Eğitim Yardımı Başvuruları Nereye Yapılıyor?

Yaz tatilinin son dönemine girilmesinin ardından ekonomik durumları düşük seviyelerde olan kişilerin almak istedikleri eğitim yardımı arayışları çoktan başladı. Ailelerin merakla sordukları konularda bir tanesi Eğitim Yardımı Başvuruları Nereye Yapılıyor? Oluyor. Fakat birden çok başvuru kanalı var ki, bunları yazımızda belirtelim.

İlk Başvuru Sosyal Yardımlaşma Vakıfları

Eğitim yardımına başvurunun ilk ve önemli etabı Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakıfları (SYDV). Buralara yapacağınız başvurular ile gerekli adım atılmış oluyor. Yapacağınız başvuru ile eğitim görecek kişinin belgeleri bulunmalı ki görevliler başvurularınızı alsın. Vakıflara yapılan başvurularda genel şart sizin ve hane halkının muhtaçlık sınırının altında gelirinin olması. Buradan çıkacak karar ile eğitim yardımı ve eğitime bağlı olarak diğer yardımları alabilirsiniz. Bunun için Eğitim Yardımı Kimlere Verilir? Nasıl Alınır? Başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Şartlı eğitim yardımı altında verilen eğitim yardımı, belli bir dönem için bir kez yapılıyorken, aylık yada üç aylık şeklinde de yapılabiliyor.

Eğitim Yardımının Başvuru Merkezi Belediyeler

Bir çok kesim bu konudan habersiz olsa da, ikametinizin bulunduğu belediyeler kişilere eğitim yardımı yapabiliyor. Bu yardımın yapılmasında da şartlar bulunsa da  ilk önemli şart eğitim yapacak kişi olmasıdır. Belediye Para Yardımı Ne Kadar? Başlıklı yazımızda da belirtildiği üzere belli aşamalardan geçilmesinin ardından eğitim gören öğrenciniz ya da yakınınız için belli miktarlarda nakdi yardım alabilmeniz mümkün.

Eğitim Yardımının Adresi Sivil Toplum Kuruluşları

Türkiye’de eğitim görmek isteyen fakat maddi yetersizlikler nedeniyle eğitimini alamayan kişilere yardımcı olan sivil toplum kuruluşları da bulunuyor. Bu kuruluşlara yapılacak başvurular ile eğitim görecek çocuğunuza maddi yardımı alabilmeniz ya da en azından barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmek mümkün hale geliyor. Bu nedenle ikamet ettiğiniz ilde bulunan kuruluşları araştırarak çocuğunuza maddi yardım sağlayabilirsiniz.

Burs İmkanlarına Bakın

Eğitim yardımının yapılmasında en büyük katkı burs veren kişi ve kurumlar oluyor. Resmi olarak kayıt altına alınmasa da etrafınızda maddi yardım yapan yani burs veren kişileri bulabilirsiniz. Öyle ki bu tür kişilerde yardım yapabilecek öğrencileri arar durumda.

Eğitim Kurumlarının Bursu

Özellikle özel eğitim kurumları eğitim gören kişileri kendi bünyelerinde sınava alarak burs imkanı veriyor. Alınacak başarıya göre yüzdelik indirimler sayesinde verilen burslar hemen hemen bütün özel eğitim kurumlarında veriliyor. Çocuğunuzun bilgi durumuna göre bu burslardan kazanmak için eğitim kurumlarının açmış olduğu sınavlara katılım sağlanması gerekiyor.

Okul öncesinden itibaren üniversite eğitiminin bitirilmesine kadar her türlü kademede eğitim gören öğrencilere verilecek yardımlar ilk etapta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak veriliyor. Buralardan da ayrıntılı bilgi alabileceğiniz eğitim yardımlarına başvuru merkezinin il ve ilçe sosyal vakıfları olduğunu hatırlatalım.

Yorum yapın

Krediler