Ehliyet Parasını İnternetten Ödeme (Kredi Kartıyla)

Yeni ehliyet almaya hak kazananlar ve ehliyetini kaybedenler iye yenileyenler bu belgenin alımı için belli miktarda harç ödemesi yapmakla yükümlü. Bu ücreti ödeme seçenekleri banka şubeleri, PTT şubeleri, ATM’ler üzerinden yapılıyor olsa da en çok revaçta olanı ve kullanılanı ise Ehliyet Parasını İnternetten Ödeme. Bu seçeneği kullanabilmeniz için ise kredi kartınız olması gerekir ve tabi kartın da kullanılabilir limiti olması ilk şartlardan.

İnternetten Ehliyet Harcı Ödeme

Ehliyet harcını ödeme yapmanızda ilk yapmanız gereken interaktif vergi dairesine giriş yapmanız olacaktır. Burada sağ üste doğru menüde harç ve değerli kağıt bedeli ödeme sayfası üzerinden ehliyet harcı ödeme menüsünü seçiyorsunuz. Açılan sayfada ise TC numara, Ad soyad, il ve vergi dairesini seçtikten sonra ödeme yapacağınız ehliyet türünü seçiyorsunuz. Burada sizin ödeyeceğiniz tutar karşısında çıkıyor ve öde butonu ile bankanıza yönlendiriliyorsunuz. Bu aşamadan sonra bankanızın kart bilgilerini giriş yaparak 3D güvenlik adımları ile ehliyet harcını internetten ödeme işlemi tamamlanmış oluyor.

Ehliyet Ücretleri Ne Kadar?

Almaya hak kazandığınız ehliyet için harç ödemesi mevcut. Bu ödeme tutarı ise ehliyetin sınıfına göre değişiklik gösteriyor. En az tutar A, A1 ve A2 sınıfları için. Bunların bedeli 203,40 TL oluyor. B sınıfı için ödeyeceğiniz tutar 613,30 TL iken F ve H sınıfları için ise 203,40 Lira ödemelisiniz. Uluslar arası ödemeler için ise 408,60 TL diğer sürücü belgelerinin ücreti de 1.023,20 TL oluyor.

Ehliyet Alımı Nasıl Oluyor?

Ehliyet harcını ödeme adımları yeni kimlik parasını internetten ödeme adımlarında olduğu gibi neredeyse birebir aynı olarak yapılıyor. Burada fiyatlar elbette farklı olarak işliyor. Ehliyet başvurusu yapabilmeniz için ehliyetinizi almaya hak kazanmanız gerekir. Bu aşamadan sonra dosyanızın hazırlanması ile nüfus dairesinden randevu alınması gerekir. Randevusuz işlem alımı bu aralar neredeyse imkansız. Nedeni ise pasaport, ehliyet ve nüfus cüzdanlarının yenilenmesi ve pasaport ile ehliyet alımlarının da nüfus dairelerinde yeni verilmeye başlanması. Diğer nüfus işlemleri de dikkate alındığında nüfus dairelerinde önemli yoğunluk söz konusu. Bu yoğunluğun önüne geçebilmek adına İçişleri Bakanlığı sözleşmeli personel alımı ile tedbir almıştı. Zaman içerisinde biraz daha rahatlamış olmasına rağmen anlık başvuru ve alımların önü nüfusu yoğun ilçelerde hala devam edebiliyor. Bu nedenle kişinin bu hususları da göz önüne alarak hareket etmesi en doğru adım olacaktır.

Yeni Ehliyet Ücretini internetten ödeme kredi kartı olmadan olmuyor. Burada ya sanal kartınız olmalı ya da kredi kartı. Ehliyeti alacak kişinin üzerine olması zorunlu olmayan kartlar ile sadece ödeme yapabiliyorsunuz. Buda 3D güvenlik aşamaları ile gerçekleştiriliyor.

Yorum yapın

Krediler