Elektronik İmza İle Neler Yapılabilir?

E-imza ile size verilen yetkiler çerçevesinde girmiş olduğunuz ortamlarda başvurularınızı otomatik olarak yapabilir, size ayrılan bölümlere ve e-devlet çatısı altında oluşturulan bütün sayfalara girişler yaparak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Oturduğunuz yerden Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaparak hakkınızı arayabilir, adli makamlarda açılmış olan davalara ve kararlar ile duruşma tutanaklarınızı okuyabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığının sayfasından giriş yaparak velisi olduğunuz çocuklarınız hakkında bilgileri görebilirken aynı  zamanda vergi borçlarınızı, yatırdıklarınızı üzerinize kayıtlı tapu bilgilerini görebilmeniz mümkün.

Borsa ile ilgileniyorsanız MKK ile bağlantılı olarak ilgili şirketlerin hisse senetleri hakkında bilgi alırken olağan toplantıların  takibini yapabilirsiniz.

Elektronik İmzanın Getirdiği Faydalar

Gerçekleştirilen yazılımlar ve donanımlarla birlikte dijital ortamlarda oluşturulan evraklara hızlı bir şekilde erişim sağlanmış oldu. Yıllar geçmesine rağmen tozlu dosya raflarında belge ve evrakları aramak yerine bir kaç tıkla internet üzerinden ulaşılması ve istenilen bilgilerin elde edilmesinin yolu açıldı. Evrakların postalanması, postalanan evrakın gideceği yere anında gitmesi ve posta maliyetleri ile personel gereksinimi azaltılmış oldu. Sayısal ortamda imzalanan evrakların altında çıkan kodlar ile evrakın ulaştığı kişilerin doğrulama yapmasına olanak verilerek gerçek dışı evrakların güvenliği ele alındı. Yazılan imzalar mobil ortamlarda da imzalanarak işlemler hızlandırılmış oldu.

Elektronik İmza Kaybedilirse Ne Yapmalı?

Kullanıcılar gündelik hayatları boyunca elektronik imza kart okuyucusunu yada kartını kaybedebilirler. Böyle bir durum yaşandığında yine KAMUSM sitesinde giriş yapılarak online başvuru formu doldurulmalıdır. Ancak tekrar alacağınız kart ve kart okuyucu için ücret talep edilmektedir. Başvuru esnasında güvenliğin yerine getirilmesi ve gerekli kodların alınabilmesi için cep telefonunuza gelecek olan numaradan oluşan kodlar yardımıyla işlemler gerçekleştirilir.

Kart Okuyucu Olmadan Sisteme Girilir mi?

Mevcut olan kart okuyucunuz ve kartınız kaybolduğunda, yada yanınızda olmadığında sisteme yine giriş yapabilmeniz mümkün. Bunun için kişinin adına açılan e-posta adresi kullanıcı adıdır ve şifre ile giriş yapabilirsiniz. Şifre değişikliği ayda bir yapılmalıdır. Yapılmadığında sistem direk yeni şifre oluşturma sayfasına geçer. Şifreyi unuttuysanız T.C. Kimlik numaranız ve kullanıcı adı ile birlikte yeni şifre talep edilir ve telefonunuza gelecek kodu gerekli yere giriş yapılmasıyla yine cep telefonunuza geçici bir şifre gelmektedir

Yorum yapın

Krediler