Evde Hizmete Muhtaç Yaşlılara Yardım Var Mı?

Modern Hayatta Aile

———————

Not: Evde bakıma muhtaç kişiler için engellilik durumunu belirten tam teşekkülü devlet hastanesi raporu ile SGK’ya ve kaymakamlığa dilekçe ile başvurmanız gerekecektir. Ancak her bakıma muhtaç için bu yardım çıkmamaktadır. Belirli bir oranın üzerinde engellilik hali mevcut ise böyle bir maaş bağlanabilir. Mesela ağır şizofreni, ileri seviye bipolarlık gibi akıl hastalıkları da buna dahildir.


Ek: Arkadaşlar evde bakıma muhtaç kişilere Belediye’ler bazı sağlık yardımı yapabilmektedir. Ancak bunun için müracatların yapılması lazımdır. Çoğu kez bu başvurular neticesinde aylarca sıra gelmemektedir. Bundan dolayı lüks semtlerde “ücret karşılığı evde bakım” hizmeti veren firmalar türemiştir.

Evde Hizmete Muhtaç Yaşlılar. Günümüz koşullarında aile yapıları git gide küçülmektedir. Eğer ki geçmişe gidilecek olursak aile bireyleri daha çok büyük aile şeklindedir. Atalarımız yaşlıları bir bereket vesilesi olarak görür onlara çok iyi davranırlardı. Günümüz aile yapısı ise daha çok çekirdek aile şeklindedir. Ekonomik yönden refah ortamının dünyanın birçok alanını kuşatmasıyla aileye artık fazla önem verilmemektedir. Özellikle yaşlı kişilere evde fazlalık gözü ile bakılmaktadır. Bu durum her ne kadar böyle olsa da genel itibari ile Türkiye’nin çeşitli yerlerine göre farklılık göstermektedir. Türkiye’nin iç ve doğu bölgelerinin büyük bir kısmı büyük aile yapısı hâkim iken Türkiye’nin batı kısımlarında daha çok çekirdek aile yapısı görülmektedir.

 Yaşlıların Aile Ortamına Etkileri

Her ne kadar büyük aile yapısı çoğalmaya başlasa da hayla büyüklere yani yaşlı bireylere saygı devam etmektedir. İnsanlar onları tecrübeli kişiler olarak algılamakta ve o şekilde davranmaktadırlar. Eğer ki evinizde yaşlı bireyler varsa onlara gerekli olan saygıyı göstermelisiniz. Yaşlı kişileri ev ortamından daha çok sosyal hayata yönlendirmelisiniz. Devletimiz birçok yönden hizmet alanında yaşlı bireylere destek çıkıp yardım etmektedir. Hastane ortamında altmış beş yaş üstü kişilere öncelik hakkı vermektedir. Ev ortamında bulunan ve hizmete muhtaç yaşlı sayısı Türkiye de oldukça fazladır. Bu yaşlılar genel olarak kendi başlarına veya huzur evlerinde yaşamaktadırlar.

 Huzur Evlerine Güvenilebilir Mi?

 Günümüz insanın büyük bir kısmı yaşlı aile bireylerini huzur evlerine göndermek ister. Huzur evleri genel itibari ile sıkıntılı yerlerdir. Huzur evi seçerken çok iyi araştırılmalı ona göre iyi bireyler bulunmalıdır. Son zamanlarda huzur evlerine olan güven git gide azalmıştır. Bazı gizli görüntülerin kamuoyuna çıkması ve yaşlı kişilere iyi davranılmadığı yönünde iddialar olsa da bu iddiaların büyük bir kısmı doğru değildir. Her ne olursa olsun yaşlı kişileri evlerimizde ağırlamalı ve onlara gereken ilgi ve alakayı göstermeliyiz. Bu şekilde yapılırsa çocuklarımızda bu durumu örnek alır. Her bakımdan sağlam ve bilinçli bireylerin yetişmesi sağlanacaktır. Türkiye de bu durum git gide önemli bir mesele haline gelmiş bulunmaktadır. Ancak dikkat etmelisiniz ki bazı huzur evleri size yardım edeceğini iddia ederek maaşınızın önemli kısmına el koyup vaat ettikleri yemek ve erzak yardımını layıkıyla gerçekleştirmiyorlar. Böylesi durumda dava ya da sözleşmeden cayma hakkınız mevcuttır.

Yorum yapın

Krediler