Elektronik İmzaya Nasıl Başvurulur?

Elektronik imza başvurusu resmi kurumlar kendi bünyeleri içerisinde yaptığı yazışmalar ile başvuru imkanı verilirken, sertifika süre bitimine iki ay kala kişiye yeni sertifika başvurusu yapması gerektiği SMS ve e-posta ile bildirilir ve başvuru elektronik ortamda, dijital imza ile gerçekleştirilir. Sertifikanın süresi geçirilirse başvuru ıslak imza ile yapılmaktadır. Sertifika süreleri üç yıl olarak belirlenmiştir.

İlk defa başvuru yapanlar ise kamusm.gov.tr  adresinden giriş yaparak online başvuru kısmından T.C. kimlik numarası ile birlikte yapılmaktadır. KamuSM’nin müşteri hizmetleri telefon numarası ise 444 5 576’dır.

Akıllı Kart Sürücüleri

Kullanılacak kartı okuyabilecek farklı markada okuyucular vardır. Bunların başlıcaları MİLKO, Omnikey, Gemplus, ACS’dir. Ayrıca kartları ise Gemplus ve Akis Akıllı kartlar ile gerçekleştirilmektedir. Bu kartları ve okuyucularına ait bilgisayar sürücülerini işletim sistemine göre http://www.kamusm.gov.tr/islemler/surucu_yukleme_servisi/ adresinden indirerek bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Akıllı Kart Pin ve Puk Bilgileri

İnternet ortamında gerekli sayfalara girişin sağlanabilmesi için Akis ve Gemplus kartları ile girişler ile bilgisayarları sertifikalar yüklenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kart okuyucusu gerekli okumaya sağlayamaz ve giriş yapamaz. Akis karta ve ortama giriş pin ile yapılır ve üç kez üst üste yanlış giriş yapıldığında kart kilitlenir. PUK ile açılması için KAMUSM’nin sitesinden T.C. numarası ve güvenlik sözcüğü ile giriş yapılarak PİN ve PUK bilgisi alınırken kilit çözümü yapılmaktadır.  Güvenlik sözcüğü sertifika için ilk başvuruda belirtilen evraka kişi kendisi tarafından belirlediği bir tek kelimedir.

Elektronik İmza Mevzuatı Nasıl Bir Düzenlemedir?

2004 tarihinde çıkarılan 5070 Sayılı Kanun ile birlikte, atılacak elektronik imzanın hukuki alt yapısı, hizmet sağlayıcı, faaliyetleri ile temel hususlar düzenlenmiştir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan alınan yetki ile birlikte çıkarılan belirtilen kanunun uygulanmasına dair Yönetmelik, gerekli görülen Tebliğler ve Kurul Kararları ile Başbakanlık Genelgeleri ile yasal mevzuat düzenlenmiştir.

Yorum yapın

Krediler