Ev Alacakların Peşinatı Devletten.

2016 yılı içerisinde yapılan düzenlemeler ile ilk defa konut alacaklara devlet katkısı yapılmasının yolu açıldı. Bir anlamda bu katkı ile konut kredisi kullanacak kişilerin asgari yüzde 20 oranında olan peşinatını bir nevi devlet karşılamış olacak.

Ev Alacaklar Devlet Katkısını Nasıl Alınacak?

Konut alımında devlet katkısından yararlanmak isteyen çiftler istedikleri bankalarda mevduat hesabı açarak bu hesaba aylık ve üçer aylık dönemlerde halinde para birikimi yapmak zorundalar. Aylık dönemlerde üç defa aksatanlar ve üç aylık ödemelerde bir defa para yatırımını aksatanlar bu imkandan yararlanamazlar. Yapılan birikime göre konut alımında devlet katkısının miktarı da belirlenmiş olacak.  Alacağınız evin yüzde 15 lik kısmını biriktirmeniz ve üç yıl boyuca yani 36 ay süre ile açtırdığınız hesaba para yatırmanız halinde bu yardımı alabilirsiniz.

Konut Alımı Devlet Katkısını Nereden Nasıl Alacağım?

Evinizi aldıktan sonra 6 ay içerisinde gerekli belgeleriniz ile hesabın bulunduğu bankaya başvurarak devlet yardımını almak için başvurabilirsiniz.

18 yaşını geçmiş herkes açtırdığı hesaba en az 250 lira, en fazla 750 lira olmak üzere para yatırımı yapabilirler. 18 yaşından küçükler ise velileri veya vasisleri ile hesap açabilmektedir.

Açılan hesap ile yapılan ve yapılacak olan yardımların denetimi bilgi sistemi ile Hazine Kontrolör Kurulunca yapılmaktadır.

Devlet Katkısı biriktirilen paranın vadesine göre yapılır.  36 ay sonunda biriktirdiğinizin yüzde 15’i, 60 ay sonunda ise yüzde 20’sini devlet karşılamaktadır.

Hesabınıza yapılan birikim esnasında 12 ay içerisinde iki defada para çekme hakkınız bulunmaktadır. Bu hakkın üstünde para çekerseniz yardım alamazsınız.

Gurbette Yaşayanlara da Konut Alımında Devlet Katkısı Yapılacak?

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Türkiye’de alacakları konut için aynı haklara sahip. Ancak bulundukları ülkelerde konut yardımı için mevduat hesabı açılamayacak. Bunun için ülke içerisindeki bir bankaya açtırmaları gerekmektedir. Bununla birlikte Türkiye’de ikamet şartı bulunmamaktadır.

Aylık 750 Lira ödeme yapan bir kişi 36 ay sonunda alacağı ev için toplam 27 bin lira biriktirmiş olacak ve bunun karşılığında devletten 4 bin 50 lira katkı sağlamış olacak.

Ev alımınızı ilerleyen dönemlerde yapmak istiyorsanız, para biriktirimi yaparak daha kazançlı bir alım için bu yolu seçmenizde fayda bulunuyor.

Krediler