Döviz (Dolar – Euro) Alım ve Satımında Farkı En Az Olan Bankalar

Yatırım hesapları arasında bulunan döviz yani dolar ve euro hesapları bankalar nezdinde açılabilenler arasında bulunuyor. Bu anlamda bankalarda ticari kuruluşlar olduğu için kendi kazanımlarını gözeterek bazı hizmetleri vermekle yükümlü. Yatırım için döviz kuru yani dolar ve euro seçen tüketicileri banka hesaplarında alım ve satım arasındaki farklar mağdur edebiliyor. Bu durum tamamen bankanın aldığı tedbirler arasında ve ticari olarak kazançlarını amaç edinmiş. Fakat tüketiciler de alım ve satım yaparak kazançlı olma çabası içerisine giriyor Bu anlamda da tüketici tamamen döviz yani dolar ve euro alım satım arasındaki farkı en düşük olan bankaları tercih ediyor. Amaç düşük fiyata aldıkları dövizi satmaları gerektiğinde daha uygun fiyattan satmak. Yada bu duruma şöyle bir açıklık getirmekte fayda bulunuyor. Kişi aldığı dövizi yine kısa süre içinde artış olması halinde satışa konu etmek ve bu satıştan da kazanç sağlamak istemektedir. Burada aldığı rakam ile döviz kurunda artış meydana gelse bile düşük fiyattan alım yapan banka ile bu kazanca dönüşmez ve tüketici de bekleme yoluna gitmek zorunda kalır. Bu zorunluluğu aşmak için ise dolar ve euro alım satımında en düşük makas aralığı olan bankalar aranır.

Dolar ve Euro Alım Satımında Farkı En Az Olan Banka

Bankalar nezdinde açılan döviz hesaplarında alım ve satım fiyatları daima farklıdır. Banka dövizi pahalıya satarken alım söz konusu olduğunda daha düşük fiyatlardan alır. Böylelikle banka kazanmış olur. Bankaların müşterilerine sunduğu hizmet aynı olsa da alım ve satım fiyatı farklı olarak yansır. Bu yansımanın kişiye kazancı ise en düşük makas aralığı olan üzerinden olur. Fakat oluşan ekonomik olaylar neticesinde dalgalanmaları hızlı bir şekilde yaşayan döviz kurları ile buradaki makas farkları artış sağlayabilir. Bu durum bankaların kendilerini güvence altına almaya çalışmasıdır. Bu hususlarda bir tanesi ekonomik olarak bir önemli olay olmamasına karşın mesai sonrası ve tatil günlerinde   bankaların buradaki makas farkını daha yüksek tutmalarıdır. Bu durum tatil günü döviz bozdurmak isteyen tüketicinin daha düşük tutardan bozdurması ve zarar etmesi anlamına geliyor. Tüketici bu durumda zarar etmemek adına en uygun fiyattan döviz bozdurma yapan bankaları tercih etmek istiyor. Fakat bankaların hepsi aynı tavrı sergiliyor ki böyle bir bankanın olmadığını söylersek yanlış olmayacaktır.

Borsa Saatlerinde Makas Farkı Düşük Oluyor

Borsa açık olduğu saatler olan mesai saatlerinde bankalardaki döviz hesaplarında işlem yapmak en mantıklı adım olacaktır. Çünkü borsaya bağlı olarak altın fiyatlarındaki makas farkını bankalar düşük tutar ve tüketici bozdurduğunda daha iyi rakamlara işlem yapmış olur. Mesai saati sonrası bazı bankalardaki makas farkının çok yüksek olduğu görünmüştür . Forex gibi kaldıraç avantajlarını sağlayan bir uygulama ile döviz alım satımı da söz konusu. Buradaki farkın daha düşük oranlarda olduğunu söylersek yanlış olmayacaktır. Dalgalı bir kurdan bahsediyorsak alım ve satım arasındaki farkın bir lira gibi yüksek oranlara çıktığı da görünmüştür. Bununla birlikte aynı bankanın düşük fark sunuyor olmasına rağmen bazı zamanlarda bu farkın daha yüksek oranlara ulaştığıdır. Bu nedenle döviz alım ve satım arasındaki farkı en az olan bankayı güncel olarak sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler