilere vadeli telefon satışıdır. Bu satış işlemi için telefon firmaları BDDK dan onay almakla hükümlü. Bu onay sonrasında da vadeli olarak satış işlemi yapabiliyorlar. Deyim yerindeyse araba fiyatına satılan telefonların alım gücü düşüklüğü nedeniyle peşin fiyata alınamaması, karta taksit imkanına getirilen sınırlama firmaları arayış içerisine sokmuştu. Bu durum sonrası hat üzerinden taksitle telefon satış işlemi başladı. Bu satış işlemini tüm ülke çok sevdi ki firmalarda vadeyi 36 aya kadar uzatabildi.

Uzun vadeler ile neredeyse mağdur durumuna düşen tüketicilerin bu durumunu yasal düzenlemeye alan devlet taksitlendirmeye sınır getirdi. Bu taksitlendirmeye sınır getirilmesinde en büyük neden ise verilen faturalı hatlara kredi olarak gösterilebilir. Çünkü tüketicilere hatları üzerinden telefon satışı olarak verilen fakat bu telefonu tekrar para karşılığı alan firmaların tüketiciye nakit ihtiyacı karşılama yoluna gitmesi oldu. Aldıkları 3 – 5 bin lira para için üç yıl boyunca borç içerisine giren tüketici uzun dönemli olarak borçlanmış oluyordu. Yeni düzenleme neticesinde telefonlara taksit sınırı getirilirken bir bakıma hatta kredide vade sayısına da kısıtlama getirilmiş oldu.

Hatta Kredi Kaç Taksit

Özellikle internet üzerinden GSM şirketlerinin bayisi konumunda olan firmalarca verilen faturalı hatta kredi Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom hattına sahip kişilere verilebiliyor. Bu kişiler fiziki olarak bu bayileri bulmakta zorlansa da internet üzerinden bir form sayesinde başvuru yapabiliyor. Firma kişiye dönüş yapıyor ve kredi şartları, oluşan durumlar hakkında bilgi veriyor. Kişi de bu bilgiler ışığında isterse talebi doğrultusunda hatta kredi alabiliyor.

Sizin işinize ne derece yarar bilinmez. Fakat kredi ihtiyacınız bulunuyorsa bunu bankalar üzerinden almanız en mantıklı adım olabilir. Bu durumun yeniden değerlendirilmesi daha az faiz ödemesi anlamına gelebilir.

Yorum yapın

Krediler