Döviz EFT Olur mu Döviz EFT Masrafları

TL üzerinden eft ile para gönderimi yapan bankalar bu işlemi döviz kurları üzerinden de gerçekleştiriyor. İster Dolar, ister Euro yada başka bir ülkenin döviz kuru ile istediğiniz her yere Döviz EFT ile gönderilebiliyor.

Ancak böyle bir işlem yapanların kesinlikle “döviz transfer ücretlerine” çok dikkat etmelerini öneririm. Çünkü normal eft’deki ücretlerden çok daha fazlasını talep edebiliyor ve hatta sonradan kesebiliyorlar. Bu konuda bankadan teyit almadan işlem yapmayın. Ancak daha evvelden işlem yaptıysanız ve bankanızın döviz eft ücretlerini biliyorsanız elbette bir sorun teşkil etmeyecektir.

Döviz EFT Olur mu?

Döviz EFT işlemi internet bankacılığı, banka şubeleri ya da bankamatikler üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bu işlemin yapılması yurt dışı ile yurt içindeki bütün bankalara swift yöntemiyle gerçekleştiriliyor.

Yalnızca vadesiz hesaplara yapılan döviz EFT işlemi yapılabilmesi için paranızın da döviz kuru üzerinden yani döviz hesabı olması gerekir. Döviz hesabınız yoksa bankalar internet bankacılığı üzerinden hızlı bir şekilde istediğiniz döviz kurunda hesap açılışına izin veriyor. Buradan istediğiniz kuru alarak hesabınıza geçmesini sağlamanız ve arkasından da EFT işlemini başlatmanız gerekiyor. Bankalar başka para birimlerinden EFT yapımı için oluşan masrafı TL hesabı üzerinden Türk Lirası olarak alıyor.

Döviz EFT Yapılmasında Limit Var mı?

Döviz EFT işlemi için bankalar da limitler belirlemiş durumda. Bu limitler dışında para gönderimi mümkün değil. Fakat bazı bankaların internet şubelerindeki oluşturulan menülerde bu limitleri değiştirme imkanı da verilmiş ki yetkiler bölümünde limit artırımı yapabiliyorsunuz. Fakat bu durum her banka için geçerli değil.

EFT talimatı sırasında gönderilecek paranın tarihleri de internet şube tarafından size önceden bildiriliyor ve uyarı veriyor. Bu da paranın ne zaman karşı hesaba geçeceğini gösteriyor ki, özellikle yurt dışına para gönderimi ve alımı yapan kişilerin merak ettiği hususlar arasında bulunuyor. Valör tarihi denilen bu tarih en erken ile en uzak tarihler olarak sizlere uyarı veriliyor.

İnternet Bankacılığı Üzerinden EFT’nizi İzleyebilirsiniz.

Yapacağınız döviz EFT işlemi sonrasında paranın nerede olduğu, ne zaman karşı hesaba geçeceği ya da durumu hakkında bilgilere de internet şubesi üzerinden ulaşabiliyor olmanız artı bir avantaj. Anlık izleme ile bankalar bir adım öne geçmiş durumda.

TL hesapları için kullanılan İBAN tüm dünya bankalarında kullanılmaktadır. Uluslar arası banka hesap numarası olan bu numara 11 haneli ve döviz EFT işlemi için de bu hesaplar kullanılıyor. Yani Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki bankalar bu hesap üzerinden para gönderim ve alım yapıyor.

Döviz EFT İşlemi İçin Ne Kadar Masraf Öderim?

Bankaların Döviz EFT işlemi için masrafları farklı fiyatlar üzerinden olurken para gönderimi içinde asgari limitler konulmuş durumda. Bu limitler dahilinde para gönderimi sağlanırken mesela 50 dolar para gönderimi için 60 dolar masraf ödemesi yaparken bunun yanında Swift ücreti olarak ta 50 – 100 Lira arasında bir ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Yurt dışına swift yapımı işlemi için her bankanın ayrı bir kodu bulunuyor. Bu kod ile birlikte ad soyad ve hesap numarasını iletmeniz halinde döviz EFT işlemi gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca para gönderimini hesabınız üzerinden kayıt ederek düzenli swift talimatı vermeniz de mümkün hale getirilmiş.

Yorum yapın

Krediler