Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Dosya masrafı bulunmayan krediler genel olarak ihtiyaç kredileri olarak adlandırılır. Özellikle taşıt ve konut kredilerinde dosya masrafı ve diğer çeşitli ödemeler bulunmaktadır.

Peki, dosya masrafı almayan ve dosya masrafsız kredi veren bankalar hangileridir?

Kısa cevap: Ziraat Bankası, Finansbank, TEB(Türkiye Ekonomi Bankası) ve Deniz Bank, tüketicilere dosya masrafsız krediler vermektedir.

ÖNEMLİ UYARI: Dosya mastafları yerine kredi tahsis ücreti alabilirler. Kredi çekerken imzaladığınız sözleşmelerde buna ilişkin ifadelerin olup olmadığını muhakkak inceleyin. Sakın banka memurlarına güvenmeyin. Birçoğunun size satmış olduğu krediden ciddi oranda ödül, prim veya komisyon aldığını asla unutmayın. Ayrıca zorunlu hayat sigortası adı verilen bu masrafa katlanmak zorundasınız. Aksi halde kanun gereği belli miktarın üstünde kredi kullandırmamaktadırlar. Yine de bu sigortaların çok yüksek fiyatlara satılmadığını bilin. Eğer aksi bir durum ile karşı karşıya iseniz bir başka banka şubesinden denemeniz mümkündür.

NOT: Dosya masrafı gibi son derece gereksiz ve demode bir harcama kalemini sizden zorla almaya çalışan bankaya acımayın. Cidden bilişim çağında herşeyin otomasyonlarca ücretsiz ya da komik rakamlara halledilebildiği şu devirlerde 3-5 sayfa form dolduruldu diye para talep etmek deyim yerinde ise işgüzarlık olacaktır.

2014 yılı sonrasında yapılan yeni hukuki ve yasal düzenleme neticesinde bankaların verdiği krediler üzerinden kesinti yaptıkları dosya masrafları kaldırıldı. Fakat yasal olarak tüketicilerden kredinin binde beşi oranında kredi tahsis ücreti kesilmesinin zemini de hazırlanmış oldu. Artık bankalar verdikleri krediler üzerinden masraf olarak tahsis ücreti alabiliyorlar. Fakat 2014 Ekim öncesi dosya masrafları kesintisi olmuş olabilir. Bu kesintiler için hakem heyetlerine başvurmak olumlu bir adım olabilir.

Ziraat Bankası Dosya Masrafsız Tüketici Kredileri

Ziraat Bankası’ndan alacağınız tüketici kredilerinde, kredi masrafı ve haberleşme ücreti ödememektesiniz. Alacağınız krediye eksiksiz olarak sahip olmaktasınız. Herhangi bir masraf ödemeden alabileceğiniz tüketici kredisindeki faiz oranları ise şu şekilde;

  • Masrafsız tüketici kredisi faiz oranı -> %1,60
  • Biz masrafsız tüketici kredisindeki faiz oranı -> %1,44
  • Çalışan Biz masrafsız tüketici kredisindeki faiz oranı -> %1,41
  • Emekli Biz masrafsız tüketici kredisindeki faiz oranı ise yine %1,41’dir.

Finansbank Sabit Faiz Oranlı Masrafsız Krediler

Finansbank üzerinden alabileceğiniz dosya masrafsız kredilerinde ise, %1,65 faiz oranı uygulanmaktadır. Bu faiz oranı kredi ödemelerindeki bütün vadelerde aynıdır. Finansbank’tan alabileceğiniz masrafsız kredilerde 36 aya kadar vade fırsatını bulabilirsiniz. Finansbank’taki masrafsız kredilere SMS ile başvurma imkânına da sahipsiniz.

Türk Ekonomi Bankası TEB’in Masrafsız Yılbaşına Özel Kredisi

%1,30 faiz oranı ve 20,000 TL’ye kadar sahip olabileceğiniz yılbaşı kredisinde kredi geri ödeme taksitlerinizi de 3 ay erteleme imkânı bulabilirsiniz. Türk Ekonomi Bankası’nın dosya masrafı almayarak tüketicilere sunduğu yılbaşı kredisinde ayrıca 36 aya varan vade imkânından da yararlanabilirsiniz.

Bu kredinin de dosya masrafsız olduğunu ifade etmek isteriz. Ancak maalesef  kredi tahsis ücreti kesilebilir. Detaylı bilgiyi bankacılarınızdan muhakkak alınız.

Denizbank’ın Dosya Masrafı Almadan Verdiği Kredi

Evinizdeki veya iş yerinizdeki faturalarınızdan 2 tanesine Denizbank üzerinden vereceğiniz otomatik ödeme talimatı ile Denizbank’ın verdiği ihtiyaç kredisine sıfır faiz ve hiçbir dosya masrafı ödemeden sahip olabilirsiniz. En yüksek 1,500 TL değerinde çekebileceğiniz kredide geri ödemesinde ise 12 ay vade imkânını bulabilirsiniz. Düşük miktarda maddi kaynağa ihtiyacı olan tüketiciler için oldukça uygun bir kredidir.

Krediler