En Ucuz Altın Nereden Alınır? En Uygun Altın Ne?

Piyasalar, genişleyen bir ekonomi, gelişen teknoloji derken dünyanın en iyi yatırım araçlarından birisi olarak karşımıza çıkan altını alabilmenin yolları da arttı. Bu yollar arasında internet bankacılığı kendisini gösteriyor olsa da en uygun ve en ucuz altın alımı için bir kaç yolunuz olabilir. Bu yolları deneyerek daha ucuza bu yatırımı yapabilme imkanı da bulabilirsiniz.

En Ucuz Altın Nerede? Hangi Şehirde?

Altın alımı için ay, gün hatta saat bile önemli bir husus. Vatandaşlar bu noktaları atlayarak altın yatırımı yapma yoluna gidiyor. Bunun sebebi ise farklı saatlerde daha uygun fiyatlara satılıyor olması. Altın alımı yapacaksanız burada en uygun fiyatla alabileceğiniz yer İstanbul Kapalı Çarşı diyebiliriz. Kapalı çarşıda ayaklı borsa sistemi çalışıyor ve buraya Nuruosmaniye kapısı üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Buradaki altın fiyatları Türkiye’deki en uygun fiyatlı olan yer olduğunu söylemek mümkün. Buradan uzaklaştıkça altın fiyatlarında da artış meydana geliyor. Kapalı Çarşı içerisinde altının gram fiyatı alım ve satım arasımda 1 lira gibi düşük tutarlara neden olabilirken bu durum buradan uzaklaştıkça 4-5 lira seviyelerine, bankacılık üzerinde internet bankacılığı için ise bazı bankalarda 15-20 lira seviyelerine çıkıyor. Bu nedenle biraz uzak olabilir fakat alacağınız tutar fazla ise Kapalıçarşı tercih edilebilir.

En Ucuzunu Bulun. Neredeyse Oradan Alın.

Vatandaş altın alımı öncesi araştırma yapmalı. En ucuz altın neredeyse oradan almalı ki cebinden fazla para çıkmasın. Bankalar arasında değişiklik gösteren altın fiyatları üzerinden alım için o bankada altın hesabınızın olması, internet bankacılığını kullanıyor olmanız gerekebilir. Bu durumda buradan alım yapmanız mümkün olmaz. Fakat güncel olarak bankalar arasında farklılık olsa da, altın alımında en iyi banka araştırması mantıklı adım olacaktır. Bu anlamda ucuz altın alarak uygun fiyat aralığına gelmesi sonrasındaki satışlar size kazanç sağlayabilir. Bu gibi işlem yapan günlük yatırımcılar bulunuyor ve bunlar günlük para ihtiyaçlarını bu şekilde karşılayabiliyor

Yatırım İçin Hangi Altın Alınmalı

Çeşitli fiziki şekillerde satılan altının alımı yatırım için ise en mantıklısı külçe altın alımıdır. Çünkü hediyelik eşya yada ziynet eşya gibi bilezik alımları işçilik gibi hususları barındırdığı için satış sonrası zarar hanesine yazabilir. Fakat külçe altında olay farklı oluyor. Bankalarda hesap açılması neticesinde alınan gram altınlarda ise külçe altının grama çevrilmesi gibi hususların masrafları hesaplar üzerinden alınıyor. Fakat güvence ile birlikte anlık alım ve satım yapabileceğiniz en iyi mecra bankaların hesapları üzerinden oluyor. Cumhuriyet altını alımı yatırımcısı için mantıklı bir adım olmaz. Üzerindeki tarihler ile kuyumcular üzerinden işlem gören Cumhuriyet altını kazançlı bir yatırım olmuyor. Aynı durum küçük, orta yada büyük ata altınlar içinde geçerli. Bu durumda en iyisi külçe altın alımı oluyor.

Bankadan Fizik Altın

Bankalar üzerindeki gram altınlarını bozdurma ile TL ye çevirip çekebiliyorsunuz. Bu hesaplarınızdaki altınları fiziki olarak alabilmeniz mümkün olmasa da bazı bankalar bunun için olanak tanıyabiliyor. Örneğin Kuveyt Türk Katılım  Bankası İAR aracılığı ile külçe altın temin ediyor, hesabınızdaki altını yine bu İAR külçe altınları üzerinden fiziki olarak alabiliyorsunuz. Alternatifleriniz arasında bu imkanı da değerlendirebilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler