Faizler Yükselirse Konut Fiyatları Düşer Mi?

Konut alımlarında son zamanlarda verilen konut kredisi faizleri yüzde 2 bandını çoktan geçti. Daha ne kadar yükselir bilinmez. Ev alımı düşüncesindeki vatandaşlar bu durum karşısında faizler yükselirse konut fiyatları düşer mi acaba diye beklentiye girdi. Bu beklentiye girmenin en büyük nedeni artan konut kredisi faizleri ile satılmayan evlerin satılabilmesi için indirime gitmeleri konusunda.

SALGIN GÜNCELLEME: Korona salgını nedeniyle faizler birçok ülkede düşmüş vaziyette bu düşüş sizi yanıltmasın. Ekonomiyi batmaktan kurtarmak için can havliyle yapılan son çırpınışlar olarak değerlendirebileceğimiz bu hamleler maalesef salgın durana kadar etkili olmayacak gibi gözüküyor. Konut fiyatları da bu süreçte stabil kalacaktır ya da bir nebze düşecektir. Ancak ciddi bir yükseliş beklenmiyor. Çünkü şu kaos ortamında paranın, emtianın değeri kalmayacak. Elle tutulur ve somut varlıklar daha revaçta olacaktır. Bu da gayrimenkul fiyatlarının krize rağmen ağır düşüş yaşamasına engel olacaktır.  Ancak tabi ki işler sarpa sardığı için, şirketler batacağı için yeni konut alıcıları azalacağından bir nebze düşüş de muhtemeldir. Devletlerin piyasayı kurtarmak için ileri sürmüş olduğu ekonomik kurtarma paketleri de maalesef orta vadede pek etkili olmayacak gibi gözüküyor.

ÖNEMLİ İPUCU: Faizler yükselirse konut fiyatlarının düşmesinin yanında yapılan diğer yatırımlar da azalır. Mevduat yurtiçinde bile değerlendirilmez. Piyasalarda bir durağanlık yaşanır. Eline üç kuruş geçiren bankaya yatırıp bedava yaşama derdine düşer. O açıdan yüksek faiz resesyon ve de ekonomik tıkanıklık yaratır. Vatandaşlar ise bu tıkanıklıktan da genelde devlet müdahelesi ile kurtulabilmektedir.

Ekonomi piyasasındaki uzmanlar ve analistler tarafından bir çok öngörü bulunuyor olsa da, çoğunluğu artan faizler sonrasında konut fiyatlarının düşme ihtimalinin çok yüksek olması yönünde. Büyümenin yükünü neredeyse tek başına taşıyan konut sektörü daralan piyasa sonrasında zor duruma geldi diyebiliriz. Emlak piyasası artan konut kredisi faizleri sonrasında zor günler geçiriyor ki, peşin alımlar dışında hareketlilik bulunmuyor. Bu hareketliliğin düşmesine sebep yüzde 2 leri aşan faiz göstergeleri.

Konut Kredisi Faizleri Yükselirse, Konut Fiyatları Düşer

Artan döviz kurlarına müdahale eden merkez bankası ard arda faiz artırma yoluna gidiyor. Bu durumda kalıcılık oluşması ülkenin büyüme rakamlarında da düşüş yaşanmasına neden olacak gibi. Merkez Bankasının faizleri artırması ile birlikte bankalarda mevcut mevduat faizlerini artırmaya gitti. Bunun sonucu da vatandaşlar yatırımlarını mevduat hesaplarına yatırmaya yöneldi.

Artan faizler ile birlikte Türkiye’de hemen hemen her bölgede arz fazlası konumunda olan konut satışları çok düşmüş durumda. Bu düşüşün domino etkisi de konut fiyatlarının düşmesi olarak tahmin ediliyor.

Döviz Kurları Yükselirken Ev Fiyatları Ne Olur?

Dövizi oluşturan yabancı para birimleri ile altın fiyatlarının yükselmesi sonucunda parası olan kişiler yatırımlarını döviz kurlarına bağlarlar. Paralarını dövize bağlayan kişiler sonuçta ev alımı gibi yatırımlardan vazgeçmiş olur. Bu durumda da ev satışları düşer. Yani mevcut şu anda faizler ve döviz kurlarındaki önemli artışlar neticesinde ev satışlarının da düşmesi beraberinde ev fiyatlarının düşmesine neden olacaktır.

Artan Döviz ve Faizler ile Meydana gelebilecek olan ekonomik krizi fırsata çevirip kârlar edenlerde az değil. Satılmayan evlerin fiyatlarını oldukça cazip rakamlara çekerek, peşin para ile alan kişiler durulan piyasa sonrası yüksek tutarlarda bu evlerin satışından kazanç sağlayabiliyor. Öyle ki, zor durumda kalan esnaf yada ev sahiplerinin bu durumlarından faydalanarak yarı fiyatına konut alımı yapanlarda bulunuyor. Bu tür kişilerde ekonomik krizi fırsatları ile yakalamış oluyor. Fakat gayrimenkule yatırım yapılması demek uzun süre bu yatırım üzerinde durulması demektir. En azından bir beş yıl bu yatırım elde tutulma. Çünkü normal para piyasasındaki ani çıkış ve düşüşleri gayrimenkul piyasasında göremezsiniz. Bu tür hızlı dalgalanmaların yaşanması mümkün değildir.

Mevduat Faizleri Maliyeti Artırdı, Kredi Faizlerine Yansıdı

Merkez Bankasının faiz artırımı sonrasında mevduat faizlerinin maliyetleri de beraberinde arttı. Bu artışlar taşıt,konut ve ihtiyaç kredilerine de yansıdı. Yani bankalar artan faizlere sağlıklı bir bankacılık hizmeti verebilmek için ayak uydurmak zorunda kaldı.

Kısacası özetlersek Faizler Yükselirse Konut Fiyatları Düşer mi sorusunun cevabı mantıken evet olarak cevaplarsak yanlış söylememiş oluruz.

Yorum yapın

Krediler