Ev Almak İçin Birikim Yapmanın Yolları

Maliyeti nedeniyle yüksek tutarlara sahne olan konut alımlarının yapılabilmesi için genel olarak konut kredisi kullanmakla yetiniyoruz. Öyle ki önümüzdeki on yılı konut kredisine borç ödemekle geçirmek zorunda kalabiliyoruz. Bu nedenle insanların hayatlarındaki öncelikli alımlarını ev hayali teşkil ediyor. Konut kredisi kullanırken bile evin yüzde yirmi oranındaki bedelini peşin ödemek zorunda kaldığımız için birikim yapmamız şart. Peki ev almak için birikim yapmanın yolları var mı? Nasıl birikim yaparız bir bakalım.

ÖNEMLİ TÜYO: Beyler büyük birikim yapacaksanız büyük hacimli ticaretler yapmanız gerekmektedir. Yani kıyıda köşede bulunan dededen kalmış ortak bir arsanız var ise onu satıp üzerine bir şeyler ekleyip kalanı da kredi ile tamamlamak gibi yöntemler biraz eskide kaldı. Artık konut fiyatları çok yükseldi. Eskisi gibi değil. Yüklü krediler çekmeden bir mülk satın almak neredeyse imkansız hale geldi.

Güncel Bilgi: Morgage kredileri son zamanlarda ödenemediği için (salgın nedeniyle) bankalar yeni likid sağlamakta biraz güçlük çekiyorlar. Ancak Almanya ve Amerika’da devletin direktifleri doğrultusunda merkez bankaların para musluğunu sonuna kadar açması sayesinde oraların vatandaşları bu imkandan yararlanabilmektedirler. Lakin Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde böyle bir imkan söz konusu değil.

– Müstakil evlerin şu korona döneminde daha da rağbet görmesi sonucu pahalılandığını bilmelisiniz. Salgın sonrası bağımsız araziiler ve geniş evler daha büyük önem kazanacaktır. O sebeple elinizi çabuk tutup henüz aşırı pahalı hale gelmeden siz de kendinize bir müstakil ev almayı veya böyle bir ev inşa etmek için uygun sayılacak arazi satın almayı düşünebilirsiniz.

Özellikle ev hanımlarının en büyük hayali konumundaki ev almak için birikim yapmanızın ve bütçenizi tertiplemenizin zamanı çoktan geçti. Bu yazımıza kulak vererek sizde biraz olsun birikim yapabilirsiniz.

Öncelikle Birikim Hesabı

Kişiler gelirlerini kontrol edemez haline geliyor ki, cebinde bulunan para her zaman kişinin duygularını karıştırabiliyor. Bu nedenle cebinize gereğinden fazla para almak yerine yakında alacağınız ev için birikim yapmanıza olanak verecek bir birikim hesabı açtırın. Paranızın hesapta olması sizin harcamanıza engel olacaktır. Birikim hesabının en mantıklı yolu devletçe de verilen teşvikleri de yanına alarak yapmak olacaktır. Açtıracağınız konut hesabı ile aylık olarak birikim yaparken, birikimlerinizin karşılığı olarak devletten de katkı alabiliyorsunuz. Bu konu ile ilgili olarak hazırladığımız ev alacakların peşinatı devletten başlıklı yazımızda konut desteği ve alabileceğiniz tutarlara dair ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Henüz yasal bir düzenleme yapılmamasına rağmen Ekonomi Bakanlığınca verilen müjdeler arasında tasarrufların artırılması amacıyla yapılan teşviklerin artırılacağı bulunuyor.

Devlet destekli konut hesabı açtırmasanız dahi kendi adınıza ayrı bir yatırım hesabı açarak aylık belli bir miktar paranızı buraya yatırmanız birikim yapmanızın en hızlı yolu olacaktır.

Bütçenizi Tertipleyin

Kişilerin en büyük açığı anlık olarak duygularına kapılarak harcamalarını artırmalarıdır. Bu nedenle kişinin en büyük yatırımı harcamalarını artırmadan yapılanıdır. Gerekli gereksiz bir çok ürünü alma çabasına girmek bütçenizde açık meydana getirir ve birikim yapamazsınız. Bu nedenle aylık geliriniz ile giderlerinizi kontrol altına almanız mantıklı yol olacaktır. Gelirinizden fazla yapacağınız harcamalar kişinin bütçesini olumsuz etkiler ve zaman içerisinde başa çıkılamayacak bir hâl almaya başlar. Bu nedene harcamalarınıza dair planlamanızı yapmanız ve planınıza uymanız gerekir.

