En Uygun Arsa Kredisi Veren Banka

Günümüzde konut, inşaat ve taşıt kredisi gibi kredi çeşitlerinden başka bir de arsa kredisi bulunmaktadır. Birçok kişi imarlı ya da imarsız arsaları satın almak için desteğe ihtiyaç duyduğunda bankaların arsa kredilerine başvurarak istedikleri tutarda kredi çekmek isterler. Arsa kredileri genel olarak konut kredileri gibidir.

ÖNEMLİ NOT: Arsa kredilerinin miktarını ve süresini belirleyen en önemli etken arsanın imar durumudur. Eğer ki iş yeri imar izni mevcut ise bu kredi çok daha kolay çıkacaktır. İş yerinden kasıt otel, süpermarket, benzinlik, pansiyon, han, dükkan gibi yerler. Bunlar her zaman imar planlarında gözükmüyor. Eğer buna ilişkin şerhler mevcut ise o yer sizin için daha değerli olacaktır. Çünkü 1/5000’lik planda bu tür şerhlerin bulunması demek Belediye’nin o yer için çok daha kolay ruhsat vermesi demektir. (yazı sonundaki mavi ile yazılı tüyomuza da göz atmayı unutmayın)

İKİNCİ NOT: Arsa gibi makro yatırımlar için kredi alırken şahıs olarak değil de kurumsal ve köklü bir şirket olarak hareket etmeniz daha uygun olacaktır. Çünkü bankalar kişilerden ziyade sistemlere güvenilmesi gerekeceğiniz iyi bile organizasyonlardır. Karşılarında ciddi, istikrarlı ve onlarca/yüzlerce kişiyi istihdam etmiş, saat gibi tıkır tıkır işleyen şirketler gördükleri anda tav olacaklardır.

GÜNCELLEME: Arkadaşlar eğer arsa üzerinde KUDEP’ten tescilli yani “1. veya 2. derece tescilli eski eser niteliğine sahip tarihi bina” mevcut ise bu durumda bankalar kredi verirken onaylanmış proje isteyebilir. Çünkü bu tür eski eserlerin sıfırdan inşası normal bir parselin inşasından daha zor. Bunu göz önüne alarak eski eser tescilli arsa alın. Hatta mümkünse direkt bankaya gidip yöneticilerle bu konuyu istişare edin.

Bankaların arsa kredisi için belirledikleri faiz oranları da genellikle konut kredilerine benzerlik gösterir. Arsa kredilerinin konut kredilerine göre en önemli farkı her banka tarafından verilmiyor olmasıdır. Ülkemizde konut kredisi almak için hangi bankaya başvurulursa bulunsun istenilen oranda konut kredisi alınabiliyor. Ancak söz konusu olan arsa kredileri olduğu zaman kredi çekecek olan vatandaşlar aynı çeşitliliği bulamıyorlar.

En Uygun Arsa Kredileri

Çünkü arsa kredisi veren banka sayısı oldukça azdır. Kredi çekmek isteyen kişiler bu durumda mecburen arsa kredisi veren bankalardan birini tercih etmek durumunda kalmaktadır. Ancak yine de arsa kredisi çekileceği zaman kredi çekmek isteyen kişiler kendilerine göre bir araştırma yaptıktan sonra kredi çekecekleri bankaya karar verirler. Arsa kredisi veren banka hangisiyle o bankayı tercih ederek istedikleri tutarda kredi başvurusu yaparlar. Çünkü bankanın faizi düşük olduğu zaman çekilen kredi tutarı için de daha az geri ödeme yapılmış olur.

Ülkemizde sınırlı sayıda bankanın arsa kredisi olanağı mevcuttur. Bu bankalar arasında faizi en düşük olan bankalardan bir tanesi Yapı Kredi bankasıdır. Yapı Kredi bankası müşterilerine düşük ücretlerle arsa kredisi kullandırıyor. Bankanın arsa kredisi faiz oranı %1.39 tur. Ülkenin önemli bankalarından birisi olan Ziraat Bankası müşterilerine arsa kredisi kullandıran bankalar arasındadır. Ziraat Bankası arsa kredisi faiz oranı %.145 iken, İş Bankası’nın müşterileri için sunduğu arsa kredisinin faiz oranı ise %1.29 olarak hesaplanmaktadır. Sizlerde güncel en uygun arsa kredisi faiz oranları için bankaların güncel faiz oranlarını takip edebilirsiniz. Bankaya başvuru yapmaya gitmeden önce mutlaka bir ön araştırma yapın. Bu sizin elinizi daha güçlü bir hale getirecek ve kredi sürecini hızlandıracaktır. Ayrıca bu  bankaya ,En uygun faiz oranı veren bankaya ilk olarak müracaat edebilirsiniz.

Arsalar için en makul rakamları veren bankalar genellikle emlak ve katılım bankaları olmaktadır. Çünkü bu tür bankalar kaynaklarını daha çok bu tür uzun vadeli gayrimenkul yatırımlarına sevk etmek eğilimi içerisindeler.

TÜYO: Arsa kredisini daha rahat alabilmek için arsa ve üzerindeki eklentileri, binaları üzerinde çeşitli ruhsatlar almanız çok iyi olacaktır. Kimse vasıfsız bir insana güvenip borç vermek istemeyeceği gibi vasıfsız ve niteliksiz bölgedeki verimsiz, çorak, talep görmeyen ve turistik değeri olmayan arsalar için de kredi vermeye yanaşmayacaktır. Ancak mesela bir dağ evi, pansiyon, butik otel ruhsatı almanız halinde yatırım yapılmaya başlandığı anda sıcak para akışı olacağından arsanın kredibilitesi çok artacaktır. Bankacılar için mühim olan vur kaç taktiği ile gelen para değildir. Sıcak paradır. Bu sıcak paranın devamlı ve sürekli olarak akması gerekmektedir. Çünkü sıcak para demek istikrar demektir. Bu istikrar sinyallerine sahip müşterilere sahip banka ise daha bol nakit kaynaklarına ulaşabilecek ve size daha cüretkar kredi verebilecektir.

Yorum yapın

Krediler