Dolar Ne Zaman 6 Lira Olur?

Prosedür gereği 7 Haziranda toplanması gereken Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), geçtiğimiz gün yaşanan döviz kurlarının yükselişi sonrası olağanüstü toplanarak faiz artırımına gidişi döviz kurlarında düşüşe neden oldu. Vatandaşlar hızlı artan kur fiyatlarından sonra Dolar 6 Lira Olur mu? Sorusunun cevabını arıyor.  2014 yılından bu yana ilk kez olağanüstü olarak ilan edilen tarihten önce toplanan kurul 300 puanlık faiz artırımına gitti. Bundan sonra yine 7 Haziranda bir araya gelecek olan kurulun vereceği faiz kararı süregelen kurlara göre artış gösterebilir.

Döviz Borcu Olanlar Dolar Kurunu Etkiliyor

Gelen faiz artırımı sonrası inişe geçen dolar ve euro, özellikle döviz kuru üzerinden borçlu olan insanların tavrına göre değişiklik gösterecek. Bunun nedeni ise borcunu ödemek için döviz alımına geçilmesi halinde yüklü miktarlarda döviz alımı sonrası kurun artacağı muhtemel. Fakat borçlu kesim bu miktarları ulaşılabilir kılıyorsa döviz alımı yapmaması halinde kurlarda yükselme olması ihtimaller arasından çıkarılabilir.

Dolar Kuru Ne Olur?

Merkez Bankası faiz artırımını daha önce yapmış olsaydı daha düşük seviyelerde kalmasına neden olacaktı. Biraz geç kalınmış olsa da mantıklı bir adım atıldı. Faiz artırımı ile inişe geçen döviz kurları sabah saatlerinde bir miktar artışa geçti. Fakat şu an Türkiye’de döviz kurlarının gelmiş olduğu nokta gerçek tutarlar üzerinden olması mümkün değil. Kaldı ki tüm ekonomistlerin birleştiği nokta bu. Kısa dönemli dalgalanmalar seçime kadar mutlaka yaşanacak ve Türkiye bu dalgalanmaları en az zararla kapatma gücüne de sahip. Bu nedenle yakın bir zaman içerisinde doların 6 lira olması çok uzak görünüyor. Bu anlamda 2019’da dolar ne kadar olur başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

7 Haziranda bir kez daha toplanacak olan kurul piyasada oluşan kurlara nazaran bir nebze daha faiz artırımına gidebilir. Sıkılaştırılan para politikaları sayesinde döviz ve altın kurlarında bir nebze düşüş yaşanacaktır diye tahmin ediyoruz.

Dolar Neden Yükseliyor?

Türk Lirasının değer kaybetmesinin nedeni son birkaç güne sığdırılamaz. Türkiye’de oluşan olaylardan ziyade son birkaç aydır dünya genelinde ekonomik alanda dalgalanmalar yaşanıyor. Gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi bu durum Türkiye’de de yakından hissediliyor. ABD dolarının ülkesinde değer kazanması bununla birlikte yine ABD’de faizlerin yükselme niyetleri, ve tahvil faizlerini artması TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesine neden olan olaylar arasında. Bu süreçte bütün bunlara petrol fiyatlarındaki artışta eklenmesi halinde TL’nin az miktar değer kaybetmesi gayet normal olarak değerlendirilebilir.

Yorum yapın

Krediler