Dolar Tüm Dünya’da Reddedilmeli

Dolar Tüm Dünya’da Reddedilmeli. Ülkemiz de dahil olmak üzere dünya ticaretine yön veren Dolar, anavatanı ABD ve 18 bin psikiyatrın hasta olduğuna dair imza verdiği Trump’ın ülkemize yaptığı saldırı neticesinde farklı bir ivme kazanmaya başladı. Başta Rusya, İran,  Çin, Almanya olmak üzere bir çok ülkenin bizlere destek verdiğini ve bu desteğin gün geçtikçe çoğaldığını hep birlikte izliyoruz. Yapılan ticaret sonrası kullanılıyor olması doların güçlü olmasını kılıyor. Fakat artık her şey değişmeli, ne bizler ne diğer dünya ülkeleri yapmış oldukları ticaretler karşılığı ABD dolarını kullanmayı bırakmalı.

EDİTLEME: ARKADAŞLAR KULLANIN DOLARINIZI. DOLARI TERK ETMEK KİM SİZ KİMSİNİZ. ÖNCE ÜRETİM YAPIN. Telif ve patent haklarının sahibi siz olun. Kopyalayan değil kopyalanan olun ondan sonra doları terk etmeyi aklınıza getirin. Hadi iyi günler… Bana kızmayın gerçekler acıdır.

Neden Dolar Kullanılıyor?

Vatandaşların en çok merak ettiği hususlardan birisi, her ülkenin bir para birimi bulunurken yaptığı anlaşmalar, ödemeler, krediler ve diğer bir çok ürünün bedeli için neden ABD doları kullandıkları konusunda birleşiyor. Aslında olmasa da tüm ekonomik piyasalar dünya para birimi olarak doları kullanıyor. Bunun nedeni ise 1944 lü yıllara dayanıyor. 1. Dünya savaşı sonrasında ABD FED ile dünya para dolaşım hakimiyetini kazanıyor. 2. Dünya savaşı sonrası ise dünya petrollerini ve hakimiyetini aldıktan sonra malesef dünya dövizleri ABD dolarına endeksleniyor. Bu dönem sonrasında tüm dünya ülkelerinin para birimleri değer kaybederken dolar sabit kaldığı, dolar ile daha çok ödeme yapılma imkanı gelmesi nedeniyle tüm dünya da dolar kullanımı yaygınlaşıyor.

Yeni Para Birimi Her An Çıkabilir?

Son dönemde küresel ekonomide meydana gelen olumsuz koşullar neticesinde özellikle Çin, Rusya gibi büyük ülkelerin içerisinde bulunduğu BRICS yapılan bütün ticari işlemler için yeni bir para birimi kullanılması amacıyla görüşmelerini sürdürüyorlar. Yakında EURO gibi yeni bir para birimi de ortaya çıkabilir. ABD son dönemde yapmış olduğu baskıyı artırması halinde, yeni para biriminin ortaya çıkmasına hız vermiş olacaktır ki, son günlerde ülkemize yapılan saldırılar neticesinde böyle bir durumun varlığından söz etmek mümkün.

ABD’nin Çin’e yaptığı ekonomik vergi artışları neticesinde küresel ekonomi açısından önemli bir güç haline gelen Çin petrol alım satımı için dolar kullanmayı çoktan bıraktı. Bunun için kendi para birimi Yuanı kullanması önemli bir adım. Bu nedenle zaman kaybetmeden tüm dünya ülkeleri bu önemli adıma ayak uydurarak ABD dolarından uzaklaşmak zorunda. Çünkü tüm küresel ekonomi ABD dolarının gücünü azaltmak istiyorsa yeni bir para birimi üzerinde yoğunlaşmalı. Böylece değer kaybeden dolar ile etkisi de son derece azalacak ki, dünyanın jandarması rolünden uzaklaşacaktır.

Ürünlerin Yurt Dışındaki Değeri Dolar Üzerinden

Türkiye olarak tüm ticari anlaşmalarda Dolar kurundan vazgeçilmeli. Vatandaşlar olarak bizler yatırım aracı olarak kullandığımız dolar ile Türk Liramıza zarar veriyoruz. Aslında kazanç sağlarken değer kaybeden TL ile bizlerde kaybetmiş oluyoruz. Birer tüketici olarak elbette yatırım yapabiliriz. Yapacağımız yatırımlar için mutlaka dolar dışında bir enstrüman kullanmalıyız.

Bir çok şekilde ülkemize giren Dolar, gelişen ülkelerde olduğu gibi bizim ülkemizde de kullanılmak zorunda kalınıyor. Çünkü Türkiye’de TL ile ürettiğimiz ürünlerin yurt dışındaki değeri dolar ile ölçülüyor. Ülke ekonomisi olarak bir çok hususun belirlenmesinde USD-TL kuru ön planda.

Bakış açınız hangi konumda olursa olsun, Türk Lirasına vereceğiniz değer ülke ekonomimizin dünya piyasasındaki yerini belirleyecektir.

Yorum yapın

Krediler