Evde Bakım Maaşı Parası Yatan İller

Bugünkü yazımızda sizlere ilk olarak evde bakım parası ile ilgili bilgi verdikten sonra hangi illerin bunu almaya hak kazanacağı hakkında bilgi vermiş olacağız. Özellikle de kendi yakınına bakılması açısından avantajlı bir proje olması nedeni ile de mantıklı bir iş olduğu a kesin. Bakıma muhtaç olan insanların bu durumdan yararlanan kişiler olarak bizzat olumlu etkilenecek taraf olması da en makul sonuçlardan biri olacaktır. öte taraftan pek çok insan da bu projeden yararlanmaktadır.

BİLGİ: Evde bakım maaşı gibi bir maaştan mede uman birçok kişi son zamanlarda hüsrana uğradı. Çünkü memleket ekonomisi sallantıya girdikçe devletin kasası boşaldıkça bu tarz ödemeler de eskisi kadar kolay bürokratik süreçlerden geçilmesi suretiyle verilmemeye başlandı. Yani artık her isteyen şartlar uygun bile olsa hemen evde bakım maaşı için başvurup da kolayca alamıyor. Ayrıca her sene gelen zamın artk eskisi gibi gelmeyeceğimi de söylemekteler.

Bu sayede pek çok kişi de hem kendi yakınına bakmaktadır hem de maddi anlamda da destek bulmaktadır. Evde bakım ile alakalı başvuru yapmak isteyenler Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine gitmelidir. Burada başvuruyu yapacak olan kimseler engelli bireyin yakınları olmalıdır. Yapmaları gereken işlem ise hastanelerin sağlık kurullarından alacakları ağır engelli ibareli sağlık raporunun yanı sıra yaşadığı eve giren kişi gelirlerinin istenilen orana uygun olmasına dikkat etmektedir. Yani bu şartların sağlanması halinde kişiye evde bakım maaşı ödenmektedir. Bunun yanı sıra bu maaşlar her ayın belli dönemlerinde yatmaktadır. Bunun içinde biz de sizlere bu konu ile alakalı yaptığımız araştırma neticesinde bazı bilgiler sunacağız.

Evde Hastası Olanlar Başvurabiliyor

Evde hastası olan ve ağır engelli raporu olan her bireyin evde bakım parasından yararlanma hakkı bulunmaktadır. Gerekli şartların sağlanması halinde de kişiye 1027 lira maaş bağlanmaktadır. Burada önemli olan nokta başkasının yardımı ve bakımı olmadan kendi hayatını devam ettirecek ehliyette olmayan insanlara beslenme, giyinme, tuvalet, merdiven inip çıkma ve benzeri işlerden yoksun ise kişiye bakanlara bakım maaşı ödenmektedir.

Herkes tarafından bilindiği üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından evde bakım ihtiyacı olan engelli ve hasta kişilerin yakınlarına yönelik düzenleme ile birlikte kişilere bu anlamda maaş bağlanması üzerine bir proje hayata geçirilmiştir. Bu proje sayesinde evde bakıma muhtaç olan insanların yakınlarına ekonomik bakımdan kolaylık sağlanmaktadır. Bu sayede bu kişiler de yakınlarına iyi bir ortam oluşturmaktadır. Bu açıdan devam etmek gerekli olur ise eğer bu kişilerin yakınlarına ödenen maaş il bazında bir ödemeye mahsus. Bu açıdan devam etmek gerekli olur ise eğer pek çok insanın ihtiyaçları da karşılanmış olmaktadır. Bu sayede bakıma ihtiyacı olan da bakanın da memnun olduğu bir sonuç elde edilmektedir. özellikle de hasta insanların başkalarına değil de kendi yakınlarına bu hakkın tanınması avantajlı bir durumdur. Bu sayede pek çok aile de bu sistemi makul bulmaktadır. Öte yandan hasta kişinin masrafları da göz önüne alındığında oldukça olumlu bir tablo elde edilmiştir.

Evde bakım paralarının yatmaması ise başka bir sorun olarak görülmektedir. Biz de sizler için illere göre bu kapsamda bir araştırma yaptık ve listesini sizlere sunduk. Bu kişilerin aileleri arasında en fazla konuşulan konulardan birisi ise özürlülere verilen özürlü sağlık kurulu raporlarında geçen “evet ve hayır” ibarelerine yönelik olan kısımlarda sonuçlar ile alakalı oldu. özürlülük oranı yüksek olmasına rağmen “evet” yazmaması da kafalarda soru oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra daha düşük oranda özürlülüğü olan kişilerin raporlarında “evet” ibaresi olması ise daha fazla kafa karıştırmaktadır. Evde bakım maaşı ve özürlülük maaşına müracaat edenler ile alakalı sizlere bazı bilgiler sunduk. Gelin bir bakalım isterseniz.

Asgari Ücrete Bağlı

2017’de az bir fark olması nedeni ile ailenin geliri nedeni ile bakım maaşı bağlanmayan kişiler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 2018’de asgari ücret yükselmiş ve 967 ile ailedeki kişi sayısı çarpılarak maaşın ne kadar olduğu bulunmaktadır. Bu arada bu durumda olan kişilere yardımcı olmak amacı ile bu yazıyı düzenledik.

Evde bakım parası alma amacı ile ağır özürlü sağlık kurulu raporunu olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra evde bakım karşılığı kişinin bu hizmeti alması adına üç şart bulunmaktadır. İlk olarak özürlü kişinin ailesinde bulunanların kişi başına düşen gelir miktarı asgari ücretin 2/3’ü oranından daha az olması gerekmektedir.

Bakıma ihtiyacı olan yakınlar gerek maaşa müracaat edilmeden evvel gerekse de bağlanma neticesinde maaş uygulanması hakkında bizzat bilgi sahibi olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise bu kişilerin konuya yönelik bilgi sahibi olmaması halinde ya da bir şey olmaz düşüncesinden sıyrılması gerekmektedir. Hatta öyle ki maaş kesilmesine kadar iş gitmektedir. Bunun yanı sıra geriye yönelik borç ödemek zorunda kalınmaktadır.

Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik kapsamında bu kişilere işlem yapılmaktadır. Bu hizmete bağlı olarak destek yardımı sosyal yardım niteliğinde Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün görev alanına girmektedir. Bunun yanı sıra Temmuz 2015’ten bu yana Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nce yeni düzenleme hazırlanmış ancak ve henüz yürürlüğe girmemiştir.

Evde bakım hizmeti ücreti ya da aylığı olan kişilere “ağır özürlü” sınıfında değerlendirilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra bu kişilere bakmaya gönüllü olan akrabası ya da vasisi denecek kişileri olması gerekli görülmektedir. Bu amaçla başvurular İl Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’nin yanı sıra Toplum Merkezlerine de gidilerek yapılabilir.

Değerli okurlarımız Temmuz 2018 Evde Bakım maaşı yatan illerin listesini aşağıdan görebilirsiniz.

1- Adıyaman 2- Amasya 3- Tokat
4- Kırklareli 5- Aksaray 6- Edirne
7- Bolu 8- Sakarya 9- Hatay
10- Ordu 11- Samsun 12- Antalya
13- Afyonkarahisar 14- Diyarbakır 15- Giresun
16- Malatya 17- Çanakkale

Yorum yapın

Krediler