Eğitim Yardımı Kimlere Verilir? Eğitim Yardımı Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünün tahsis ettiği yardımlardan birisi de öğrencilere ve öğrenci ailelerine yapılan eğitim yardımları olarak yapılmaktadır. Eğitim yardımı yine yardıma muhtaç olan kişilerin eğitim gören çocukları için yapılıyor. Devlet Yardımlarına yapılacak başvurular için gerekli ayrıntıyı devletin yaptığı yardımlar başlıklı yazımız ile sizlere açıklamıştık. Yardım başvurusunda bulunmak isteyenler bu yazımızı okuyabilirler. Bizim burada asıl anlatmak istediğimiz bu yardımın içine giren şartlar ile nasıl bir yardımın yapıldığı hakkındadır.

İPUCU: Devlet kurumlarından özellikle idari merciler bu yardımları yapmama konusunda çok ısrarcı olabiliyor. Siz de bir o kadar yardım alma konusunda ısrarlı ve dirençli olursanız istediğiniz elde edebilirsiniz. 

Eğitimde Hangi Yardımlar Yapılıyor?

Yoksullukla mücadelenin bir numaralı adresi olan devletin bağlı kuruluşları eğitimde fırsat eşitliği sağlamak ve yardım politikalarını hazırlamak adına her türlü adımı atarak vatandaşa yardımcı olmaya, her daim vatandaşın yanında olmaya çalışıyor. Bu nedenle öğrencilere şu başlıklarda eğitim yardımı yapıyor.

* Eğitim Materyali Yardımı
* Şartlı Eğitim Yardımı
* Öğle Yemeği Yardımı
* Kitap Yardımı
* Öğrencilerin taşınması, barınması yardımı
* Yurt yapım yardımı olarak sıralayabiliriz.

Eğitim Meteryali Yardımının Amacı

Eğitim Materyali olarak yapılan yardımın asıl amacı yardıma muhtaç ailelerin eğitim gören çocukları için okul kıyafeti, önlük, çanta, kırtasiye gibi bir öğrencinin ihtiyacı olan temel ihtiyaçları karşılamak için yapılıyor.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?

Eğitim Yardımının temelini oluşturan Şartlı Eğitim Yardımı, çocuklarını maddi durumları nedeniyle okula gönderemeyen yardıma muhtaç ailelerin çocuklarını okula göndermeleri, eğitimine devam etmelerini sağlamak için yapılmaktadır. Burada çocuğun okula gönderilmesi şartı aranır. Yapılan yardım başvurusu sonrası yardım tutarı Ziraat Bankası ya da PTT aracılığıyla hesaba yatırılarak ödenir. Kız çocuklarının okula gönderilmesindeki sıkıntıların daha çok olması nedeniyle bu yardım tutarı kız çocukları için daha yüksek tutulmuştur. Aylık düzenli olarak ödenen eğitim yardımı miktarları şu şekilde belirlenmiştir;

* İlkokula giden erkek öğrenciye aylık 35 TL, kız çocuğa 40 TL
* Ortaokula giden erkek öğrenciye 50 TL, kız çocuğuna da 60 TL’dir.

Öğle Yemeği Yardımı

Taşımalı eğitimin başlaması ile 1997 yılından bu yana taşımalı kapsamındaki öğrencilerin geldikleri okullarda öğle yemeği verilmesi yardımıdır. Öğle yemeği yardımı sekreteryasını İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri yaparken bu yardımın kaynağı yine SYDV Teşvik Fonunda  karşılanmaktadır.

2003 yılından bu yana eğitim  gören öğrencilerin ders kitapları ayrım yapılmaksızın devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu yardımın kaynağı yine SYDV Teşvik Fonudur.

Öğrencilerin Taşınması

Öğrencilerin barınması, taşıması için ise ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin öğle yemekleri ile barınma gibi ihtiyaçlarını karşılıyor. Yine özel eğitime ihtiyacı bulunan engelli çocukların yardımları 2004 yılından bu yana yapılmaktadır.

Yurt Yapımı

Devlet ortaokul öğrencilerinin eğitimini sürdürebilmesi için barınma sorunu taşıyan öğrencilerin  barınmalarını  sağlamak amacıyla yine teşvik  fonundan karşılanan kaynaklar sayesinde 300 kişiye varan yurtlar inşa etmektedir.

Eğitim gören her çocuğun ihtiyacı olan donanım ve barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmek için sürekli proje geliştiren Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ihtiyaç duyulan her kalemde yardımlarına devam etmektedir.

“Eğitim Yardımı Kimlere Verilir? Eğitim Yardımı Nasıl Alınır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Krediler