Faiz Koridoru Nedir?

Birçok ülke ekonomisi, çeşitli ekonomik nedenlerden ötürü faiz koridorları oluşturmaktadır. Bu nedenle ülke ekonomisinin korunması para biriminin fazla değer kaybetmemesi konusunda son derece çok önemlidir. Bu zamanda gelişmekte olan ekonomiye sahip olan çok fazla ülke bulunur ve faiz koridoru sistemine başvurarak, para değerini geçici dönemlerde mutlaka korumak istemektedir. Faiz koridoru nedir gibi zamanlarda kullanılmaktadır. Öncelikle faiz koridoru Merkez Bankası tarafından onaylanır.

Faiz Koridoru İle Merkez Bankası

Döviz kurlarında büyük gelişmeler olmaktadır, faiz koridorunun hemen oluşmasında ki en önemli nedenlerden biridir. Faiz koridoru ile Merkez Bankası, borç alma veya borç verme gibi faizlerin oranlarıyla ilgili birçok oynamalar yapılır. Bu oynama sistemi neticesinde ise para biriminin ve kurlarının yükselmesi sonucunda çok aşırı değer kaybına uğraması engellenir. Merkez Bankası, koridoru açarken bankaların fazlalıklarını hemen değerlendirerek, buradaki fonu, Merkez Bankası mevduat yatırımı olarak kullanılır. Faiz koridoru sırasında dikkat edilmesi ve vadelere göre hazırlık yapılması gereken ana detaylar bulunmaktadır.

Bilindiği gibi faiz koridoru sırasında bankaların fazlalıkları değerlendirilmektedir. Merkez Bankası fonları değerlendirmesi ile sıkıntı yaşayan bankalara da borç verme uygulanmaktadır. Likidite sorunu olan birçok banka, Merkez Bankası’ndan daha kısa süreli olarak ana borç almaktadır. Merkez Bankası bu istek doğrultusunda belirlemiş olan faiz oranına göre bankalara hemen borç vermektedir. Bu nedenle ufak çaplı ana devir döngüsünün oluştuğunu söylemek çok doğru olacaktır.

Faiz koridoru oluşturulan alanların iyi bir şekilde belirlenmesi hemen gerekmektedir. Bu nedenle faiz koridoru ile oluşturulan bir ana dengedir. Bu denge, bir şekilde oluşturulmadığı anda Merkez Bankası ve diğer bankalar ciddi büyük sıkıntılar yaşayabilmektedir. Bu sorunların yaşanması sonucunda ile ekonomi daha kötü bir hal alabilmekte ve kurlarda yükselme söz konusu hemen olabilmektedir.

Merkez bankasının faiz koridoru ile yatırım taleplerini bir nevi önemli bir düzene sokmaktadır. Bu unsurlar arasında en çok düzen ya da denge yoksa faiz oranlarındaki önemli değişimler ve bankaların politikaları ekonomiyi aşağı çekecektir. Ülke ekonomisinde düzenleyici bir rol oynamaktadır, ekonomi üzerinde son derece önemlidir. Faiz koridorları, ülke ekonomisini daraltabilmekte veya genişletebilmektedir. Bu konudaki ana kararlar, Merkez Bankası ile yapılan incelemeler sonucunda verilir. Faiz koridoru nedir sorusunun yanıtı bu yazı ile verilmektedir.

Yorum yapın

Krediler