Elektrikli Araçlarda MTV Nasıl Oluyor?

Elektrikli Araçlarda MTV Nasıl Oluyor? Benzinli ve dizel araçların ödemek zorunda olduğu MTV’yi elektrikli araçlarında ödemesi kesinleşti. Yakıt türü olarak elektrik ile çalışan bu araçların özellikle MTV konusunda bugüne kadar herhangi bir vergi ödemediklerini ve bu yüzden de bu konuda birçok şikâyetin geldiğini biliyorduk. Ancak yakın zamanda meclisten geçen yeni tasarı ile elektrik ile çalışan araçlarda MTV ödeyerek yollarına devam edecekler.

Elektrikli Araçlar MTV

TBMM’den geçen vergi kanunları çerçevesinde elektrik ile çalışan araçlardan alınacak olan Motorlu Taşıtlar Vergisi üzerinde yapılan yeni düzenleme ile alınacak oranın diğer araçlarda göre %25 olduğu resmen açıklandı. Benzinli ve dizel araçlarda uygulanan MTV oranları göz önünde bulundurularak ülkemizde satışa sunulan ve binlerde kişinin talep ettiği elektrikli araçlar ile ilgili düzenleme ile bundan sonra elektrikli araç sahipleri de % 25 oranında MTV ödeyerek vergi dilimi içerisinde yer alacaklar.

Elektrikli araç alacak olan müşterilerin MTV konusunda zaten aracı aldıkları yerden bu konuda detaylı bilgi alma şansları vardır. Özellikle ülkemizde son yıllarda binlerce kişinin merak ettiği bu elektrikli araçlar ile ilgili olarak daha farklı türden vergi dilimlerinin gelip gelmeyeceği konusunda şu an için net bir bilgi bulunmamaktadır.

4’te 1 oranında vergi ödeyecekler

Ancak MTV konusunda diğer araçların aksine %25 oranında MTV ödeyecek olan elektrikli araçlardan alınacak olan verginin bu kadar düşük olması beraberinde diğer araç sahiplerinin şikâyetlerini de getirdi. Son zamanlarda oldukça popüler olan elektrikli araçlardan alınacak vergi hesaplaması konusunda sizlere şu şekilde bilgi vermek istiyoruz. 4 Bin TL vergisi olan normal bir aracın vergisinin aynı motor seçeneklerine sahip ve aynı yaşa sahip olan elektrikli olan araçlarda MTV’sinin sadece Bin TL olduğunu belirtmek istiyoruz.

1 Ocak 2018 tarihinde resmen yürürlüğe giren elektrikli araçlar MTV’sinin bundan sonraki yıllarda ne gibi bir vergi diliminde yer alacağı konusunda ise şu an için henüz net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak kısa zaman içerisinde yeniden bir düzenleme yapılması beklenen elektrikli araçlar ile ilgili olarak vergi oranlarının gelecek yıllardan itibaren arttırılması beklenmektedir.

Kısacası hiç bir motorlu taşıtın vergisiz kalması neredeyse mümkün olmayan ülkemizde elektrikli araçlarda vergi kapsamında oluyor.

Bir önceki yazımız olan Yeni Ford Focus Trafikteki Yerini Alıyor. (2019 Focus) başlıklı makalemizde focus 2019, yeni focus fiyatı ve yeni kasa ford focus hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Geliri asgari ücret üzerinden gösterilen müşteriler daha fazla kredi çekebilir mi?

Geliri asgari ücret üzerinden gösterilen müşteriler daha fazla kredi çekebilir mi? Ülkemizde aslında en büyük sorunlar arasında gelen işler arasında...

Kapat