Ev Almak İstiyorum. Peşinatım Ne Kadar Olmalı?

Ev alımında kredi kullanmak istiyorsanız bu evin peşinatını yani evin bedelinin yüzde yirmi oranında nakit parasını cebinizden nakit vermeniz gerekecektir. Burada yüzdelik rakamlardan bahsediyor olsak ta merak ettiğiniz ev almak için ne kadar peşinat gerekli sorusunun cevabı alacağınız evin fiyatında yatıyor.

Ev Alımında Peşinat Ne Kadar?

Örneğin 100 Bin liralık bir ev alacaksanız burada ödemeniz gereken peşinat tutarı 20 Bin lira oluyor. 150 Bin liralık bir ev alacaksanız yine ödeyeceğiniz peşinat 30 Bin lira olurken evin bedeli 200 bin liraya çıkması halinde 40 bin lira peşinat ödemesi yapmanız gerekecektir.

Burada evin bedeli ile birlikte eve eksperin vereceği fiyatta önem arz ediyor. Siz 150 bin liralık ev alacakken bu eve eksperin biçtiği bedel 200 bin lira olarak raporlanabilir. Bu halde sizin 160 bin lira kredi alabilme imkanınız doğar. Eksper eğer bu eve 180 bin lira bedel biçerse 36 bin lira peşinat ödemesi yapmanız gerekir. Fakat 144 bin lira kredi kullanım imkanı doğacağından burada evi satan kişi ile anlaşmanız halinde 6 bin lira peşinat ödemeniz ile ev alma imkanına sahip olabilirsiniz.

Evin Bedeli Üzerinden Belirleniyor

Burada biçilen fiyatlar, evin bedeli, aranızdaki anlaşma, eksperin verdiği fiyat gibi hususlar önemli. Kişiler konut kredisi kullanımında maksimum kredi talebi içerisinde olur. Bu durumda eksperden evin değerinin yüksek tutulmasını ister. Bu yükseklik sayesinde de alabileceği kredi limitini artırma çabasına girmektedir. Bu çaba ile istenilen tutarlarda kredi alınabilirken eve ödeyeceğiniz peşinat tutarı da düşer. Hiç parası olmayan kişilerin ev alımında peşinat ödememek üzere yapmaya çalıştığı husus tamamen bundan ibarettir.

Peşinatınızın olmaması durumunda ev alımı için tüketici kredisi de kullanılabilmesi mümkün. Burada bankalar konut kredisi ile tüketici kredisinin aynı anda kullanılmasına müsaade etmeyebiliyor. Fakat arada biraz zaman geçmesi ile farklı kredi kullanımı kredi notunuz ve gelir düzeyinize göre esneklik sağlanan hususlar arasında. Bunu özellikle özel bankalar daha esnek hale getirmiş. Kredi alımında bunun için ön onay bile alanlar bulunuyor.

Ev alımında peşinat tutarının yüksekliği evi alacak kişiye avantaj sağlıyor. Bunun sebebi ise ne kadar az kredi çekilirse burada daha az bir faiz ödemesi yapma imkanı doğuyor. Bununla birlikte vade sayısında yapacağınız düşmeler sizi faiz olarak bir çok yükten kurtarırken aynı zamanda borcunuzun daha çabuk bitmesine neden olacaktır.

Yorum yapın

Krediler