Yatırım Yapın, Kazanın

Ev almak için birikim yapmanın bir diğer yolu da yapmakta olduğunuz birikimleri yatırıma dönüştürerek, yatırım aracınızın değer kazanması ile olur. Kişiler birikimlerini altın, döviz ya da borsa gibi yatırım araçlarına bağlayarak aynı zamanda gelir elde etmiş olur. Yatırımın en uygun olanı düşük seviyelerden almak ve yüksek seviyelerdeyken satmak ile olur. Özellikle borsa da alacağınız hisse senetleri zaman içerisinde değer kazanması ile ev alacağınız zaman büyük maddi katkılar sağlayabilirler.

Mevduat Hesabına Yatırın

Risk almadan para kazanmanın en kolay yollarından birisi de birikiminizi mevduat hesabına yatırmak olacaktır. Bankalar güncel olaylar sonrasında mevduat hesaplarına yüzde 17,5 seviyelerine kadar mevduat faizi vermeye başladılar. Bu nedenle yatırımınızı sağlam olmasını istiyorsanız, risk almadan gelir elde etmek istiyorsanız bankalarda açacağınız mevduat hesaplarına süreli olarak yatırım sağlayabilirsiniz.

Sadece ev alımında değil, diğer yatırımlarınız yada alımlarınız için birikime ne kadar erken başlarsanız sizin için o kadar avantajlı olacaktır. Birikim yapmak için aylık ayırdığınız paranın miktarı birkaç ay sonra sizi yormayacak ve bütçe açığı oluşturmayacak şekilde yapılandırılmalıdır. Yüksek birikim tutarı zamanla sizi maddi olarak yorabilir. Bu nedenle düşük tutarlarda da olsa aylık olarak birikime başlanılmalıdır.

Kredi Kartınıza Talimat Verin

Para yatırarak birikim yapmak zor gelen tüketiciler olabilir. Bu türdeki kişilerin de sahip oldukları kredi kartlarından aylık kesinti talimatları verilerek birikim hesabı oluşturulabilir. Bu sayede ayrıca bir efor sarfetmeden birikim yapma imkanınız da olabilir. Bu birikimler için bankaların farklı kampanyaları olabiliyor. Bu nedenle çalıştığınız bankadan bilgi alabilir, danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Para birikimi konusunda bir çoğumuzun zafiyeti bulunabilir. Bu gayet normal bir durum.  Fakat kişiler borçlandığı zaman borcunu ödemek zorunda kalırlar ve bu nedenle biraz daha bütçelerine dikkat etmeye başlarlar. Bunun için kredi kartınıza talimat ile bu zafiyetin önüne geçebilirsiniz.

Bahanelerle Para Biriktirmekten Vazgeçmeyin

Kişilerin en büyük açıklarından birisi de birikim yapmanın önüne kendi mazeretleri ile ilgili bir çok bahaneler uydurmalarıdır. Bu tür bahanelerden kişilerin kendisini arındırması gerekir. Bahaneden arınan kişilerin tasarruf kelimesine biraz odaklanması bir çok konunun önüne geçebilir.

Tasarruflarınıza Başlayın

Tasarruf birikimin ilacı gibi. Günlük olarak kullanmış olduğunuz ürünlerden, harcamalarınızdan yapacağınız tasarruflar akmasa da cebenizi biraz daha dolduracaktır. Elektrik, doğalgaz, su, telefon, gıda harcamalarınız ve özelikle eğlence giderlerinizden yapacağınız tasarruflar önemli birikimlere neden olabilir. Tasarrufun birlik içinde yapılması artışa neden olur. Ev hanesinde yaşayan aile bireylerinizin yapılacak tasarruflara hep birlikte uyması artışa etki edecek diğer nedenlerden.

Ek Gelir Birikiminiz Katlayacak

Sizinde mevcut mesleğiniz dışında bir hüneriniz bulunuyorsa yapacağınız ek iş, girişimler nedeniyle ek gelir elde etmeniz mevcut birikimlerinizi katlayarak gitmesine neden olacaktır. Bu ek geliri ile yaşamını idame ettirip mevcut gelirini biriktiren bir çok insanın maddi olarak önemli yerlere geldiğine hepimiz tanık olmuşuzdur. Bu nedenle gelirinizi artıracak hususları araştırma noktasına gelmeniz ve sizin adınıza ve size uygun bir ek gelir elde edecek mecralara bakmalısınız. Bu gelirleriniz ile ev almak için birikim yapmanın rahatlığını zamanla yaşayacaksınız.

Yorum yapın

Krediler