Emlak Almak İçin En Doğru Zaman

Emlak Almak İçin En Doğru Zaman. İnsanlar hayatlarının bazı dönemlerinde yatırım, oturma, işyeri açma gibi amaçlarla emlak edinmek isteyebilirler. Kişi yatırım yapmaya karar verdiğinde ihtiyaca göre arayış içine girer. Bu arayışta kişiye en uygun Emlağın bulunması bir takım süreçleri gerektirir. Ama kişiye en uygun Emlağın bulunmasından önce yapılması gereken ise emlak için en doğru zamanın tespit edilmesidir.

TÜYO: Emlak almak için en mantıklı zaman milletin açlıktan kırıldığı zamanlardır. İyi bir emlak yatırımcısı pusuda yıllarca bekler ve halkın en zor olduğu zamanlarda parasını cebinden çıkarır. Ne kadar acımasız olsa da doğanın kanunu böyle. Liberal ekonomik sistemde para duyguları olmadan çoğunlukla rasyonel şekilde hareket eder.

 Ne zaman?

 ‘’Ne zaman?’’ sorusuna verilecek cevap ihtiyaç ve maddiyata göre şekillenecektir. Kişiler bir eve ihtiyaç duyduğunda, maddiyatı da sağlayabileceğini düşünüyorsa almak istediği Emlağı alabilirler. Burada cevap kişilerin kişisel ihtiyaç ve tercihlerine göre değişir. Önemli olan tercihlerin net bir şekilde belirlenmesidir. Eğer kişi zamansal bir sorunla karşılaşmıyorsa tercihini şu iki ölçüt üzerinden yapabilir: Piyasaya göre hareket ve kişisel hayat.

 Piyasaya Göre Hareket

  Ev alımı için istatistiki verilere bakarak kış ayları fiyat açısından uygun zamandır. Kış aylarının getirmiş olduğu kar ve soğuk hava ile insanlar emlak aramanın zor olacağını düşünüyor. Eğer ev alacak kişinin bir ailesi ve okula giden çocukları var ise taşınmanın zorlayıcı olacağı ve çocukların okul sorunlarının ortaya çıkacağı düşüncesi baş gösteriyor. Bu sebepler alımların ertelenmesine ya da vazgeçilmesine yol açmaktadır. Bu sebepten alım az olduğu için emlak sahipleri fiyatları aşağı çekmek durumunda kalıyor. Kışın taşınmayı sorun olarak görmeyen kişiler bu mevsimde isteklerine göre bir emlak edinebilirler.

 Kişisel Hayat

Araştırmalara göre emlak alımları bahar aylarında artış göstermektedir. Kış mevsiminin getirdiği kar ve soğuk havanın ardından kişiler görmek istedikleri Emlakları rahatlıkla gidip görebiliyorlar. Bu durum karar verme sürecinin daha kolay geçmesini sağlıyor. Bir diğer boyut okullar tatil oluyor ve taşınma kolaylaşıyor. Fakat bu avantajların yanında bir de dezavantaj ortaya çıkıyor. İnsanlar genel olarak aynı sebeplerden emlak alımlarını bahar aylarına bırakıyor ve alım için yığılmalar yaşanabiliyor. Bu durum da arz talep ilişkisine bağlı olarak fiyatlar artış gösteriyor. Satışların bahar aylarında artmasının bir sebebi de yazlık faktörüdür. Günümüzde insanlar yaz aylarını otellerde geçirmek yerine kendi yazlığını alıp orada geçirmeyi tercih ediyor. Bu da baharla birlikte fiyat artışlarına sebep oluyor.

Yorum yapın

Krediler